RM-SYSTÉM»Události»Výsledky představila společnost Pegas Nonwovens

Výsledky představila společnost Pegas Nonwovens

26.11.2012 12:33
V uplynulém týdnu se mezinárodní věřitelé nedokázali opět dohodnout na řešení řeckého dluhu. Další vyjednávání budou pokračovat v pondělí 26.11.2012. Po více než 11 hodinách jednání, která trvala dlouho do noci, nebyli ministři financí zemí eurozóny, zástupci MMF a ECB schopni dosáhnout shody. Konsenzus trojky je podmínkou pro vyplacení další tranše pomoci Řecku. Předseda euroskupiny Jean-Claude Juncker oznámil, že je třeba ještě provést technické verifikace a podrobnější finanční kalkulace a nebylo tak možné v tuto chvíli rozhodnout. Juncker dodal, že žádné zásadní politické neshody však nejsou. Index RM v uplynulém týdnu zahájil na hodnotě 1.928,02 bodů a uzavíral na hodnotě 1.935,19 bodů (+0,37 %). Celkový týdenní objem obchodů dosáhl hodnoty 178 mil. Kč.

Změna doporučení pro VIG
HSBC zvýšila cílovou cenu pro akcie společnosti Vienna Insurance Group (VIG) ze 41,5 EUR na 43 EUR (1098 Kč). Doporučení je na stupni „overweight".

Změna doporučení pro Komerční banku
Credit Suisse snížila cílovou cenu pro akcie Komerční banky ze 3.500 Kč na 3.200 Kč. Doporučení ponechala na stupni „underperform".

Společnost ČEZ zahájila kroky k uplatnění záruky Světové banky
Společnost ČEZ oznámila, že kvůli opakujícím se nepředvídatelným a protiprávním krokům ze strany Albánie, které mají nepříznivý dopad na činnost dceřiné distribuční společnosti ČEZ Shperndarje, zahájila první kroky k uplatnění záruky Světové banky. Podle vyjádření ředitele divize distribuce a zahraničí Tomáše Pleskače společnost ČEZ vznesla vůči Albánii požadavek na náhradu škody, který je krytý zárukou Světové banky. Tímto krokem byla započata 60ti denní lhůta, ve které se strany mohou dohodnout na vyřešení vypjaté situace. Pokud k dohodě nedojde, je podle oznámení společnosti možné záruku uplatnit. Záruka Světové banky, kterou si ČEZ vyjednal před vstupem na albánský energetický trh kvůli ochraně investice do distribuční společnosti, činí 60 mil. EUR (zhruba 1,5 mld. Kč, velikost investice ČEZu v Albánii činila 2,7 mld. Kč). ČEZ dále oznámil, že albánský Energetický regulační úřad započal řízení o odebrání licence společnosti ČEZ Shperndarje, což může v konečném důsledku vést až k ukončení její činnosti. V tomto případě je společnost ČEZ připravena chránit svoji investici prostřednictvím mezinárodní arbitráže. Možnost uplatnění záruky u Světové banky je trhu známa, jelikož ČEZ již na konci letošního října oznámil, že je připraven ji uplatnit, v případě vyhrocení situace v Albánii. Nepříznivá situace v Albánii tak stále pokračuje, nicméně negativní vývoj byl společností komentován již na konci října, resp. začátkem listopadu při zveřejnění výsledků hospodaření za 3Q 2012, kdy ČEZ v reakci na očekávanou letošní provozní ztrátu ČEZ Shperndarje ve výši 4 mld. Kč snížil celoroční výhled zisku EBITDA o 2,9 mld. Kč na 85 mld. Kč. Dosavadní průběh situace v Albánii tak potvrzuje skutečnost, že nejpravděpodobnější variantou řešení bude odchod ČEZu z této země.

Změna doporučení pro Intel
UBS snížila doporučení pro akcie společnosti Intel na „neutrální" z původního „koupit".

KIT digital oznámila nepříjemné zprávy o svých výkazech
Společnost KIT digital oznámila, že ve svých finančních výkazech od roku 2009 se nacházely chyby. Po zveřejnění této zprávy se na americkém trhu propadl kurz akcií v after-marketu o 70 %.

Změna doporučení pro ČEZ
Komerční banka zvýšila doporučení pro akcie ČEZ na „koupit" z původního „držet". Cílovou cenu stanovila na 740 Kč.

Změna doporučení pro Fortunu
Erste Bank snížila cílovou cenu pro akcie Fortuny na 98 Kč z původních 115 Kč. Doporučení je na stupni „akumulovat."

Změna doporučení pro Erste Group Bank
Goldman Sachs zvýšila cílovou cenu pro akcie Erste Bank na 32 EUR (813 Kč) ze 30 EUR (753 Kč). Doporučení je na stupni „koupit/neutral".

Volkswagen chce během tří let proinvestovat více než 50 mld. EUR
Německá automobilka Volkswagen chce během příštích tří let proinvestovat 50,2 mld. EUR. Zkracuje tak svůj investiční horizont ze standardní délky pěti let. Hlavním důvodem je nejistota ohledně vývoje v Evropě, která výrazně komplikuje dlouhodobé plánování. V rámci Joint venture s čínskými partnery chtějí ve stejném období investovat dalších 9,8 mld. EUR. Na vývoj nových modelů se má vynaložit 24,7 mld. EUR. Volkswagen chce snížit produkční náklady o 20 %, čehož by mohl dosáhnout užitím společné architektury pro budoucí vozy.

Pegas Nonwovens zveřejnil ukazatele hospodaření
Přední evropský výrobce netkaných textilií, dosáhl na základě neauditovaných výsledků v prvních devíti měsících roku 2012 ukazatele EBITDA ve výši 28,9 milionu EUR a potvrdil svůj celoroční výhled. Konsolidované výnosy dosáhly v prvních devíti měsících roku hodnoty 140,2 mil. EUR, což představuje meziroční nárůst o 11,0 %. V samotném třetím čtvrtletí 2012 se celkové výnosy meziročně zvýšily o 9,7 % na 47,9 mil. EUR. Meziroční růst výnosů byl způsoben vyšším objemem prodané produkce díky nové výrobní lince, jež byla uvedena do provozu v druhé polovině roku 2011. Provozní ziskovost před odpisy, úroky a zdaněním, měřena ukazatelem EBITDA, činila v prvních devíti měsících roku 2012 28,9 mil. EUR a vzrostla tak oproti předchozímu roku o 10,8 %. Meziročního nárůstu ukazatele EBITDA bylo dosaženo zejména díky přínosu nové výrobní linky. Meziroční srovnání bylo naopak negativně ovlivněno vyšším počtem dní pravidelných odstávek, nižší než plánovanou výrobou a nárůstem cen elektrické energie. Ve třetím čtvrtletí tohoto roku se ukazatel EBITDA zvýšil v porovnání se stejným obdobím minulého roku o 4,8 % na 11,3 mil. EUR, a to díky již zmíněné produkci nové výrobní linky. Nižší než plánovaná výroba naopak meziroční nárůst tohoto ukazatele snižovala. Provozní zisk (EBIT) činil v prvních devíti měsících tohoto roku 19,8 mil. EUR, což představuje meziroční nárůst o 0,9 %. V samotném třetím čtvrtletí 2012 se provozní zisk meziročně snížil o 2,1 % na 8,4 milionu EUR. Na výši provozního výsledku se pozitivně podílel růst ukazatele EBITDA, vyšší úroveň odpisů jej naopak snížila. Čistý zisk dosáhl v prvních devíti měsících roku 2012 hodnoty 17,7 mil. EUR, což je meziročně o 8,8 % více primárně díky vyšším nerealizovaným kurzovým ziskům. Ve třetím čtvrtletí 2012 společnost vytvořila čistý zisk ve výši 8,6 mil. EUR, což je o 56,8 % více než ve stejném období roku 2011. Tento nárůst byl způsoben nerealizovanými kurzovými rozdíly v porovnávaných obdobích.

Jan Kostrhoun


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy