RM-SYSTÉM»Události»Deutsche Telekom sníží dividendu o 29 %

Deutsche Telekom sníží dividendu o 29 %

10.12.2012 13:19
Průměrná reálná mzda v České republice klesla za třetí čtvrtletí letošního roku o 1,8 % na 24.514 Kč. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství vzrostla meziročně o 1,4 %. Spotřebitelské ceny se však za uvedené období zvýšily o 3,3 %. Výsledky zátěžových testů bankovního sektoru v ČR, které byly provedeny ke konci třetího čtvrtletí 2012, i nadále dokumentují dostatečnou odolnost bankovního sektoru vůči případným negativním šokům. Kapitálová vybavenost celého odvětví by zůstala nad 8% regulatorním minimem i pro výrazně zátěžový scénář, který kombinuje silně negativní vývoj domácí i zahraniční ekonomiky vyvolaný eskalací finanční krize v zemích eurozóny. Zátěžový scénář zesílený o předpoklad mimořádné výplaty dividend v první polovině roku 2013 způsobí pokles agregátní kapitálové přiměřenosti na úroveň mírně pod 10 %. Pokles HDP za třetí kvartál byl revidován z -1,5 % na -1,3 %. Mezičtvrtletní pokles o 0,3 % byl však potvrzen. Index RM v uplynulém týdnu zahájil na hodnotě 1.956,70 bodů a uzavíral na hodnotě 1.930,18 bodů (-1,36 %). Celkový týdenní objem obchodů dosáhl hodnoty 137 mil. Kč.

Změna doporučení pro Erste Group
Společnost Berenberg snížila doporučení pro akcie Erste Group Bank na „prodat" z původního „koupit."

ČEZ láme rekordy v objemu roční výroby elektrické energie
3. prosince 2012 překonala elektrárna Temelín dosud nejvyšší roční výrobu 13,913 mld. kWh elektřiny z loňského roku. U Dukovan se očekává překonání dosavadního výrobního rekordu 14,448 mld. kWh do konce roku. Člen představenstva uvedl, že společnost očekává výrobu elektrické energie z jaderných elektráren v příštím roce nad úrovní 30 terawatthodin.

Změna doporučení pro ČEZ
Deutsche Bank snížila cílovou cenu pro akcie společnosti Telefónica CR o 13 % na 333 Kč. Doporučení bylo ponecháno na stupni „držet".

Finská Nokia odsouhlasila prodej budovy, kde sídlí její centrála
Společnost Nokia odsouhlasila prodej budovy své centrály a následný zpětný pronájem v rámci vylepšování ziskovosti pomocí divestic. Nokia schválila prodej 48.000 m2 rozsáhlé budovy ve Finsku za 170 mil. EUR (asi 4,3 mld. Kč) společnosti Exion Cupital, od které si začne budovu dlouhodobě pronajímat. CEO Nokie sdělil, že vlastnictví nemovitostí není její jádrový byznys a pokud se naskytne vhodná příležitost, jsou ochotni některá aktiva prodat. Nokia již v červnu prodala jednotku vyrábějící luxusní telefony pod značkou Vertu švédskému private-equity fondu EQT Partners.

Lumia 920T od Nokie se dostane k čínským spotřebitelům
Nokia dospěla k dohodě s operátorem China Mobile, díky které se k čínským spotřebitelům dostane její smartphone Lumie 920T. Půjde o první model s operačním systémem Windows 8 na čínském trhu. Finským telefonům by v prodejích měly pomoci jak dotace ze strany China Mobile, tak rychlé připojení a operační systém od Microsoftu.

Změna doporučení pro Intel
Společnost Raymond James snížila doporučení pro akcie společnosti Intel na „underperform" z původního „market perform".

Deutsche Telekom sníží dividendu
Deutsche Telekom přistupuje v USA a Německu k investicím do rychlejších sítí za účelem uspokojení poptávky po nových datových službách. Kapitálové investice se v následujících třech letech vyšplhají na 30 mld. EUR. V příštím roce tak zřejmě převýší investice očekávaných 8,5 mld. EUR o 18 % na 9,8 mld. EUR. Tyto výdaje mají společnosti zajistit návrat růstu prodejů a zisku v roce 2014. Zamýšlená akce se odrazí na dividendě. Poprvé za tři roky dojde ke snížení vyplácené částky. Dividenda se v následujících dvou letech sníží o 29 % z letošních 70 centů na 50 centů.

Jan Kostrhoun


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy