RM-SYSTÉM»Události»Výsledková sezóna na české burze pokračuje

Výsledková sezóna na české burze pokračuje

12.11.2012 11:15
Nejdůležitější zprávou týdne byla informace o zvolení staronového prezidenta USA, Baracka Obamy. Tato informace dokázala z počátku posunout indexy světových burz výše, avšak pozitivní nálada nevydržela dlouho, když prezident ECB Mario Draghi prohlásil, že krize stále více postihuje i německý motor evropské ekonomiky a Evropská komise zveřejnila zhoršený výhled růstu evropské ekonomiky. Obě prohlášení na trhy zapůsobily jako pořádně studená sprcha. Maloobchodní tržby v září meziročně poklesly o 3,3 %. Stavební produkce v září meziročně propadla o 10,6 %. Průmyslová produkce ve stejném období klesla o 7,1 %. Obchodní bilance zaznamenala přebytek 31,6 mld. Kč. Míra nezaměstnanosti v říjnu vzrostla na 8,5 % z předchozích 8,4 %. Index spotřebitelských cen meziměsíčně vzrostl o 0,2 %, meziročně pak vzrostl o 3,4 %. Index RM v uplynulém týdnu zahájil na hodnotě 1.960,43 bodů a uzavíral na hodnotě 1.940,81 bodů (-1,00 %). Celkový týdenní objem obchodů dosáhl hodnoty 149 mil. Kč.

Změna doporučení pro VIG
Credit Suisse snížila cílovou cenu pro akcie Vienna Insurance Group na 38,20 EUR (963 Kč) ze 40,60 EUR (1024 Kč). Doporučení je na stupni „neutrální".

Exxon Mobil začíná ztrácet pozici v USA
Výsledky těžařského gigantu Exxon Mobil začínají dle některých analytiků ukazovat na chybnou sázku, kterou byly pro společnost investice do těžby zemního plynu. Investoři doposud oceňovali stabilitu hospodářských výsledků (akcie za poslední rok připsaly 14 %), které byly během posledního kvartálu ovlivněny zejména špičkovým rafinérským byznysem. Je však otázkou jak dlouho jejich optimismus vydrží vzhledem k nepříznivým trendům, které společnost vykazuje. Produkce ropy i zemního plynu klesá. Stejným směrem se vydává i celková globální produkce, nicméně Exxon Mobil začíná v domovských USA ztrácet svou pozici. Od poloviny roku 2010 zde snížil těžbu o 8 %, zatímco národní produkce vzrostla o 14 %. Nákup plynařského těžaře XTO Energy za 31 mld. USD z roku 2010 se ukazuje jako velice nákladná záležitost, jejíž ekonomická racionalita se vzhledem k přetrvávajícím nízkým cenám plynu každý měsíc snižuje.

Změna doporučení pro CETV
Komerční banka snížila doporučení pro akcie CETV na „držet" z „koupit". Cílovou cenu snížila na 6 USD (cca 118 Kč) z 9,6 USD.

Telefónica Czech Republic zveřejnila hospodářské výsledky
Telefónica Czech Republic reportovala za třetí čtvrtletí roku 2012 čistý zisk ve výši 1,76 mld. Kč. OIBDA byla ve výši 5,28 mld. Kč. Výnosy dosáhly 12,59 mld. Kč. Telefónica potvrdila svůj výhled na rok 2012, přičemž očekává zmírnění poklesu výnosů.

Moody´s zhoršila výhled pro hodnocení závazků NWR
Ratingová agentura Moody´s zhoršila výhled pro hodnocení závazků společnosti NWR z pozitivního na stabilní. Moody´s ohodnotila NWR ratingem B1. Ratingová agentura snížila výhled kvůli slabším výsledkům, které pravděpodobně zaostanou za původními odhady. Potenciál pro zlepšení výsledků v roce 2013 zřejmě omezí slabší poptávka v ocelářském a automobilovém průmyslu.

Změna doporučení pro Telefónica ČR
Společnost Renaissance snížila doporučení pro akcie Telefonica ČR z „držet" na „prodávat".
Erste Group snížila doporučení pro akcie Telefónica ČR na „redukovat" z „držet". Cílovou cenu snížila na 360 Kč z 390 Kč.

Komerční banka zveřejnila hospodářské výsledky
Hospodářské výsledky Komerční banky za třetí čtvrtletí roku 2012 dopadly hůře na všech úrovních. Díky značnému poklesu čistého zisku z finančních operací, propadu poplatků, provizí a mírně vyšším provozním nákladům nedosáhl čistý zisk náležící akcionářům Komerční banky na konsensus trhu, čistý zisk dosáhl hodnoty 3,315 mld. Kč. Objem depozit poklesl oproti předchozímu čtvrtletí o 2,4 %, přičemž propad zaznamenaly zejména firemní depozita. Objem úvěrů se oproti předešlému čtvrtletí zvýšil a to zejména díky nárůstu objemu firemních úvěrů a hypoték, na druhé straně se nedařilo úvěrům stavební spořitelny. Čistý úrokový výnos se oproti předešlému čtvrtletí snížil na 5,455 mld. Kč a to díky poklesu čistého zisku z depozit, úrokových sazeb a konkurenčnímu tlaku na spořící účty. Provozní zisk dosáhl hodnoty 4,471 mld. Kč.

Výsledky hospodaření skupiny ČEZ za prvních devět měsíců roku 2012
Výnosy energetické Skupiny ČEZ meziročně vzrostly o téměř 12 mld. Kč (o 8 %) a dosáhly výše 162,5 mld. Kč. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) se meziročně zvýšil o 2,3 mld. Kč (o 4 %) a dosáhl 64,7 mld. Kč. Čistý zisk meziročně vzrostl o 7 mld. Kč (o 27 %) na 33,4 mld. Kč. Hlavním důvodem růstu zisku byla vyšší výroba v jaderných elektrárnách, nárůst výroby v rumunských větrných elektrárnách a mimořádné finanční náklady v roce 2011. Naopak negativně působí vývoj v Albánii, kde nedošlo k naplnění dohody o postupném narovnání regulatorních podmínek ze strany albánského regulačního úřadu a státu. Skupina ČEZ očekává EBITDA na úrovni 85 mld. Kč a čistý zisk na úrovni 40 mld. Kč.

Změna doporučení pro ČEZ
Commerzbank snížila doporučení pro akcie ČEZ na „držet" z „přikoupit". Zároveň snížila cílovou cenu z 860 Kč na 740 Kč.
Exane BNP Paribas snížila cílovou cenu pro akcie ČEZ z 900 Kč na 865 Kč. Doporučení je na stupni „outperform".

Změna doporučení pro Komerční banku
UniCredit snížila doporučení pro akcie Komerční banky na „držet" z „koupit". Cílovou cenu snížila na 4000 Kč z původních 4200 Kč.

ČEZ obdržel čtyři nabídky na koupi elektrárny Dětmarovice
Společnost ČEZ obdržela v rámci výběrového řízení na prodej elektrárny Dětmarovice čtyři nabídky. Po prozkoumání formálních náležitostí byla vyřazena z výběrového řízení nabídka společnosti Česká energie. Ve výběrovém řízení o černouhelnou elektrárnu nadále pokračují společnost BXR, většinový vlastník NWR, dále Energetický a průmyslový holding a společnost Gascontrol. ČEZ plánuje do konce roku rozhodnout o tom, zda prodá elektrárnu Dětmarovice nebo některou z hnědouhelných elektráren Počerady, Chvaletice, Tisová a Mělník 3, aby tak ukončila šetření Evropské komise kvůli bránění vstupu konkurence na trh. O prodeji jedné či případně více elektráren by se mělo rozhodnout do konce tohoto roku.

Změna doporučení pro Deutsche Telekom
Barclays snižuje cílovou cenu pro Deutsche Telekom na 10,5 EUR z 11 EUR. Doporučení je na stupni „overweight".

McDonald´s reportoval překvapivý pokles tržeb
Fast-foodový řetězec McDonald´s reportoval 1. meziměsíční pokles tržeb ve srovnatelných zařízeních po 9 letech!

Deutsche Telekom reportoval ztrátu
Největší německá telekomunikační společnost Deutsche Telekom reportovala za třetí čtvrtletí ztrátu ve výši 6,9 mld. EUR po odepsání americké divize T-Mobile USA. Provozní zisk a tržby však překonaly analytické odhady. EBITDA poklesla o 2,6 % na 4,78 mld. EUR při očekávaných 4,69 mld. EUR. Tržby ve třetím čtvrtletí poklesly o 0,1 % na 14,65 mld. EUR. Opravné položky při odpisu T-Mobile USA dosáhly výše 7,4 mld. EUR. Deutsche Telekom uvedl, že bez opravných položek by bylo dosaženo zisku 926 mil. EUR. Deutsche Telekom potvrdil svůj celoroční výhled a plánuje za rok 2012 vyplatit dividendu ve výši 70 centů na akcii. Pro rok 2013 a 2014 očekávají analytici snížení dividendy na 60 centů.

Philip Morris ČR zveřejnil hospodářské výsledky
Konsolidované tržby bez spotřební daně a DPH za třetí čtvrtletí roku 2012 se v porovnání se stejným obdobím roku 2011 zvýšily o 3,9 % na 3,3 mld. Kč. Tento nárůst byl způsoben zejména vyšším objemem vývozů jiným společnostem ve skupině PMI a příznivým vývojem cen v České republice a na Slovensku společně s příznivým vývojem měnového kurzu. Nárůst čistých tržeb byl částečně eliminován nižším objemem prodejů a mírou zastoupení jednotlivých značek v prodejích v České republice a na Slovensku. Konsolidované čisté tržby za prvních devět měsíců v porovnání se stejným obdobím roku 2011 vzrostly o 8,9 % na 9,6 mld. Kč, a to zejména v důsledku vyšších exportů, příznivého vývoje cen v České republice a na Slovensku a příznivého vývoje měnového kurzu. Nárůst tržeb byl částečně eliminován nižším objemem prodejů a mírou zastoupení jednotlivých značek v prodejích v České republice a na Slovensku.

Fortuna zveřejnila hospodářské výsledky
Přední sázková společnost ve střední Evropě Fortuna Entertainment Group, N.V., přijala za prvních devět měsíců roku 2012 celkové sázky o hodnotě 334,1 mil.EUR, což je o 10,7 % více než ve stejném období loňského roku. Hrubé výhry z kurzového sázení meziročně vzrostly o 2,9 % a činily 71 mil.EUR.

Jan Kostrhoun


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy