RM-SYSTÉM»Události»PEGAS NONWOVENS získal ocenění „Excellence Award"

PEGAS NONWOVENS získal ocenění „Excellence Award"

24.09.2012 09:21
V pondělí se na české burze RM-SYSTÉM vybíraly zisky z předešlého týdne, které si burza připsala díky novému kolu kvantitativního uvolňování ohlášeného americkým Fedem. Tento scénář platil až do středy, kdy byly akciové trhy pozitivně ovlivněny neočekávaným měnovým stimulem ze strany Japonské centrální banky, která oznámila rozšíření programu odkupu dluhopisů o dalších 10 biliónů jenů, přibližně 126 mld. USD, na celkových 55 biliónů jenů. Index výrobních cen v průmyslu vzrostl v srpnu meziměsíčně o 0,5 %. Index vývozních cen v červenci vzrostl o 4,7 % po předchozím růstu o 5,1 %. Index dovozních cen vyrostl o 5,5 % po předchozím růstu o 6,6 %. Index české burzy RM v uplynulém týdnu zahájil na hodnotě 1.919,70 bodů a uzavíral na hodnotě 1.896,06 bodů (-1,23%). Celkový týdenní objem obchodů dosáhl hodnoty 84 mil. Kč.

KIT digital bude propouštět
Společnost KIT digital oznámila záměr na propuštění značné části personálu. V rámci restrukturalizace se chce výrazněji zaměřit na jádrovou činnost. Má být propuštěno zhruba 300 zaměstnanců (22 % z celkového stavu). Úspory spojené s propuštěním by měly činit 40 mil. USD na roční bázi. Plán by měl být z větší části uskutečněn ve třetím kvartále roku 2012 a dokončen do konce roku.

Změna doporučení pro ČEZ
Raiffeisen snížila cílovou cenu pro ČEZ na 830 Kč z 910 Kč z důvodu nižších cen elektřiny.

Microsoft zvýší kvartální dividendy méně než v dřívějších letech
Softwarová společnost Microsoft oznámila zvýšení kvartální dividendy o 15 % na 23 centů na akcii. Zpomalila tak tempo růstu dividendových výplat, když je v posledních dvou letech zvýšila o 25 a 23 %. Dividendový výnos bude činit zhruba 2,9 % a Microsoftu zajistí, že v rámci technologického sektoru bude v tomto ohledu patřit mezi výnosnější tituly. Pomalejší tempo růstu svědčí o tom, že na finanční bilanci společnosti dopadá úpadek trhu s PC a vysoké odpisové náklady spojené s pokaženými akvizicemi. CFO Peter Klein již dříve prohlásil, že růst dividendy se bude řídit růstem operačního zisku a bude brát v potaz také objem dostupné hotovosti.

Změna doporučení pro Erste Group
Banka UBS snížila doporučení pro akcie Erste Group z „kupovat" na „neutral".

Evropská komise prověří návrh ČEZ na prodej elektráren v Počeradech a Chvaleticích
Podezření z monopolního postupu ze strany Evropské komise přinutilo v červnu ČEZ k oznámení záměru prodat jednu nebo dvě ze svých uhelných elektráren. Komise uvedla, že návrh zřejmě odpovídá jejím požadavkům, ale že jej ještě prověří.
Podle Hospodářských novin získala komise vyjádření 15ti energetických firem a hrozí, že vyzve ČEZ k prodeji větší části své kapacity. ČEZ uvažoval o prodeji elektráren v Počeradech a ve Chvaleticích již dříve kvůli nezajištěným dodávkám hnědého uhlí. Předpokládá se prodej společnosti Czech Coal, přičemž výsledná cena zatím není stanovena.

Změna doporučení pro ČEZ
Nomura zvýšila cílovou cenu pro akcie ČEZ na 780 Kč ze 735 Kč. Doporučení ponechala na stupni redukovat.

McDonald's Corp. zvýší čtvrtletní dividendu o 10%
Společnost McDonald's Corp. oznámila zvýšení čtvrtletní dividendy o 10 % na 77 centů za akcii.

Vítkovice Machinery Group podepsala kontrakt desetiletí
Podle týdeníku Euro podepsala společnost Vítkovice Machinery Group kontrakt desetiletí. V Pákistánu postaví ocelárnu přibližně za 250 mil. EUR (6,1 mld. Kč). Největší tuzemská strojírenská skupina, kterou zastřešuje mateřský Vítkovice Holding, bude generálním dodavatelem stavby. Firma počítá s tím, že 70 procent kontraktu naplní české firmy, které dodají především vybavení ocelárny. Stavební práce na budování ocelárny připadnou místním pákistánským podnikům. Akci by měla financovat Česká exportní banka a pojistí ji Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP). Investorem stavby je soukromá pákistánská firma Santex Pakistan. Šéf společnosti Vítkovice Machinery Group Michal Pastušek tvrdí, že v Pákistánu je dlouhodobě nedostatek oceli. Zhruba osmdesát procent této strategické suroviny musí země dovážet. Nově budovaná ocelárna má vyrobit asi 1,2 milionu tun oceli ročně. Výsledným produktem ocelárny mají být kontilité sochory pro následné válcování výztuže do betonu. Kontrakt je naplánován na čtyři roky. "Výsledný kontrakt bude zřejmě podepsán ještě letos. Momentálně není úplně dořešené financování. Připravuje se úvěrová smlouva, která by se během dalších měsíců měla dokončit," uvedl Pastušek.
Vedení Vítkovic předpokládá, že díky výstavbě ocelárny získá v Pákistánu potřebné reference, které společnosti pomohou získat v této relativně rychle se rozvíjející zemi další zakázky. Skupinu Vítkovice Machinery Group tvoří tři desítky firem, které mají roční obrat zhruba 20 miliard korun.

NWR ukončila řízení o vytěsnění minoritních akcionářů (squeeze-out)
Společnost New World Resources 20. září 2012 oznámila ukončení řízení o vytěsnění minoritních akcionářů (squeeze-out), které probíhalo v souvislosti s reinkorporací společnosti do Spojeného království v roce 2011. V návaznosti na skutečnost, že dne 19. září 2012, uplynula tříměsíční lhůta pro odvolání, NWR Plc bude nadále postupovat v souladu s rozsudkem Obchodní komory odvolacího soudu v Amsterdamu (Enterprise Chamber of the Amsterdam Court of Appeals), který byl vydán dne 19. června 2012, a zaplatí cenu konečného vypořádání stanovenou ve výši 3,96 Euro za každou kmenovou akcii druhu 'A' vydanou společností New World Resources N.V. (bez zohlednění dividend a naběhlého úroku). Po započtení zákonných úroků a dividend (včetně zatímní dividendy v souvislosti s vytěsněním minoritních akcionářů (interim squeeze-out dividend), u které se očekává, že bude vyplacena 5. října 2012), je cena za akcii, která bude převedena zbývajícím akcionářům, 3,93 Euro.
Podle očekávání dojde k platbě za zbývající akcie dne 8. října 2012, a k přechodu Akcií NWR NV na NWR Plc dne 9. října 2012. Následně bude NWR Plc jediným akcionářem NWR NV.
NWR NV je v současné době kótována na Varšavské burze cenných papírů. Po 9. říjnu 2012 společnost zamýšlí požádat o zrušení kotace jejích akcií (delisting) na WSE. V očekávání vypořádání s minoritními akcionáři, bude obchodování s akciemi na WSE pozastaveno od 4. října 2012. NWR Plc zůstane kótována na akciových burzách v Londýně, Praze a Varšavě. Další informace o tomto procesu jsou dostupné na webových stránkách společnosti.

PEGAS NONWOVENS získal popáté v řadě prestižní ocenění "Excellence Award"
Společnost PEGAS NONWOVENS získala ocenění "Excellence Award" od společnosti Procter & Gamble, největšího výrobce a prodejce spotřebního zboží na světě. Toto prestižní ocenění, které letos získalo 73 nejlepších dodavatelů z celkového počtu 75 tisíc z celého světa, bylo společnosti uděleno již popáté v řadě.
„PEGAS se za více než dvacet let od svého založení stal největším evropským výrobcem netkaných spunmelt textilií určených pro výrobu jednorázových hygienických produktů. Bez spokojených zákazníků bychom tohoto úspěchu nemohli dosáhnout a je pro nás proto velkou ctí, že jsme i letos obdrželi od společnosti Procter & Gamble ocenění "Excellence Award" pro dodavatele dlouhodobě poskytující služby na nejvyšší úrovni. Toto ocenění je pro nás velmi důležité, jelikož nám dává zpětnou vazbu o kvalitě našich výrobků a služeb a zároveň nás motivuje do další práce. Velmi si vážíme dlouhodobé spolupráce se společností Procter & Gamble a pevně věříme, že se bude úspěšně rozvíjet i v budoucnu," řekl František Řezáč, generální ředitel a člen představenstva PEGAS NONWOVENS SA.

Jan Kostrhoun


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy