RM-SYSTÉM»Události»Mimořádná valná hromada ČEZ

Mimořádná valná hromada ČEZ

23.10.2012 12:54

Představenstvo ČEZ na svém včerejším zasedání rozhodlo o termínu konání mimořádné valné hromady, která se uskuteční 18. prosince tohoto roku. Důvodem pro svolání valné hromady v tomto termínu je harmonogram vyčlenění elektrárny Dětmarovice do samostatné dceřiné společnosti (tak jak tomu došlo již dříve u elektráren Chvaletice a Počerady).

Veškeré detaily budou uvedeny v oznámení o konání valné hromady, které bude uveřejněno v zákonné lhůtě.


Vyčlenění elektrárny Dětmarovice (stejně tak jako u předchozích vyčleněných elektráren) je pouze procesní záležitost, aby elektrárna byla připravena na eventuální prodej, ale neznamená to, že k němu skutečně dojde. Prodejní proces běží zcela odděleně od tohoto administrativního procesu.


ČEZ nabízí k prodeji jednu ze svých uhelných elektráren. Jde o Počerady, Chvaletice, Tisovou společně s elektrárnou Mělník 3 nebo Dětmarovice. Zvažování prodeje souvisí s rozhodnutím ČEZ pro ukončení šetření vedeného s Evropskou komisí od roku 2009, a to formou tzv. narovnání (anglicky settlement). V rámci narovnání se ČEZ zavázal prodat jednu ze svých uhelných elektráren. S výjimkou elektrárny Počerady (1000 MW) se jedná o uhelné zdroje o instalovaném výkonu zhruba 800 MW. Odprodej jedné z elektráren je v souladu se strategií společnosti ČEZ provozovat v budoucnu pouze omezený počet modernizovaných uhelných elektráren.


U elektráren Počerady a Chvaletice je důvodem ke zvažování prodeje také nejistota dodávek uhlí od roku 2013 s ohledem na dosud neskončená jednání s dodavatelem paliva, společností Czech Coal.


ČEZ bude dohodou o narovnání zavázán prodat pouze jeden ze jmenovaných zdrojů. To však nevylučuje, že by z obchodních a strategických důvodů nakonec nemohl přijmout nabídky na prodej více zdrojů, pokud budou zajímavé.

Přiložený dokument ke stažení


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy