RM-SYSTÉM»Události»Telefónica představila výsledky za první pololetí

Telefónica představila výsledky za první pololetí

30.07.2012 10:18
Česká burza se v úvodu týdne připojila k velmi negativnímu vývoji evropských indexů, které opět ochromila pokračující evropská dluhová krize a s ní související pochybnosti kolem Řecka. Agentura Moody's přistoupila v úterý ke snížení výhledu pro Německo, Nizozemí a Lucembursko na „negativní". Moody's se odvolává na zvyšující se nejistotu kvůli evropské dluhové krizi. Možný odchod Řecka z Eurozóny a narůstající pravděpodobnost nutné kolektivní pomoci pro země jako je Španělsko a Itálie. Ve čtvrtek ovlivnila velmi příznivě světové akciové trhy společně s českou burzou slova šéfa ECB Draghiho, který přislíbil veškerou podporu pro Euro. Investoři si jeho výroky vyložili tak, že ECB začne nakupovat španělské a italské dluhopisy, jejichž výnosy pak následně prudce klesly (např. výnos 10-letých dluhopisů Španělska klesl pod 7%). Dařilo se tak především bankovním titulům. Pozitivní trend vydržel až do pátku kdy na slova šéfa ECB Maria Draghiho překvapivě navázala německá kancléřka Angela Merkelová. Ve společném vystoupení s francouzským prezidentem Francoisem Hollandem prohlásila, že „učiní cokoliv pro záchranu Eurozóny“. Index české burzy RM v uplynulém týdnu zahájil na hodnotě 1.762,98 bodů a uzavíral na hodnotě 1.761,49 bodů (-0,08 %). Celkový týdenní objem obchodů dosáhl hodnoty 66 mil. Kč.

Moody's snížila hodnocení závazků společnosti Nokia
Ratingová agentura Moody's snížila hodnocení závazků společnosti Nokia o dva stupně na úroveň Ba3. Jako důvod pro své rozhodnutí agentura uvádí větší ztráty a rychlejší spotřebu firemní hotovosti, než se původně očekávalo. Analytici nevěří, že nové Smartphone modely s operačním systémem od Microsoftu získají dostatečný podíl na trhu. Nová řada zařízení užívajících systém Windows 8 podle nich začne generovat dostatečné zisky až po několika čtvrtletích. Firma by se měla dostat do zisku nejdříve v druhé polovině roku 2013. V druhém čtvrtletí tohoto roku Nokia prodělala 1,53 mld. EUR.

McDonald's zveřejnil výsledky za druhé čtvrtletí
Americký provozovatel nejznámější sítě fast-foodu na světě McDonald's zveřejnil své výsledky za druhé čtvrtletí 2012. Tržby stagnovaly na 6,92 mld. USD a těsně tak zaostaly za 6,96 mld. USD, které v průměru očekávali analytici. Čistý zisk (před zahrnutím mimořádných položek) dopadl o něco hůře, když s 1,347 mld. USD (-4,6 % y/y) (1,32 USD na akcii) nestačil na tržní konsensus ve výši 1,41 mld. USD (1,375 USD na akcii). Na výsledky mělo negativní vliv jak ekonomické zpomalení, tak zejména kurzový vývoj. Posilování dolaru omezilo výnosy z trhů mimo USA. Při konstantních kurzech zaznamenaly účetní ukazatele meziroční růst. Stejně tak i všechny geografické oblasti udržely růstový trend.

Změna doporučení pro ČEZ
Společnost Espirito Santo snížila doporučení pro ČEZ z „neutral" na „prodávat".

WOOD & Company zvýšila podíl v Pegas Nonwovens
Makléřská společnost Wood & Company zvýšila podíl v Pegas Nonwovens. Podle Pegasu již ovládá 15 %.

Volkswagen zveřejnil výsledky za druhé čtvrtletí
Německá automobilka Volkswagen ve čtvrtek zveřejnila výsledky za druhé čtvrtletí 2012, které potvrdily růstový trend a tržní expanzi společnosti. Tržby se vyšplhaly na 48,05 mld. EUR (+19 % y/y) a překonaly tak tržní konsensus ve výši 47,37 mld. EUR. Čistý zisk (před zahrnutím mimořádných položek) se meziročně výrazně snížil na 3,01 mld. EUR (-36 % y/y), přesto však výrazně překonal analytické odhady, které v průměru očekávaly 2,48 mld. EUR. Volkswagenu výrazně pomohly prodeje vozidel značky Audi v Číně a USA, které dostatečným způsobem vykompenzovaly slábnoucí poptávku v Evropě. Prodeje se však zvýšily i u menších vozů. Volkswagen tak maximálně využívá své produktové a regionální diverzifikace. Pozitivní zprávou mohou být i potíže jeho evropských konkurentů, zejména francouzského Peugeotu. Na výsledcích se v tomto ruce nebude zásadním způsobem podílet výrobce nákladních vozů MAN, který čelí odpisům spojeným s listopadovou konsolidací a spojením se švédskou značkou Scania.

NWR zveřejnila informace o dodávkách uhlí
Těžařská společnost NWR v pátek zveřejnila informace o realizovaných dodávkách koksovatelného uhlí a koksu. Průměrná cena se ve třetím čtvrtletí mezikvartálně zvýšila na 129 EUR za tunu. U koksu cena poklesla o 1 % na 294 EUR za tunu. Společnost zároveň potvrdila své letošní produkční cíle. Roční produkce má činit 10,8 až 11 mil. tun uhlí a 700 tisíc tun koksu. Prodat se má 10,25 až 10,5 mil. tun.

Exxon Mobil zveřejnil hospodářské výsledky
Americký ropný gigant Exxon Mobil zveřejnil své hospodářské výsledky, které byly negativně ovlivněny nižšími cenami ropy. Tržby zaznamenaly meziroční pokles na 119,3 mld. USD (-5 % y/y), přesto však předstihly analytické odhady, které očekávaly 112,25 mld. USD. Konečný hospodářský výsledek už dopadl hůře, upravený čistý zisk (před zahrnutím mimořádných položek) činil 8,41 mld. USD (1,80 USD na akcii) (-21 % y/y), zatímco trh očekával 9,3 mld. USD (1,95 USD na akcii). Hospodaření společnosti je zásadním způsobem ovlivňováno cenou ropy, která se projevila tentokrát. Padající ceny černého zlata společně s klesající produkcí, která je nejníže za poslední dva roky, výrazně zhoršily konečné výsledky. Černou dírou na peníze je i zemní plyn, jehož nízká cena dělá z těžebních aktivit nadále nepříliš výnosnou záležitost.

Telefónica představila výsledky za první pololetí roku 2012
Počet zákazníků smluvních mobilních služeb se meziročně zvýšil o 5,3 %, když ve druhém čtvrtletí 2012 jejich počet vzrostl o 36,8 tisíc (ve srovnání s 27,5 tisíci v prvním čtvrtletí), díky pokračujícímu nárůstu nových zákazníků a snižující se míře odchodu zákazníků.
Podíl zákazníků s chytrými telefony vzrostl na 23 % (+ 1,6 % oproti prvnímu čtvrtletí 2012 a + 7,3 % meziročně).
Počet zákazníků služeb vysokorychlostního internetu xDSL se meziročně zvýšil o 6,3 % na 894 tisíc; růst zákazníků využívajících technologii VDSL (23 % z celkového počtu zákazníků vysokorychlostního internetu) pomáhá snižovat míru poklesu průměrného výnosu na jednoho zákazníka a zpomalovat tempo jejich odchodu.
Pokračuje snižování tempa poklesu počtu pevných linek: jejich celkový počet se meziročně snížil o 4,4 %, ve druhém čtvrtletí 2012 dosáhl pokles 15,6 tisíc, což je o 45,2 % méně než ve stejném období v roce 2011.
Konsolidované výnosy z podnikání se snížily meziročně o 2,4 % na 12 715 mil. Kč ve druhém čtvrtletí (-2,8 % na 25 165 mil. Kč v prvním pololetí), což představuje zlepšení ve čtvrtém čtvrtletí po sobě díky pokračujícímu zlepšení ve vývoji mobilních výnosů ze služeb a rostoucímu pozitivnímu příspěvku výnosů na Slovensku.
OIBDA marže upravená pro účely odhadu (nezahrnuje poplatek za používání značky, který v prvním pololetí 2012 činil 513 mil. Kč) dosáhla solidní úrovně 40,5 % ve druhém čtvrtletí i prvním pololetí. Za tímto výsledkem stojí pozitivní vliv aktivit zaměřených na efektivní vynakládání provozních nákladů, rostoucí provozní zisk OIBDA na Slovensku a investice do budoucího růstu. Výše celkového provozního zisku OIBDA dosáhla 9.682 milionů Kč v prvním pololetí 2012 a 4.907 milionů Kč ve druhém čtvrtletí, meziročně o 5,8 % méně v obou obdobích.
Telefónica Slovakia udržela silný nárůst zákazníků. Jejich počet meziročně vzrostl o 24,7 % (o 33,4 tisíc ve druhém čtvrtletí). Kromě toho Telefónica Slovakia dále zlepšila své finanční výsledky. Společnost potvrzuje svůj výhled pro rok 2012.

Jan Kostrhoun


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy