RM-SYSTÉM»Události»ČEZ se dohodl s Evropskou komisí

ČEZ se dohodl s Evropskou komisí

02.07.2012 07:54
Česká burza zahájila obchodní týden poklesem obdobně jako západoevropské trhy. Investoři se obávali, že plánovaný summit EU na konci týdne nevyřeší problémy evropské dluhové krize a Řecko bude i nadále požadovat razantní zmírnění podmínek pro schválenou pomoc. Spotřebitelská důvěra v červnu rostla na -29,3 bodů z předchozích -31 bodů. Podnikatelská důvěra naopak v červnu klesla na 4,6 bodů z předchozích 6 bodů. Na svém čtvrtečním zasedání snížila ČNB základní úrokovou sazbu na 0,5 % z předchozích 0,75 %. Zahraniční dluh v prvním čtvrtletí vzrostl na 77 mld. EUR z původních 72,5 mld. EUR. Páteční obchodování velmi silně poznamenala noční rozhodnutí summitu EU, což potvrdil rovněž index RM, který posílil během jediného dne o více než 2 %. Výnosy periferních dluhopisů pak signalizovaly opětovné uklidnění situace na dluhových trzích. Index české burzy RM v uplynulém týdnu zahájil na hodnotě 1.760,16 bodů a uzavíral na hodnotě 1.773,26 bodů (+0,74%). Celkový týdenní objem obchodů dosáhl hodnoty 97 mil. Kč.

Změna doporučení pro Erste Group
Švýcarská banka UBS snížila cílovou cenu pro Erste Group na 18,7 EUR (485 Kč) z 19,5 EUR. Doporučení ponechala na stupni „koupit".

Změna doporučení pro VIG
RCB snížila cílovou cenu pro VIG na 33 EUR (854 Kč) z 37 EUR.

Změna doporučení pro NWR
Goldman Sachs snížila cílovou cenu pro těžařskou společnost NWR na 4,5 GBP (145,8 Kč) z původních 5,3 GBP (171,7 Kč) při doporučení „neutral".

NWR má nového předsedu představenstva
Společnost NWR, jeden z předních producentů černého uhlí a koksu ve střední Evropě oznámila jmenování pana Garetha Pennyho (49) výkonným předsedou představenstva. Gareth Penny se stane od 3. září 2012 členem představenstva jako jeho zvolený předseda a od 1. října 2012 nahradí ve funkci výkonného předsedy představenstva Mika Salamona, který z této pozice odstoupí po pěti letech ve funkci výkonného předsedy.
Jmenování pana Pennyho je výsledkem komplexního světového výběru Nominačním výborem, který tvoří Bessel Kok, Barry Rourke a Mike Salamon. Jednoznačné doporučení Nominačního výboru podpořili všichni členové představenstva NWR.
V souladu s rolí výkonného předsedy představenstva bude pan Penny řídit skupinu v rámci holdingové struktury NWR a bude nést odpovědnost za celkový růst, rozvoj a výkonnost společnosti a také za řízení a naplňování strategie NWR prostřednictvím manažerských týmů na provozní úrovni. Pan Penny bude navíc ve spolupráci s finančním ředitelem NWR zapojen do finančních záležitostí skupiny.

Šetření Evropské komise s ČEZ bude ukončeno dohodou o narovnání
Energetická společnost ČEZ se rozhodla pro rychlé ukončení šetření vedeného s Evropskou komisí od roku 2009, a to formou narovnání. V rámci narovnání se ČEZ zavázal prodat jednu ze svých uhelných elektráren. Společnost si může sama zvolit, zda prodá elektrárnu Počerady, Chvaletice, Tisovou spolu s Mělníkem 3 nebo Dětmarovice. S výjimkou elektrárny Počerady (1000 MW) se jedná o uhelné zdroje o instalovaném výkonu zhruba 800 MW.
Odprodej elektrárny je v souladu se strategií společnosti ČEZ provozovat v budoucnu pouze omezený počet modernizovaných uhelných elektráren. Všechna řízení v oblasti soutěžního práva zahájená Komisí za posledních 10 let, která se týkala energetických společností (jako např. RWE, E.ON, Gaz de France nebo ENI), byla dříve či později ukončena touto formou.
V dříve přijaté strategii rozvoje svého portfolia výrobních zdrojů se ČEZ rozhodl podstatně investovat v ČR pouze do rekonstrukce pánevních elektráren, pro které má ČEZ zajištěné uhlí z vlastních zdrojů a tedy bez rizika komerčních sporů o dodávky uhlí. Jedná se o elektrárny v Ledvicích, Tušimicích a Prunéřově, do kterých ČEZ investuje tak, aby splnily veškeré ekologické normy (aby se podstatně zvýšila jejich účinnost a snížily emise CO2 v porovnání s dnešním stavem) a aby byly schopné provozu další desítky let.
Zbylé uhelné elektrárny ČEZ provozuje v souladu se všemi legislativními normami, ale neplánuje do nich investovat srovnatelně velké prostředky, které by přinesly zásadní změny jejich technologických parametrů nebo životnosti. Tyto zdroje plánoval ČEZ postupně utlumovat v závislosti na dostupnosti uhlí, na velikosti investic nutných pro splnění budoucích emisních omezení, na aktuální tržní situaci a na alternativních možnostech zajistit dodávku tepla tam, kde jsou elektrárny ČEZ napojené na systémy CZT. Elektrárny z této skupiny mají v portfoliu ČEZ z uvedených důvodů omezenou strategickou hodnotu.

ČEZ vypořádal nákup společnosti Energotrans
Dne 28.6.2012 vypořádala společnost ČEZ transakci nákupu stoprocentního podílu ve společnosti Energotrans a.s.

Pražská plynárenská vyplatí dividendu
Řádná valná hromada společnosti Pražská plynárenská, a.s. schválila výplatu dividend za rok 2011 ve výši 342 Kč na akcii před zdaněním.Rozhodný den byl stanoven na 14.6.2012. Dividenda je splatná do jednoho měsíce od rozhodného dne.

Jan Kostrhoun


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy