RM-SYSTÉM»Události»Telefónica ČR obdržela žalobu o náhradu škody

Telefónica ČR obdržela žalobu o náhradu škody

17.09.2012 09:50
Ve 37. týdnu česká burza RM-SYSTÉM posilovala i přes technický pokles způsobený rozhodným dnem pro nárok na dividendu společnosti Telefónica ČR. Růst způsobilo především kladné stanovisko německého ústavního soudu k záchrannému fondu ESM a oznámení 3. kola kvantitativního uvolňování (QE3). Na rozdíl od předchozích opatření bude QE3 bez časového i objemového limitu, pouze se stanovením měsíčního limitu 40 mld. USD pro dodatečné nákupy hypotečních dluhopisů. Míra nezaměstnanosti v srpnu stagnovala na úrovni 8,3 %. Index spotřebitelských cen meziměsíčně poklesl o 0,1 %, přičemž meziročně byl o 3,3 % vyšší. Index české burzy RM v uplynulém týdnu zahájil na hodnotě 1.903,11 bodů a uzavíral na hodnotě 1.919,17 bodů (+0,87%). Celkový týdenní objem obchodů dosáhl hodnoty 150 mil. Kč.

Změna doporučení pro NWR
Společnost Jefferies snížila cílovou cenu pro akcie NWR z 3,75 GBP (asi 115 Kč) na 3,25 GBP (asi 100 Kč) při doporučení "držet".

Změna doporučení pro ČEZ
Goldman Sachs snížila cílovou cenu pro akcie ČEZ z 960 Kč na 918 Kč při doporučení „neutral/attractive".

Erste Group očekává zpřísnění kapitálových požadavků
Erste Group očekává, že regulátor zvýší kapitálové požadavky. Rakouská centrální banka a rakouský regulátor finančních trhů budou zřejmě požadovat navýšení kapitálových požadavků nad rámec EBA (European Banking Authority). Erste Group je ovšem na toto zvýšení již připravena, neboť k 30. červnu 2012 byla kapitálová přiměřenost společnosti ve výši 14,3 %, což překračuje očekávanou požadovanou hodnotu, která bude zřejmě stanovena ve výši 13 %.

Změna doporučení pro Orco
Komerční banka zvýšila doporučení pro Orco na „držet" z „prodat". Současně stanovila cílovou cenu na 1,75 eura (cca 43 Kč).

Komerční banka hodlá na dividendách vyplácet 60 až 70 % zisku
CEO Komerční banky Henri Bonnet v rozhovoru uvedl, že dividendový výplatní poměr se bude ve střednědobém období pohybovat v rozmezí 60 až 70 %. Banka tak bude pokračovat ve strategii započaté tento rok, kdy vyplatila 64 % svého zisku. O rok dříve výplatní poměr činil 77 %. V současné době se společnost chce zaměřit na udržení silného kapitálového polštáře a zajištění stabilního financování svých současných aktivit a případných nových akvizic.

Změna doporučení pro Nokii
Evli Bank zvýšila své doporučení pro Nokii na „koupit" z původního „redukovat." Cílová cena činí 3 EUR.

Telefónica Czech Republic obdržela žalobu o náhradu škody
Dne 14. září 2012 obdržela společnost Telefónica Czech Republic, a.s. žalobu o náhradu škody, kterou se společnost České Radikokomunikace, a.s. domáhá náhrady škody ve výši 3.107.900.211 Kč z důvodu údajného porušení § 11 odst. 1 zákona o ochraně hospodářské soutěže spočívajícím v údajném zneužití dominantního postavení ve formě stlačování marží (tzv. margin squeeze).

Skupina VÍTKOVICE získala zakázku v Rusku
Největší česká strojírenská skupina VÍTKOVICE MACHINERY GROUP uzavřela na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně kontrakt na dodávky pro ruskou energetiku. Jde o smlouvu na zařízení (trubkové svazky) pro Balakovskou jadernou elektrárnu.
Hodnota zakázky je zhruba 55 mil. Kč (2,2 mil. EUR) a už sedmým kontraktem svého druhu od chvíle, kdy česká strojírenská skupina podepsala memorandum o spolupráci s ruskou skupinou ROSATOM. Předchozí smlouva na dodávku speciálních výměníků určených pro systém regenerace páry pro nový blok Rostovské jaderné elektrárny za více než 7 mil. EUR byla přitom podepsána před necelými dvěma týdny.
Na ruském trhu se VÍTKOVICE neangažují jen v energetice. V současné době skupina dodává technologií pro hutě, válcovny, průmyslové pece, ocelové lahve, mlecí koule, CNG technologie a řadu dalších produktů. „V těchto dnech jsme například uzavřeli i kontrakt na dodávku metalurgických komponentů za tři čtvrtě milionu euro," upřesnil předseda představenstva a generální ředitel VÍTKOVICE HOLDING Jan Světlík.
Strojírenská skupina VÍTKOVICE MACHINERY GROUP podepsala memorandum startující velký projekt spolupráce s ruskou skupinou ROSATOM, která úspěšně staví řadu jaderných bloků v Ruské federaci i dalších zemích, loni v říjnu. Memorandum, které za ruskou skupinu potvrdila dcera ROSATOMu, firma Rusatom Overseas, má v budoucnu VÍTKOVICÍM zajistit uzavření smluv na dodávky zařízení pro jaderné elektrárny budované skupinou ROSATOM, transfer špičkových technologií z ruské strany a také spolupráci při přípravě budoucích smluv v rámci výběrového řízení na výstavbu 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Temelín.

Jan Kostrhoun


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy