RM-SYSTÉM»Události»CET 21 vydá dluhopisy za 70 mil. EUR

CET 21 vydá dluhopisy za 70 mil. EUR

20.08.2012 09:43
Česká burza RM-SYSTÉM udržela růstový trend z minulých týdnů a zakončila obchodování s výrazným ziskem. Běžný účet platební bilance skončil v červnu se schodkem 9,13 mld. Kč. Český HDP (předběžný odhad, sezónně očištěný) v druhém čtvrtletí zaznamenal pokles o 1,2 % meziročně. Index cen výrobců PPI v červenci meziměsíčně poklesl o 0,3 %, když se čekal pokles o 0,2 %. Meziročně se jednalo o 1,3% růst při očekávaném růstu o 1,4 %. Index vývozních cen vzrostl v červnu meziročně o 5,1 % po předchozím růstu o 4,0 %. Index dovozních cen vzrostl v červnu meziročně o 6,6 % po předchozím růstu o 6,1 %. Index české burzy RM v uplynulém týdnu zahájil na hodnotě 1.807,75 bodů a uzavíral na hodnotě 1.865,04 bodů (+3,17 %). Celkový týdenní objem obchodů dosáhl hodnoty 99 mil. Kč.

CET 21 vydá dluhopisy za 70 mil. EUR
CET 21 (dceřiná společnost CME) vydá dluhopisy splatné v roce 2017 za 70 mil. EUR. Emise bude určena vybraným investorům a bude vydána za stejných podmínek jako obligace z října 2010 s kuponem 9,0 %.

V KIT Digital pokračuje transformace
Společnost KIT Digital, která se zabývá řízením a distribucí videa na internetu v loňském roce navýšila tržby díky vzrůstající popularitě online videa. Nedávno ale došlo k razantní obměně vedení společnosti. KIT Digital prodal aktiva v Sezmi Corp. jen měsíc poté, co koupil TV platformu na bázi „cloudu". Ztráta spojená s touto akcí činila 28,6 mil. USD.
CEO Barak Bar-Cohen uvedl, že toto čtvrtletí ilustrovalo pokračující transformaci zaměření firmy.
Za poslední kvartál reportoval KIT Digital ztrátu 151,1 mil. USD (2,94 USD na akcii), když o rok dříve činila ztráta 19,8 mil. USD (49 centů na akcii). Na úrovni pokračujících činností se jednalo o ztrátu ve výši 1,99 USD na akcii oproti ztrátě 47 centů na akcii před rokem. Tržby poklesly o 14 % na 51,1 mil. USD, zejména kvůli nižším tržbám v segmentu „broadcast system integration". Analytici oslovení agenturou Thomson Reuters očekávali ztrátu ve výši 37 centů na akcii při tržbách 60,8 mil. USD. Hrubá marže poklesla na 61,1 % ze 71,6 %.

Nokia neplánuje opustit platformu Windows
CEO finské společnosti Nokia Staphen Elop oznámil, že firma neplánuje opustit platformu Windows pro mobilní telefony a naopak brzy představí svůj nový telefon na bázi Windows 8.

Agentura S&P snížila dlouhodobý rating Nokie
Agentura S&P snížila dlouhodobý rating pro akcie společnosti Nokia na BB- z předchozího BB+ a přidává negativní výhled. Krátkodobý výhled potvrzen na B. Podle agentury jsou výsledky za druhý kvartál a výhled společnosti pro třetí čtvrtletí 2012 níž, než S&P očekávala.

Změna doporučení pro Komerční banku
JPMorgan zvýšila cílovou cenu pro akcie Komerční banky na 4500 Kč z původních 4100 Kč při doporučení „overweight".

Erste směnila hypotéky denominované ve švýcarských francích do eur
Erste směnila hypotéky denominované ve švýcarských francích do eur v hodnotě 400 mil. EUR, neboť se rozšiřuje rozdíl mezi celkovým závazkem hypoték a úsporami ve fondu, který je určen pro investování finančních prostředků pro splacení jistiny v době splatnosti hypoték. Rakouská centrální banka odhadla rozdíl mezi závazky a naspořenou částkou určenou pro splacení jistiny daných hypoték na 5,4 mld. EUR. Jenom Erste po směně 400 mil. EUR ciziměnových hypoték disponuje expozicí v podobě dalších 2 mld. EUR. Z daných 400 mil. EUR Erste změnila i způsob placení jistiny na pravidelné měsíční úložky z původní platby jistiny až v době splatnosti. Rakouské domácnosti si vypůjčily v přepočtu za 36,7 mld. EUR v cizoměnných hypotékách. Jelikož je švýcarský frank vůči ostatním měnám udržován uměle na fixní úrovni, nemělo by docházet k další apreciaci švýcarského franku vůči eur a nemělo by tak docházet k nárůstu závazků z hypoték. Problémem zůstává zřejmě nízké zhodnocení úspor vložených do podílového fondu určeného pro budoucí platbu jistiny. Celková situace se zřejmě projeví ve výších nákladech rizika v Rakousku.

ČEZ stanovil cenu emise private placement
Společnost ČEZ úspěšně stanovila cenu třicetipětileté private placement emise dluhopisů v nominální výši 50 mil. EUR a kupónem 4,5%. Očekávané datum emise je 20. srpna 2012. Tato emise bude vydána v rámci stávajícího EMTN (Euro Medium Term Notes) programu. Jediným agentem emise je UBS Limited.

VÍTKOVICE POWER ENGINEERING výrazně zvyšuje produkci
Strojírenská skupina VÍTKOVICE MACHINERY GROUP, přesněji její dceřiná společnost VÍTKOVICE POWER ENGINEERING, letos o čtvrtinu zvýší produkci velkokapacitních smaltovaných nádrží, které se užívají pro skladování kapalných i sypkých materiálů. Ve srovnání posledních tří let vzroste produkce dokonce o 75 procent.
Důvodem pro rychlý nástup oživení v tomto oboru je mimo jiné obava z opakování nedávné ekologické havárie v Seničce na Olomoucku, kde na začátku července nevydržela starší dřevěná nádrž s betonovým dnem a uvolněná kejda ze zemědělského družstva zamořila řeku. „S odstupem několika dní jsme zaznamenali nové objednávky na nádrže ze smaltovaných ocelových plechů ze zemědělských družstev a statků, které chtějí vesměs nahradit staré dřevěné zásobníky," uvedl Martin Pecina, generální ředitel VÍTKOVICE POWER ENGINEERING.
Vítkovická strojírenská skupina tradičně vyrábí nadzemní nádrže šroubované ze smaltovaných plechů. „Dřevěné nádrže jsme nikdy nedělali, ale o problémech s nimi víme, protože mnohá družstva je měla vyměnit už před několika lety. Většinou se ale uchýlila k repasím a opravám," podotkl M. Pecina. Dnes je situace jiná. VÍTKOVICE POWER ENGINEERING už nyní vědí, že letos dodají celkem 94 nádrží. U dalších starších nádrží, v tomto případě ale ocelových, bude firma dělat opravy. I tady je patrný nárůst zájmu, počet zakázek na repase meziročně vzroste o 35 procent.
Nadzemní nádrže šroubované ze smaltovaných plechů se ve strojírenských VÍTKOVICÍCH produkují více než 40 let. Kromě využití v zemědělských podnicích a na farmách jsou také základním stavebním prvkem environmentálních technologických souborů. V nádržích se skladují sypké hmoty (vápenec, cement, popílek, dřevní odpad, štěrkopísky, granule, sůl, saze), kapaliny (pitná voda, odpadní voda, požární voda, odsolená voda, solanka, nafta, amoniak), zemědělské materiály (obiloviny, kejda, močůvka, kapalná hnojiva, krmné směsi, siláž) nebo slouží pro čistírny odpadních vod, bioplynové stanice, plynojemy a fermentory (ve fermentoru dochází bez přístupu vzduchu k vyhnívání - mikrobiálnímu rozkladu organických látek - a vzniku bioplynu).
Smaltované nádrže VÍTKOVICE POWER ENGINEERING tedy nesměřují jen do zemědělství, jejich celková produkce ročně překračuje stovku, z toho zhruba 60 % procent se exportuje, například do Polska, Bulharska, Itálie, na Střední Východ i do dalších teritorií.

Doplňující informace:
Společnost VÍTKOVICE POWER ENGINEERING se specializuje na komplexní dodávky technologií, zařízení pro chemii a petrochemii a energetických celků na klíč. Je rovněž významných producentem technologií jaderných elektráren. V současné době se mimo jiné významnou měrou angažuje v jaderné energetice v Indii a Rusku, pracuje ve slovenských Mochovcích, podílí se na modernizaci klasických uhelných elektráren ČEZ a má ambice zasáhnout do dostavby jaderné elektrárny Temelín. Významný kontrakt má v Turecku, kde pracuje pro budoucí energetický komplex a uhelnou elektrárnu Yunus Emre asi 150 kilometrů od tureckého hlavního města Ankary. Investorem je turecká společnost Adularya a skupina VÍTKOVICE MACHINERY GROUP dodává celou elektrárnu na klíč.
Smaltované nádrže jsou nádoby, jejichž ocelová válcová skořepina je sestavena z oboustranně smaltovaných plechů, které jsou spojeny speciálními šrouby a utěsněny trvale pružným tmelem. Spojovací materiál a příslušenství pláště jsou opatřeny povrchovou úpravou. Smalt je dvouvrstvý a vypaluje se v průběžné peci při teplotě vyšší než 800 °C.

Jan Kostrhoun


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy