RM-SYSTÉM»Události»Pegas meziročně zvýšil EBITDA o 15 procent

Pegas meziročně zvýšil EBITDA o 15 procent

10.09.2012 08:52
Začátkem nového týdne investoři vyprodávali své pozice. Vše se obrátilo až ve čtvrtek po 15. hodině, kdy trh zareagoval na zasedání ECB, kde sice nedošlo ke snížení sazeb, nicméně byl potvrzen plán odkupu dluhopisů slabších zemí EU. Velmi pozitivní náladu podpořila rovněž dobrá makrodata z trhu práce v USA. Ve druhém kvartále poklesla průměrná reálná mzda o 1,1 %. Srpnová aktivita v českém průmyslu se mírně zhoršila, což ukázal index nákupních manažerů (PMI), když klesl na 48,7 bodu. Hodnotu indexu v minulém měsíci negativně ovlivnil zejména pokles zaměstnanosti a nových objednávek, jak uvedla firma Markit Economics, která průzkum provádí pro banku HSBC. Barometr podnikatelských podmínek tak zůstal pod klíčovou hranicí 50 bodů, jež odděluje celkový růst od poklesu v odvětví. Maloobchodní tržby se v červenci zvýšily o 0,3 % meziročně. Ministerstvo financí ČR prodalo v americké aukci jedenácté tranše státní dluhopisy se splatností v roce 2023 s kuponem 2,43 % za 2,5 mld. Kč. Průměrný výnos činil 47,618 bazických bodů nad 12timěsíční sazbou PRIBOR (1,34 %). Po jedenácté tranši je objem prodané emise mezi 53 až 54 mld. Kč. Celkový plánovaný objem je 100 mld. Kč. V rámci čtrnácté tranše byly prodány dluhopisy se splatností v roce 2018 a kupónem ve výši 4,6 % za 2 mld. Kč. Průměrný výnos činil 1,476 % oproti předchozím 1,617 %. Stavební výroba v srpnu poklesla o 0,5 % meziročně, průmyslová výroba se pak meziročně zvýšila o 4,2 %. Po sezónním očištěním se HDP v období od dubna do června snížil o 0,2 %, ve srovná

Změna doporučení pro Nokii
Deutsche Bank snížila doporučení pro společnost Nokia na „prodat" z původního „držet." Cílová cena byla snížena na 1,60 EUR z původních 1,70 EUR.

Microsoft navýší počet zaměstnanců v Číně
Microsoft, největší softwarový vývojář na světě, plánuje v příštím roce navýšit počet zaměstnanců v Číně o 22 %. Zvýšení počtu zaměstnanců má podpořit uvedení nových produktů jako např. Windows 8. Počet pracovníků v Číně se zvýší o 1000, z dosavadních 4500. Posílení se bude týkat především prodejního a marketingového oddělení, služeb a výzkumu. Finanční zdroje na výzkum budou navýšeny o 15 % z předešlých 500 mil. USD. Čína, která je největším světovým trhem s osobními počítači a mobilními telefony, je pro Microsoft klíčová. Uvedení Windows 8 na trh je připravováno na příští měsíc. Prodej originálního softwaru je v Číně poměrně problematický. Trh s ilegálním softwarem dosahuje hodnoty téměř 9 mld. USD, zatímco hodnota legálního činí méně než 3 mld. USD.

ČEZ by mohl dostat za prodej dvou elektráren kolem 25 mld. Kč
Společnost ČEZ obdržela dvě nabídky na prodej uhelných elektráren Počerady a Chvaletice. ČEZ očekává více nabídek, celkem na pět závodů. Konečné rozhodnutí by mělo padnout do konce roku. České energetické společnosti Energetický a průmyslový holding a Czech Coal uvedly, že obě již nabídku podaly.
Společnost Czech Coal je podle neoficiálních informací ochotna zaplatit za elektrárnu Počerady 14 až 16 mld. Kč. Za elektrárnu Chvaletice se pak jedná o částku těsně pod 10 mld. Kč. Uvedené částky zatím nepotvrdil ani ČEZ ani Czech Coal.

Volkswagen možná sníží produkci
Volkswagen údajně varoval své dodavatele, že nevylučuje snížení produkce během letošního podzimu o 10 %. Bez uvedení zdrojů to včera zveřejnil časopis Automobilwoche.
Volkswagen prý stále doufá v ekonomické oživení v některých zemích a oficiálně nesnížil výhled své produkce pro podzim a zimu. Mluvčí Volkswagenu označil zprávu za „spekulativní", avšak připustil, že nadcházející měsíce budou „rozhodně náročnější".

Telefónica ČR provedla akvizici částí společností skupiny Global Care
Společnost Telefónica ČR uzavřela prostřednictvím své dceřiné společnosti Bonerix Czech Republic s.r.o. smlouvu, na jejímž základě koupila pět částí podniků od společností ze skupiny Global Care (Global Care, s.r.o., TMT Czech, a.s., Hermod, a.s., Česká servisní a správní, a.s., LAKENSIS, a.s.). Hodnota transakce převyšuje částku 300 mil. Kč.
„Se společnostmi ze skupiny Global Care, která má zkušenosti se zajišťováním zaměstnaneckých programů pro významné firemní zákazníky, dlouhodobě spolupracujeme.", uvedl František Schneider, ředitel divize firemních zákazníků společnosti Telefónica Czech Republic. „Akvizice je přirozeným vyústěním situace na trhu," dodal.
Díky této akvizici bude společnost Telefónica Czech Republic schopna poskytovat v rámci zaměstnaneckých programů relevantní péči i dalším firemním zákazníkům, což rozšíří nabídku služeb, které si budou moci v rámci svých programů objednat.
Pro zhruba 70 tisíc zákazníků, kteří mají se společnostmi ze skupiny Global Care uzavřeny smlouvy o poskytování telekomunikačních služeb, se podmínky těchto smluv nemění.
„Rozsah služeb a péče zůstane pro naše zákazníky s přechodem pod společnost Telefónica stejný, navíc ale získávají zázemí největšího operátora v zemi," uvedl jednatel společnosti Bonerix Luboš Bojanovský, který do firmy přišel s celým svým týmem z Global Care.

Pegas meziročně zvýšil ukazatel EBITDA o 15 procent
Konsolidované výnosy dosáhly v prvním pololetí roku hodnoty 92,3 milionu EUR, což představuje meziroční nárůst o 11,7 %. V samotném druhém čtvrtletí 2012 se celkové výnosy meziročně zvýšily o 15,4 % na 48,0 milionu EUR. Tento růst byl způsoben vyšším objemem prodané produkce díky nové výrobní lince, jež byla uvedena do provozu
v druhé polovině roku 2011.
Provozní ziskovost před odpisy, úroky a zdaněním, měřena ukazatelem EBITDA, činila v prvním pololetí roku 2012 17,6 milionu EUR a vzrostla tak oproti předchozímu roku
o 15,0 %. Meziročního nárůstu ukazatele EBITDA bylo dosaženo zejména díky přínosu nové výrobní linky. Meziroční srovnání bylo naopak negativně ovlivněno vyšším počtem dní pravidelných odstávek a změnou stavu zásob hotových výrobků. Ve druhém čtvrtletí tohoto roku se ukazatel EBITDA zvýšil v porovnání s druhým čtvrtletím 2011 o 15,2 % na 8,1 milionu EUR, a to díky již zmíněné produkci nové výrobní linky.
Provozní zisk (EBIT) činil v prvním pololetí tohoto roku 11,4 milionu EUR, což představuje meziroční nárůst o 3,4 %. V samotném druhém čtvrtletí 2012 se provozní zisk meziročně zvýšil o 2,3 % na 5,0 milionu EUR. Na výši provozního výsledku se pozitivně podílel růst ukazatele EBITDA, vyšší úroveň odpisů jej naopak snížila.
Čistý zisk dosáhl v prvním pololetí roku 2012 hodnoty 9,1 milionu EUR, což je meziročně o 15,5 % méně primárně kvůli nižším nerealizovaným kurzovým ziskům. Ve druhém čtvrtletí 2012 společnost vytvořila čistý zisk ve výši 0,4 milionu EUR, o 89,8 % méně než ve stejném období roku 2011. Tento pokles byl způsoben nerealizovanými kurzovými rozdíly v porovnávaných obdobích.
„Ve druhém čtvrtletí tohoto roku jsme dosáhli meziročního nárůstu ukazatele EBITDA o více než 15 %. Produkce z nové výrobní linky, uvedené do provozu v druhé polovině loňského roku, přispěla k tomuto růstu největší měrou. Pozitivně vnímáme také obrat nepříznivého vývoje cen polymerů z počátku roku. Pokles cen našich hlavních vstupních materiálů, který jsme zaznamenali v posledních měsících, významně podpoří výsledky hospodaření ve třetím čtvrtletí. Solidní provozní výsledky dosažené v první polovině roku a pozitivní výhled na následující měsíce nám umožňují soustředit naše síly a zdroje na dosažení strategických cílů společnosti. PEGAS v současné době vstupuje do velmi důležitého období. Stavební práce na budovaném závodě v Egyptě pokračují v souladu s časovým harmonogramem a již za několik týdnů zahájíme instalaci samotné výrobní technologie. Jsme si vědomi, že úspěšná realizace projektu výstavby výrobního závodu v Egyptě hraje důležitou roli v dalším rozvoji společnosti, a proto je pro nás tento projekt v současnosti absolutní prioritou," okomentoval výsledky František Řezáč, generální ředitel a člen představenstva společnosti PEGAS NONWOVENS SA.

Jan Kostrhoun


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy