RM-SYSTÉM»Události»New World Resources očekává pokles cen uhlí

New World Resources očekává pokles cen uhlí

22.10.2012 08:59
Pozitivní nálada na české burze RM-SYSTÉM pokračovala i v dalším týdnu zejména díky novým zprávám z Evropy ohledně možnosti preventivní půjčky pro Španělsko a příznivých firemních výsledků amerických společností. Index cen vývozu v srpnu meziročně vzrostl o 3,7 %. Index cen dovozu vzrostl o 5,8 %. Index cen výrobců PPI v září meziročně vzrostl o 1,7 %. Index RM v uplynulém týdnu zahájil na hodnotě 1.962,23 bodů a uzavíral na hodnotě 1.981,05 bodů (+0,96%). Celkový týdenní objem obchodů dosáhl hodnoty 123 mil. Kč.

NWR očekává pokles cen uhlí
NWR očekává v posledním čtvrtletí letošního roku výrazný pokles cen koksovatelného uhlí. Cena by měla oproti třetímu čtvrtletí klesnout o 20 % na 102 EUR za tunu. Cena koksu by měla klesnout o 8 % na 264 EUR za tunu. Celoroční produkce má dosáhnout 11 až 11,1 mil. tun a prodeje mají činit 10,2 až 10,3 mil. tun. Polovinu prodané produkce tvoří koks, druhou polovinu koksovatelné uhlí.

Změna doporučení pro Volkswagen
Společnost Exane zvýšila cílovou cenu prioritních akcií společnosti Volkswagen o 8 % na 179 EUR. Doporučení ponechala na stupni „outperform".

Telefónica CR dostala pokutu
Za zneužití dominantního postavení na trhu uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 93 mil. Kč společnosti Telefónica CR. Bývalý Český Telecom se porušení soutěžních pravidel podle ÚOHS dopustil v letech 2001 a 2002, když s téměř 3.000 podnikatelskými subjekty uzavřel smlouvy na poskytnutí cenových plánů. V těchto smlouvách se zákazník zavazoval provolat každý měsíc minimální stanovený objem hovorů, který musel uhradit, i když objem hovorů plně nevyčerpal. Společnost Telefónica zřejmě využije svého práva a podá proti tomuto rozhodnutí rozklad.

Nokia utrpěla ve třetím čtvrtletí ztrátu
Ve třetím čtvrtletí Nokia utržila ztrátu 969 mil. EUR oproti loňské ztrátě 68 mil. EUR. Prodej Smartphone telefonů Lumia klesl ze 4 mil. na 2,9 mil. kusů, když zákazníci čekají spíše na první modely s novým softwarem Windows Phone 8. Tržby poklesly o 19 % na 7,24 mld. EUR. Provozní zisk Nokia Siemens Network činil 182 mil. EUR.

Změna doporučení pro Nokii
Nordea Equity Research zvýšila doporučení pro akcie společnosti Nokia z „koupit" na „určitě koupit". Cílová cena je 3 EUR.

Změna doporučení pro NWR
Společnost Jefferies snížila cílovou cenu pro akcie NWR na 300 pencí (91 Kč) z 325 pencí. Doporučení ponechala na stupni „držet".

Telefónica CR informovala o průběhu snížení základního kapitálu
Telefónica Czech Republic oznámila, že snížení základního kapitálu, které bylo schváleno usnesením valné hromady konané dne 19.4.2012 bude zapsáno v obchodním rejstříku k datu 14.11.2012. 14.11.2012 je zároveň rozhodným dnem pro nárok na výplatu částky 13 Kč. Tato částka odpovídá snížení jmenovité hodnoty akcií. Datum výplaty počíná dnem 14.12.2012.

Microsoft zaznamenal pokles čistého zisku
Společnosti Microsoft klesl čistý zisk o 22 % na 4,47 mld. USD (53 centů na akcii) z předchozích 5,74 mld. USD. Tržby klesly o 7,9 % na 16 mld. USD. Microsoft sází na nový Windows 8, který jde do prodeje příští týden.

Exxon Mobil plánuje opustit projekt West Qurna-1
Ropný gigant Exxon Mobil plánuje opustit svůj projekt West Qurna-1 v jižním Iráku. Hlavním důvodem jsou nízké ziskové marže. Krok společnosti má i politický rozměr. Společnost před rokem podepsala výhodnější kontrakt s autonomním kurdským regionem na severu Iráku, který centrální vláda neuznává. Stejně tak nesouhlasí s kurdským kontraktem a Exxon chce potrestat vypovězením smlouvy na jižních nalezištích. Dle zdrojů z odvětví by Bagdád západní těžaře rád nahradil firmami z Ruska či Číny.

Změna doporučení pro Microsoft
Barclays snížila cílovou cenu pro Microsoft na 34 USD z 36 USD. Doporučení je na stupni „equalweight".

McDonald´s vykázal pokles zisku
Největší světový fast-foodový řetězec McDonald´s Corp. vykázal za třetí čtvrtletí pokles zisku o 3 % na 1,46 mld. USD (1,43 USD na akcii) oproti předešlému roku, kdy vydělal 1,51 mld. USD (1,45 USD na akcii). Výsledky byly ovlivněny zpomalováním globální ekonomiky a silnějším dolarem. Změny měnového kurzu ovlivnily zisk na akcii až o 8 centů. Tržby poklesly na 7,15 mld. z 7,17 mld. USD.

Unipetrol zveřejnil odhad vybraných provozních údajů za 3. čtvrtletí
Představenstvo Unipetrolu odhaduje, že vykázaný EBIT skupiny Unipetrol za 3. čtvrtletí 2012 bude pozitivní ve výši několika set milionů korun. LIFO efekt byl pozitivní v důsledku rostoucí ceny ropy a vyšších cen rafinérských a petrochemických produktů. 3. čtvrtletí obsahuje jednorázový pozitivní dopad na EBIT ve výši téměř 200 milionů korun, který zahrnuje rozpuštění opravné položky vytvořené v souvislosti s uložením pokuty Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) společnosti Benzina a operace s CO2 povolenkami. Odhaduje se, že vývoj směnných kurzů ve 3. čtvrtletí 2012 ovlivnil finanční výsledek pozitivně ve výši přibližně 130 milionů korun. Odhaduje se, že tento pozitivní efekt byl více než vykompenzován ztrátami z jiných finančních instrumentů.

Jan Kostrhoun


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy