RM-SYSTÉM»Události»McDonald´s zvýšil čtvrtletní zisk

McDonald´s zvýšil čtvrtletní zisk

28.01.2013 15:56
Podnikatelská důvěra v lednu vzrostla na 1,7 b. z předchozích 1,6 b. Spotřebitelská důvěra klesla na -27,8 b. z předchozích -26,0 b. Index RM v uplynulém týdnu zahájil na hodnotě 2.049,91 bodů a uzavíral na hodnotě 2.002,20 bodů (-2,33 %). Celkový týdenní objem obchodů dosáhl hodnoty 110 mil. Kč.

Změna doporučení pro VIG
Goldman Sachs snížila cílovou cenu pro akcie společnosti VIG na 995 Kč z 1007 Kč. Doporučení ponechala na stupni neutral.

Telefónica Czech Republic plánuje propouštět
Telefónica Czech Republic plánuje snížit počet zaměstnanců v tomto roce až o 10 % z dosavadního celkového počtu 5.862 lidí. Telekomunikační firma tak reaguje na klesající výnosy.

Albánské úřady odebraly ČEZ distribuční licenci
Albánské úřady odebraly společnosti ČEZ distribuční licenci. ČEZ je dle albánského regulátora odpovědný za nespecifikované škody kvůli nedodržení dodávek elektřiny a investic do sítě.

Unipetrol zveřejnil hospodářské výsledky za 4. čtvrtletí
Výsledky hospodaření vykázaly provozní ztrátu ve výši 4,4 mld. Kč, která byla z velké části způsobena zaúčtováním jednorázové položky v hodnotě 4,5 mld. Kč v souvislosti se zaúčtováním ztrát ze snížení hodnoty dlouhodobých aktiv (impairments) rafinérského segmentu. Důvodem je pokles hodnoty těchto aktiv v důsledku zhoršení externího rafinérského prostředí a záměr prodat některé dceřiné společnosti rafinérského segmentu. Pokud abstrahujeme od výše zmíněné jednorázové položky týkající se snížení hodnoty dlouhodobých aktiv rafinérského segmentu, je provozní hospodářský výsledek kladný a to díky petrochemickému segmentu. Petrochemický segment vykázal provozní zisk ve výši 430 mil. Kč, díky maržím z olefinů, které ve 4. čtvrtletí 2012 dynamicky vzrostly. Naopak nedaří se segmentu rafinerie a maloobchodu, kde byly ve sledovaném období zaznamenány nižší objemy prodejů a slabé marže.

Konferenční hovor Unipetrolu odkryl výhled managementu pro segment petrochemie, kde manažeři společnosti odhadují pro nejbližší období stabilní makro prostředí pro segment petrochemie. Tím byly myšleny zejména stabilní ceny vstupních produktů, které mají do hospodaření petrochemie pozitivní dopad. V retailovém segmentu je výhled hospodaření závislý na schválení druhé části legislativy ohledně importu pohonných hmot do ČR. Dále zaznělo, že společnost hodlá prodat pouze Paramo.

Změna doporučení pro Volkswagen
Morgan Stanley zvýšila cílovou cenu pro akcie společnosti Volkswagen z 205 EUR na 220 EUR. Doporučení je na stupni „overweight".

McDonalďs zvýšil ve 4. čtvrtletí zisk o 1,4 %
Největší restaurační řetězec po stránce prodejů McDonald's zvýšil ve 4. čtvrtletí zisk o 1,4 %. Největším lákadlem v USA je „dolarové menu" a McRib sandwich. Čistý zisk vzrostl na 1,4 mld. USD z předchozích 1,38 mld. USD. CEO společnosti Don Thompson zvýšil reklamu na dolarové menu aby přitáhl Američany při poklesu spotřebitelské důvěry. Srovnatelné prodeje v USA vzrostly o 0,3 %.

Změna doporučení pro Komerční banku
Barclays snížila doporučení pro akcie Komerční banky na „equal weight" z původního „overweight." Cílovou cenu však zvýšila na 4.540 Kč z 4.300 Kč.

Microsoft zveřejnil hospodářské výsledky
Technologická společnost Microsoft zveřejnila smíšené hospodářské výsledky. Tržby vzrostly na 21,46 mld. USD. Upravený čistý zisk (před zahrnutím mimořádných položek) se oproti tomu snížil na 6,38 mld. USD. Na výsledcích se podepsaly vyšší výdaje vynaložené na marketingu vlajkového operačního systému Windows, které měly přilákat zpět zákazníky utíkající k tabletům a smartphonům. Jednoznačné dopady má i pokles prodejů tradičních PC, které však dokázaly vykompenzovat prodeje nových firemních licencí pro Windows, kde výnosy podporuje přechod firem od starého systému Windows XP k Windows 7 a 8.

Jan Kostrhoun


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy