RM-SYSTÉM»Události»Volkswagen ušetřil na daních přes 900 mil. EUR

Volkswagen ušetřil na daních přes 900 mil. EUR

09.07.2012 09:55
Česká burza navázala počátkem uplynulého týdne na páteční růstovou rally, kterou spustily závěry summitu EU. Tahounem byl především bankovní sektor zastoupený Erste Group a Komerční bankou. Maloobchodní tržby v květnu meziročně poklesly o 2,1 %, přičemž se očekával pokles až o 3 %. Naopak index nákupních manažerů (PMI) ve výrobě v červnu nečekaně vzrostl na 49,4 bodů po květnových 47,6 bodů. Statní rozpočet v červnu skončil s deficitem 71,7 mld. Kč po květnovém deficitu 79 mld. Kč. Ve zkráceném obchodním týdnu index české burzy (RM) zahájil na hodnotě 1.773,26 bodů a uzavíral na hodnotě 1.783,67 bodů (+0,59 %). Celkový týdenní objem obchodů pak dosáhl hodnoty 73 mil. Kč.

Deutsche Telekom plánuje spolupráci s MasterCard
Deutsche Telekom zřejmě vystoupí z projektu mobilních plateb Mpass, na kterém se v Německu podílí spolu se španělskou Telefonicou O2 a Vodafonem. Německý telekomunikační operátor totiž plánuje představit evropské partnerství s poskytovatelem kreditních karet MasterCard. Spolupráce v rámci nového systému mobilních plateb by měla zahrnovat i speciální komunikační čip připevněný na povrch telefonu. V další fázi se chce Deutsche Telekom zaměřit na nabídku telefonů, které již budou mít čip zabudovaný v sobě, a stejně tak i na prodej zařízení, které signál z těchto čipů dokáží přečíst.

Intel se rozhodl pojistit dodávky dotykových obrazovek
S rostoucí poptávkou po tabletech a smartphonech se Intel, výrobce počítačových čipů a procesorů, rozhodl pojistit dodávky dotykových obrazovek a dalších komponentů od 4 taiwanských výrobců. Obává se totiž, že vysoká poptávka by mohla zdržet proces výroby kvůli nedostatku součástek a hlavně dotykových obrazovek. Studie společnosti DisplaySearch předpokládá, že se v roce 2012 trh s tablety navýší o 48 % na 66,4 mld. USD. Partneři Intelu Hewlett-Packard a Dell se zatím marně snaží dohonit Apple a Samsung, kteří drží více než polovinu trhu se smartphony a tablety. Krok Intelu tak alespoň zabrání asijským dodavatelům komponentů favorizovat právě Apple a Samsung. Dotykové obrazovky jsou nejdražší součástí tabletů či smartphonů. Pro menší přístroje se jejich cena pohybuje kolem 100 USD, pro ty větší až 200 USD. Jejich využití se navíc čím dál více dostává i do segmentu osobních počítačů (hlavně s očekávaným příchodem Windows 8), tudíž prognózy Intelu o jejich možném nedostatku jsou reálné. Dobrou zprávou je, že poptávka po obrazovkách přilákala na trh další menší společnosti a jejich výroba se navíc stává efektivnější.

ČEZ otevřel tři nabídky na výstavbu dvou nových reaktorů v Temelíně
ČEZ v úterý otevřel tři nabídky, které obdržel v tendru na výstavbu dvou nových reaktorů v Temelíně. Nabídky přišly od společností Westinghouse Electric Corp., Area SA a česko-ruského konsorcia vedeného jednotkou Rosatomu - Atomstroyexport. Lidové Noviny uvedly na základě informací od zdroje z česko-ruského konsorcia, že náklady se mohou vyšplhat nad 200 mld. Kč. Společnost ČEZ již v pondělí převzala tři nabídky celkem v třiasedmdesáti krabicích o celkové hmotnosti 1,5 tuny.

Microsoft odepíše 6,2 mld. USD
Společnost Microsoft v úterý oznámila, že odepíše 6,2 mld. USD ze své akvizice internetové společnosti aQuantive, čímž v podstatě vymaže svůj čtvrtletní zisk.

Změna doporučení pro VIG
Společnost ING nepatrně upravila cíl pro pojišťovací skupinu VIG z 35 EUR na 35,50 EUR s doporučením „držet".

Time Warner navýšil podíl v CME
Společnost Time Warner navyšila podíl v mediální společnosti CME ze 40 % na 49,9 %.

Unipetrolu přibyl další konkurent
Skupina MOL koupila od společností Bohemia Realty Company a Pap Oil 124 čerpacích stanic sítě Pap Oil, přičemž cena transakce nebyla uvedena. Skupin MOL tak bude v ČR provozovat 149 čerpacích stanic se zhruba 5 % tržním podílem a stane se tak pátým největším hráčem na českém trhu. Skupina MOL by chtěla ve střednědobém horizontu získat tržní podíl v ČR ve výši 10 %. V prodeji pohonných hmot v maloobchodním segmentu přibyl společnosti Unipetrol další konkurent, který má akviziční plány. MOL dosáhl v prvním kvartále 2012 čistého zisku 6,4 mld. Kč.
Pro maloobchodní segment Unipetrolu lze vnímat tuto zprávu mírně negativně, neboť další růst v podobě možných akvizic Unipetrolem se tím komplikuje.

Změna doporučení pro ČEZ
Deutsche Bank snížila své doporučení pro akcie společnosti ČEZ na „držet" z původního „koupit." Cílová cena byla snížena na 780 Kč z 900 Kč.

Volkswagen ušetřil na daních více než 900 mil. EUR
Německý Volkswagen může poděkovat svým daňovým odborníkům. Automobilce stačilo v rámci její akvizice společnosti Porsche k částce 4,46 mld. EUR přidat jedinou svou akcii, aby byla celá transakce posuzována jako vnitropodniková restrukturalizace a nikoliv jako převzetí jiné společnosti. Jediná akcie tak automobilovému kolosu na daních ušetřila více než 900 mil. EUR.

Jan Kostrhoun


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy