RM-SYSTÉM»Události»Celková důvěra v domácí ekonomiku se zvýšila

Celková důvěra v domácí ekonomiku se zvýšila

31.12.2012 14:38
Celková důvěra v domácí ekonomiku se v prosinci zvýšila. Indikátor ekonomického sentimentu se ve srovnání s listopadem zvýšil o 1,1 bodu na -3,9 bodu. Mezi podnikateli se důvěra v ekonomiku ve vybraných sektorech služeb téměř nezměnila. Zvýšila se ve stavebnictví, obchodě a průmyslu. Důvěra spotřebitelů se meziměsíčně rovněž téměř nezměnila. V meziročním srovnání je souhrnný indikátor důvěry a indikátor podnikatelů nižší, indikátor důvěry spotřebitelů je naopak vyšší. Z prosincového šetření mezi spotřebiteli vyplynulo, že se pro příštích dvanáct měsíců mírně snížily obavy spotřebitelů ze zhoršení celkové ekonomické situace. Úmysl spořit se snížil. Respondenti se však nadále obávají růstu cen. Index vývozních cen v říjnu meziročně vzrostl o 1,3 %. Index cen dovozu se meziročně zvýšil o 2,2 %. Index výrobních cen PPI v listopadu meziročně rostl o 1,6 %. ČNB ponechala hlavní úrokovou sazbu v souladu s očekáváním na 0,05 %. Index RM v 51. týdnu zahájil na hodnotě 1.953,54 bodů a v 52. týdnu uzavíral na hodnotě 2.001,97 bodů (+2,48 %). Celkový objem obchodů dosáhl ve sledovaném období hodnoty 173 mil. Kč.

ČEZ hodlá prodat distribuční společnost Shpërndarje
ČEZ hodlá prodat problémovou distribuční společnost Shpërndarje. Albánská investice se energetickému gigantovi nevydařila. Problémy způsobili lokální státní partneři, kteří regulatorně zvýšili výkupní ceny energií a zároveň nepovolili promítnutí svého rozhodnutí do koncových cen pro zákazníky.

Německý stát zvažuje finanční dotace pro Deutsche Telekom
Německý stát údajně zvažuje finanční dotace pro Deutsche Telekom. Chce tak umožnit rozšíření jeho investic do internetové sítě, které mají stát více než 50 mld. EUR. Vláda zvažuje několik forem podpory. V rámci jedné z nich by se stát, který přímo či nepřímo drží 32 % akcií společnosti vzdal nároku na výplatu peněžní dividendy a místo toho by získal nové akcie ve stejné hodnotě.

Změna doporučení pro ČEZ
Goldman Sachs zvýšil doporučení pro ČEZ na „koupit" z původního „neutral". Cílová cena byla snížena na 874 Kč z 883 Kč.

Nové doporučení pro ČEZ
Společnost Raymond James začíná pokrývat ČEZ s doporučením „underperform" při cílové ceně 579 Kč.

Erste Group prodá dceřinou společnost na Ukrajině
Dle informací z Bloombergu hodlá Erste Group Bank prodat ukrajinskou dceřinou společnost za 83 mil. USD společnosti Fidobank. Erste přitom vykáže ve 4Q 2012 účetní ztrátu ve výši 71 mil. USD. Hospodaření ukrajinské dceřiné společnosti bylo od roku 2008 v čisté ztrátě, přičemž v roce 2012 dynamicky poklesly čisté úrokové výnosy.

ČEZ zajistil uhlí pro Počerady
ČEZ a Czech Coal se dohodli na dodávkách uhlí pro elektrárnu Počerady v prvních dnech roku 2013. Tiskový mluvčí společnosti ČEZ zároveň popřel zprávu, že se obě firmy již dohodly na dlouhodobých dodávkách. Nynější kontrakt vyprší 31. prosince.

Jan Kostrhoun


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy