RM-SYSTÉM»Události»Moody´s snížila rating závazků společnosti Nokia

Moody´s snížila rating závazků společnosti Nokia

19.06.2012 08:50
Vstup do nového týdne byl na evropských trzích zpočátku pozitivní, protože Španělsko o víkendu uvedlo, že požádá evropskou unii o pomoc pro své banky. Evropská unie následně potvrdila, že je schopna poskytnout až 100 mld. EUR. Ministerstvo financí ČR zveřejnilo emisní kalendář středně a dlouhodobých státních dluhopisů plánovaný na letošní červenec. Naplánovány jsou 2 aukce státních pokladničních poukázek celkem za 18 mld. Kč. Ministerstvo dále chystá znovuotevření dluhopisů s variabilním kupónem se splatností v roce 2017 a dluhopisů s kupónem 3,85 % (splatnost v roce 2021), objem každé emise bude v rozmezí 2 - 3 mld. Kč. Index spotřebitelských cen po předchozí stagnaci v květnu meziměsíčně rostl o 0,2 %, meziročně pak rostl o 3,2 % po dubnových +3,5 %. Výnosy ze španělských dluhopisů opět vzrostly na nová maxima a dosáhly úrovně 6,8 %, to mělo negativní dopad především na bankovní tituly, které tak v průběhu týdne ztrácely. Dovozní ceny vzrostly v dubnu meziročně o 4,5 % po předchozím růstu o 4,2 %. Vývozní ceny rostly o 2,7 % po předchozím růstu o 2,5 %. Index cen výrobců (PPI) vzrostl v květnu meziměsíčně o 0,1 %, když se po předchozí stagnaci neočekávala opět žádná změna. Meziročně byl zaznamenán růst o 1,8 %. Běžný účet platební bilance skončil v dubnu v přebytku 5,27 mld. Kč, když se očekával schodek 3,55 mld. Kč. Index české burzy (RM) v uplynulém týdnu zahájil na hodnotě 1.749,96 bodů a uzavíral na hodnotě 1730,18 bodů (-1,13 %). Celkový týdenní objem obchodů pak dosáhl hodnoty 83 mil. Kč.

Změna doporučení u CME
Erste snížila doporučení pro akcie společnost CME z „kupovat" na „držet" a zároveň snížila roční cíl z 15 USD na 6,1 USD. Důvodem je plánované naředění akcií.
Banka JPMorgan snížila cílovou cenu u CME na 12,5 USD (254 Kč) z původních 30 USD (609 Kč). Doporučení ponechala na stupni „neutral."

CME odkoupí od svých věřitelů dluhopisy
Mediální společnost CME od svých věřitelů odkoupí dluhopisy se splatností v roce 2014 a hodnotou 60,5 mil. EUR (1,55 mld. Kč). Zpětný odkup dluhopisů se splatností v roce 2016 však společnost odmítla.
Zároveň společnost oznámila, že vydá menší objem akcií, než původně plánovala.Důvodem je omezené využití kreditní linky od společnosti Time Warner, od které CME načerpala 110 mil. USD. Tyto peníze použila na dřívější odkup svých dluhopisů se splatností v roce 2013. Využitá částka byla menší, než se původně čekalo a její splacení tak bude představovat menší finanční zátěž a tím i nižší nároky na objem prodaných akcií. Odhadovalo se přitom, že CME prodá až 53 mil. nových akcií za zhruba 250 mil. USD kvůli refinancování současného dluhu a vylepšení rozvahy.

Nokia se přiblížila prodeji divize telefonů Vertu
Finská Nokia je zřejmě blízko prodeje divize luxusních telefonů Vertu do rukou švédské private equity společnosti EQT Partners AB. Finský výrobce mobilních telefonů stále bojuje se svou oslabenou pozicí na trhu, a tak se zbavuje aktiv, se kterými do budoucna příliš nepočítá. Podle zákulisních informací by se oficiální uveřejnění transakce mohlo objevit již tento týden a celkově vyšplhat až na 200 mil. EUR. Vertu je luxusní značka mobilních telefonů, které jsou mimo jiné zdobeny drahými kameny a prodávají se v průměru za 5000 EUR. Hlavním úkolem nového vlastníka Vertu bude aktualizovat technologii, která se v telefonech momentálně nachází. Většina telefonů je založena na stárnoucím operačním systému Nokie Symbian. Naopak se může těšit z rostoucího trhu s luxusním zbožím, do kterého mobily Vertu spadají.

Valná hromada společnosti Pegas Nonwovens schválila dividendu
Valná hromada společnosti Pegas Nonwovens schválila navrženou dividendu z loňského zisku a nerozděleného zisku z minulých let ve výši 1,05 EUR na akcii. Rozhodný den pro vznik nároku na dividendu bude 19. říjen a den výplaty 30. říjen.

Změna doporučení a ratingu pro Nokii
Credit Suisse snížila své doporučení pro akcie společnosti Nokia na „neutral" z původního „outperform." Cílová cena byla snížena ze 4,5 EUR na 2 EUR.
Ratingová agentura Moody's zároveň snížila rating závazků společnosti Nokia o jeden stupeň na „Ba1." Finský výrobce telekomunikačních zařízení tak ztratil investiční rating a propadl se do junk pásma, navíc s negativním výhledem. Rozhodnutí se dotkne firemních dluhů ve výši 3,6 mld, EUR (4,5 mld. USD). K odebrání investičního ratingu již v dubnu přistoupily i další dvě velké ratingové agentury Fitch a Standard & Poor's. Podle odborníků může snižování nákladů poskytnout jen dočasnou úlevu, zásadním faktorem pro firemní stabilizaci je úspěch firemních produktů u spotřebitelů a navýšení tržního podílu, který se u Nokie v poslední době rapidně snižuje.

Jan Kostrhoun


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy