RM-SYSTÉM»Události»Výsledková sezóna na české burze RM-SYSTÉM

Výsledková sezóna na české burze RM-SYSTÉM

05.11.2012 11:02
44. týden zahájila česká burza RM-SYSTÉM poklesem, když většinu investorů znervózňovaly zprávy o hurikánu Sandy, kvůli kterému zůstaly americké trhy dva dny uzavřeny. Negativní nálada však rychle odezněla po oznámení lepších makroekonomických zpráv z USA a také lepších než očekávaných výsledků z bankovního sektoru v čele s Deutsche Bank. V průběhu týdne jsme byli svědky bezprecedentního snížení základní úrokové sazby ČNB na 0,05 % z předchozích 0,25 % a informací o prvním virtuálním operátorovi se jménem Blesk mobil. Provozovatelem operátora je vydavatelství Ringem Axel Springer, které vydává mimo jiné bulvární deník Blesk. Ringier však není v odvětví telekomunikací nováčkem, neboť jeho nadnárodní vlastník již několik let s úspěchem provozuje vlastního virtuálního operátora Bild mobil. Nový virtuální operátor bude fungovat v síti Telefónica O2 a dle dostupných informací by měl nabízet předplacené karty od 7.11.2012 za ceny hovorů 2,50 Kč/min, SMS zprávy pak za 1,50 Kč. Index nákupních manažerů ve výrobním sektoru klesl na 47,2 b. z předchozích 48 b. Index RM v uplynulém týdnu zahájil na hodnotě 1.929,42 bodů a uzavíral na hodnotě 1.960,43 bodů (+1,61 %). Celkový týdenní objem obchodů dosáhl hodnoty 111 mil. Kč.

CME zveřejnila hospodářské výsledky
Mediální společnost CME zveřejnila své hospodářské výsledky. Výnosy činily 140,1 mil. USD, zatímco trh počítal se 145 mil. USD. Upravený čistý zisk skončil v záporu se ztrátou 32 mil. USD. Zisk OIBDA činil 3,5 mil. USD a zaostal za analytickými odhady, které v průměru očekávaly 8,2 mil. USD. Celoroční výhled byl snížen na 130 až 140 mil. USD z původních 150 až 160 mil. USD. Dle společnosti výsledky svědčí o tom, že trhy ve střední a východní Evropě se dosud nezotavily z krizového poklesu.

Změna doporučení pro Erste Bank
Goldman Sachs zvýšila cílovou cenu pro akcie Erste Bank na 30 EUR (752 Kč) z 29 EUR (726 Kč). Doporučení je na stupni „koupit".
Exane zvýšila cílovou cenu pro akcie Erste Bank na 22,5 EUR (564 Kč) z 18 EUR (451 Kč). Doporučení je na stupni „neutral".
Societe Generale zvýšila cílovou cenu pro akcie Erste Bank na 22,1 EUR (554 Kč) z 21 EUR (526 Kč). Doporučení bylo zvýšeno na „koupit" z původního „držet".

Společnost AAA Auto zveřejnila hospodářské výsledky
AAA Auto Group dosáhla za prvních 9 měsíců konsolidovaného čistého zisku ve výši 15,8 mil. EUR, což je nárůst o 201,6 % ve srovnání se stejným obdobím minulého roku. Ve čtvrtletním srovnání je zisk dosažený ve třetím čtvrtletí tohoto roku nejlepším čtvrtletním výsledkem od poloviny roku 2007, kdy výkonnost hospodaření skupiny dosáhla svého vrcholu. Za prvních 9 měsíců tohoto roku skupina utržila celkem 252,6 mil. EUR, což je nárůst o 25,3 %. Počet prodaných vozů vzrostl o 15,1 % na 39 000 vozů. Rozdíl byl ovlivněn nárůstem průměrné ceny na prodané auto o 6 %. Hrubý zisk z prodeje vzrostl meziročně o 40,9 % na 67,7 mil. EUR. Hrubá zisková marže z prodeje rostla o 3 % na 26,8 %. Přispěla k tomu penetrace finančních služeb. Provozní zisk (EBITDA) rostl o 79 % na 23,4 mil. EUR.

Exxon Mobil zveřejnil hospodářské výsledky
Ropný gigant Exxon Mobil zveřejnil hospodářské výsledky, které překonaly tržní očekávání. Tržby klesly na 115,7 mld. USD, což je meziročně o 7,7 % méně, ale přesto překonaly tržní konsensus ve výši 112,7 mld. USD. Upravený čistý zisk (před zahrnutím mimořádných položek) se snížil na 9,57 mld. USD (2,09 USD na akcii), meziročně o 7,4 %, ale také pozitivně překvapil, když překonal analytické odhady ve výši 9,06 mld. USD (1,96 USD na akcii). Hospodaření společnosti ovlivňovaly ceny hlavních komodit, tedy ropy a zemního plynu, které v posledních měsících zaznamenaly převis nabídky nad poptávkou.

Erste Group Bank zveřejnila hospodářské výsledky
Výsledky hospodaření Erste Group Bank ovlivnila slabá hospodářská situací zemí, ve kterých společnost operuje a velmi nízké úrokové sazby, které dávají jen malý prostor pro zhodnocení investovaných depozit. Objem úvěrů se ve srovnání s druhým čtvrtletím letošního roku snížil, neboť se nedařilo segmentům SME a municipalitám. Mírný nárůst byl patrný jen u retailového segmentu.
Z pohledu čistých úrokových výnosů se však společnosti nedařilo ani v tomto retailovém segmentu, kde došlo k poklesu. Korporátní segment zaznamenal nižší čistý úrokový výnos a vyšší náklady rizika. Dařilo se zejména korporátnímu centru, kde se zvýšil objem čistých úrokových výnosů na dvojnásobek. Z pohledu jednotlivých zemí byly vykázány nižší čisté úrokové výnosy v Rakousku, České republice a Maďarsku. Na druhé straně se dařilo v Rumunsku a Slovensku. Celkově byly čisté úrokové výnosy vyšší než odhady, ovšem čisté poplatky zaznamenaly mezikvartální i meziroční pokles. Celkové čisté úrokové výnosy ve třetím čtvrtletí dosáhly hodnoty 1.317 mil. EUR. Čistý zisk z finančních operací byl oproti konsensu mírně vyšší a dosáhl ve třetím čtvrtletí hodnoty 70 mil. EUR. Provozní náklady ve třetím čtvrtletí dosáhly hodnoty 939 mil. EUR a provozní zisk hodnoty 867 mil. EUR. Čistý zisk náležející osobám s podílem na vlastním kapitálu banky byl ve třetím čtvrtletí oproti odhadům nižší o 6 %, což je pravděpodobně způsobeno vyšší daňovou sazbou. Celkem dosáhl hodnoty 144 mil. EUR. Vlastní kapitál banky se na konci roku 2011 zvýšil na 12,9 mld. EUR a ukazatel přiměřenosti jádrového kapitálu se zvýšil na 10,4 %. Erste Group postupně snižuje poměr objemu úvěrů k depozitům, přičemž v současné době se tento ukazatel pohybuje na hodnotě 109,2 %. Banka současně potvrdila výhled na letošní rok, kde očekává mírně nižší provozní zisk.

Jan Kostrhoun


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy