RM-SYSTÉM»Události»Unipetrol zveřejnil předběžná čísla za 2. čtvrtletí

Unipetrol zveřejnil předběžná čísla za 2. čtvrtletí

23.07.2012 10:07
V úvodu uplynulého týdne dopadly na trhy informace o sníženém výhledu globálního ekonomického růstu HDP ze strany MMF a též slova čínského premiéra, který vidí ekonomické oživení země prozatím jako nejistě. I přes relativně pozitivní směr na trzích v uplynulých dnech panuje nadále mezi investory nejistota z budoucího ekonomického vývoje a pokračující inklinace k "bezpečným přístavům" - dividendové tituly a především pak vládní dluhopisy relativně silných států, jejichž výnosy dosahují nových minim nebo se jim blíží (Velká Británie - 1,498%, USA 1,447%, SRN 1,23%). U kratších splatností vidíme stále častěji bondy s negativním výnosem. Naopak výnosy u dluhopisů na evropských periferiích nadále oscilují v blízkosti maxim. Pohledem do nedávné historie jsou právě takové situace "předzvěstí" další (koordinované) akce centrálních bank. V ČR v červnu poklesl index výrobních cen v průmyslu meziměsíčně o 0,3 % po předchozí stagnaci, meziročně došlo k růstu o 1,5 %. Index vývozních cen vzrostl v květnu meziročně o 4,0 % po předchozím růstu o 2,7 %. Index dovozních cen posílil o 6,1 % po předchozích 4,5 %. Index české burzy RM v uplynulém týdnu zahájil na hodnotě 1.780,6 bodů a uzavíral na hodnotě 1.762,98 bodů (-0,99%). Celkový týdenní objem obchodů dosáhl hodnoty 75 mil. Kč.

Změna doporučení pro společnost Telefónica ČR
Investiční banka JP Morgan zvýšila doporučení pro Telefónica ČR na „neutral" z „underweight". Cílovou cenu zvýšila na 410 Kč z 360 Kč.

Nokia snížila cenu telefonu Lumia 900 na polovinu
Finská Nokia, druhý největší světový výrobce telefonů, se rozhodla snížit cenu Lumie 900 na 49,99 USD. Za tuto cenu je chytrý telefon k dostání v Americe od operátora AT&T při podepsání paušální smlouvy na 2 roky. Předchozí cena činila 99 USD. Tiskový mluvčí společnosti Nokia to okomentoval tvrzením, že snížení ceny je typickou strategií, která je využívána u většiny mobilních telefonů během jejich životního cyklu. Informace přinesl Wall Street Journal.

Změna doporučení pro Erste Group Bank
Erste Group obdržela nové doporučení „koupit" od VTB Capital. Cílová cena byla nastavena na 21,5 EUR (cca 545 Kč).

Intel reaguje na zpomalení čínské ekonomiky
Výhled Intelu na další kvartál je nižší, než očekávali někteří analytici, a to především kvůli zpomalení čínské ekonomiky. Výrobce, jehož čipy jsou v osmi z deseti počítačů, očekává tržby ve třetím čtvrtletí na úrovni 14,3 mld. USD (+/- 500 mil. USD). O rok dříve činily prodeje 14,2 mld. USD. Ačkoli společnost očekává, že poptávka bude tažena především spotřebiteli z rozvojových zemí, kde si lidé budou moci dovolit první výrobky Intelu, vyvstává hrozba, že růst Číny už dále nedokáže zachránit pokles poptávky v Evropě a loudavý růst v USA. Intel bude mít velké potíže, aby dosáhl dříve vytčených cílů pro tento rok. Hrubá marže dosáhne podle Intelu na 63 %. Ve stejném období loňského roku to bylo 63,4 %. Vzhledem k tomu, že Intel zásobí svými čipy více než 80 % všech počítačů, jsou jeho výsledky zajímavým indikátorem pro celé odvětví. Ve druhém kvartálu činil jeho čistý zisk 2,83 mld. USD (54 centů na akcii) oproti 2,95 mld. USD (54 centů na akcii) z předchozího roku. Tržby vzrostly o 3,6 % na 13,5 mld. USD, když analytici očekávali 52 centů na akcii při tržbách 13,5 mld. USD. Intel sám v dubnu očekával tržby v rozmezí 13,1 - 14,1 mld. USD.

Nokia reportovala výsledky za druhý kvartál
Finský výrobce mobilních telefonů Nokia ve čtvrtek uveřejnil dlouho očekávané výsledky za druhý kvartál. Akcie po výsledcích vyrazily prudce nahoru díky slušným prodejům telefonů Lumia 900 i přestože společnost skončila v hluboké ztrátě. Nokia, jejíž rating se pohybuje ve spekulativním pásmu, uvedla, že prodeje Lumií se v druhém kvartálu vyšplhaly na 4 miliony kusů. Nicméně finská společnost vykázala čtvrtletní ztrátu 1,41 mld. EUR, zatímco analytici počítali se ztrátou na úrovních kolem 640 milionů. Tržby klesly o 19 % na 7,54 mld. EUR, ale podařilo se jim překonat analytický konsensus ve výši 7,32 mld. Celkové prodeje chytrých telefonů, kam se počítají i zařízení se zavrhnutým operačním systémem Symbian, klesly o 39 % na 10,2 milionů kusů. Obyčejných mobilních telefonů se prodalo o 2,4 % více, konkrétně 73,5 milionů. Nokia věří, že prodeje chytrých telefonů Lumia dokáží vykompenzovat klesající tržby, avšak naráží na fakt, že současná řada, jenž je v prodeji, nebude moci být upgradována na novou verzi operačního systému Windows Phone 8. Dá se tedy očekávat, že při uvedení Windows 8 na trh přijde Nokia s novou řadou telefonů a dosavadní modely se budou prodávat za nižší ceny.

Mateřská společnost Philip Morris ČR zveřejnila výsledky hospodaření
Philip Morris International, největší světová tabáková společnost a mateřská společnost Philip Morris ČR, ve čtvrtek uveřejnila hospodářské výsledky za druhý kvartál, které přebily očekávání analytiků díky poptávce z východní Evropy. Čistý zisk v daném čtvrtletí klesl o 3,8 % na 2,32 mld. USD z loňských 2,41 mld. USD. V přepočtu na akcii zisk ovšem rostl na 1,36 USD, jelikož celkový počet obchodovaných akcií se zmenšil díky zpětným odkupům. Analytický konsensus byl ve výši 1,35 USD. CEO Louis Camilleri představil novou řadu cigaret Marlboro, aby tak navýšil poptávku v Rusku, což se mu úspěšně podařilo. Dodávky do oblasti východní Evropy, Blízkého Východu a Afriky rostly o 5,1 %. Na trhu v České republice se ovšem podíl společnosti během čtvrtletí snížil o 2,7 % na 42,8 %. Celkový trh s cigaretami klesl v ČR o 4,2 %.

Microsoft zveřejnil výsledky hospodaření
Americký Microsoft v pátek zveřejnil své hospodářské výsledky za čtvrtý kvartál fiskálního roku 2012. Tržby činily 18,06 mld. USD (+4% y/y), zatímco trh očekával 18,18 mld. USD. Čistý zisk (před zahrnutím mimořádných položek) zanechal mnohem lepší dojem a to i přes meziroční pokles na 5,63 mld. USD (-4% y/y) (0,67 USD na akcii). Při zahrnutí jednorázových vlivů, které představovaly zejména odpisy (6,2 mld. USD) spojené s koupí internetové agentury AQuantive, však Microsoft zaznamenal svou historicky první ztrátu od doby, kdy vstoupil na burzu. K celkově pozitivním výsledkům přispěla řada faktorů. Na příjmové straně se jednalo především o větší firemní poptávku po víceletých softwarových licencích, která dokázala vykompenzovat slabší výnosy od běžných spotřebitelů, kteří zřejmě vyčkávají před říjnovým zahájením prodeje nového systému Windows 8. Společnost zároveň dokázala snížit výdaje na prodej a marketing. Pozitivně se projevily i nižší daňové náklady.

Unipetrol zveřejnil předběžné provozní výsledky za druhý kvartál

Rafinérie
Hlavními faktory, které pozitivně ovlivnily mezikvartální výkonnost segmentu rafinérie ve 2. čtvrtletí 2012, byly vyšší marže mezi cenami ropy Brent a Ural (2,1 USD/b oproti 1,3 USD/b v minulém kvartále), vyšší modelová rafinérská marže (2,6 USD/b oproti 2,2 USD/b v minulém kvartále) ovlivněná rekordními spready na benzínu a relativně stabilními spready na dieselu. Dále výsledky rafinerie byly ovlivněny vyšším objemem zpracované ropy o 12 % a využití kapacity o 8 procentních bodů v důsledku spolehlivé výroby stejně jako sezónního efektu (pozitivní) a odstávky rafinérie Paramo od poloviny května z důvodu slabé všeobecné poptávky po dieselu a nízké konverzní kapacitě a komplexitě této rafinérie (negativní), větší prodejní objemy o 15 % v souvislosti se zvýšenými prodejními aktivitami především v benzínovém segmentu, se snahou využít rekordních spreadů na benzínu a typickou sezónností v segmentech motorových paliv a asfaltářských produktů (pozitivní), negativní LIFO efekt kvůli poklesu ceny ropy, slabší koruna vůči dolaru o 3 % (pozitivní).

Petrochemie
Hlavními faktory, které ovlivnily mezikvartální výkonnost petrochemického segmentu ve 2. čtvrtletí 2012, byly: výrazně vyšší modelová marže z olefinů (400 EUR/t oproti 274 EUR/t v prvním kvartále) v důsledku markantního nárůstů spreadů etylénu, propylénu a benzénu k primárnímu benzínu a nižší modelová marže z polyolefinů (217 EUR/t oproti 240 EUR/t v prvním kvartále) v důsledku horších spreadů polyetylénu a polypropylénu k etylénu a propylénu (pozitivní), slabší prodejní objemy o 7 % kvůli poklesu prodejů u většiny produktů v důsledku slabé makroekonomické dynamiky na klíčových trzích (negativní), negativní LIFO efekt kvůli poklesu ceny ropy a odpovídajícím způsobem nižším cenám petrochemických vstupních surovin a produktů, a konečně relativně stabilní koruna vůči euru.

Maloobchodní prodej
Hlavními faktory, které ovlivnily mezikvartální výkonnost maloobchodního segmentu ve 2. čtvrtletí 2012, byly vyšší prodejní objemy, zejména benzínu, v souvislosti se sezónností kvartálu a začínající motoristickou sezónou (pozitivní), na druhou stranu nižší prodejní objemy v meziročním srovnání kvůli slabé dynamice HDP a reálných mezd (negativní), stabilní jednotkové marže z dieselu a vyšší jednotkové marže z benzínu (pozitivní), první viditelný dopad implementace konceptu Stop Cafe vedoucí k nárůstu tržeb z gastronomie (pozitivní), pokračující nárůst registrovaných společností obchodujících motorová paliva, úzce související s podvody na DPH, je patrný v rostoucích importech dieselu z Německa (negativní).

Představenstvo Unipetrolu odhaduje, že vykázaný EBIT skupiny Unipetrol bude za 2. čtvrtletí 2012 bude negativní a horší než v 1. čtvrtletí 2012, to znamená, že provozní ztráta za 2 kvartál bude vyšší než 51 mil. Kč. Ve 2. čtvrtletí 2012 nebyly zaúčtovány žádné významné jednorázové položky. Odhaduje se, že operace s CO2 povolenkami budou mít ve 2. čtvrtletí 2012 pozitivní dopad na EBIT ve výši přibližně 50 milionů korun. Odhaduje se, že vývoj směnných kurzů ve 2. čtvrtletí 2012 ovlivnil finanční výsledek negativně ve výši přibližně -550 milionů korun. Odhaduje se, že tento negativní efekt byl do značné míry kompenzován zisky z jiných finančních instrumentů.

Společnost Energoaqua vyplatí dividendu
Představenstvo obchodní společnosti ENERGOAQUA, a. s., oznámilo, že řádná valná hromada konaná dne 29. června 2012 schválila výplatu dividend za rok 2011. Výše dividendy činí 200 Kč před zdaněním na každou akcii o jmenovité hodnotě 1.000 Kč, resp. 1,60 Kč před
zdaněním na každou akcii o jmenovité hodnotě 8 Kč. Dividenda bude vyplacena akcionářům, kteří jsou uvedeni ve výpisu emitenta k rozhodnému dni pro výplatu dividendy, jímž je den konání valné hromady.

Jan Kostrhoun


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy