RM-SYSTÉM»Události»Společnost VIG zvýšila čistý zisk

Společnost VIG zvýšila čistý zisk

28.05.2012 08:56
V průběhu týdne jsme se dozvěděli zajímavé informace, které zveřejnila organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Podle OECD by měl letošní hrubý domácí produkt v ČR klesnout o 0,5 % a v následujícím roce bude růst o 1,7 %. Předchozí odhad přitom počítal s růstem o 1,6 %, resp. o 3,0 %. Kromě ČR by mělo sklouznout do recese také Maďarsko, naopak pro Polsko se předpověď zlepšila. Prognózu vývoje HDP Eurozóny snižuje OECD v roce 2012 na -0,1 % z +0,2 % v listopadu. Pro globální hospodářství byla potvrzena listopadová předpověď, která počítá s růstem o 3,4%. Ve středu na světové trhy opět dolehly obavy z možného odchodu Řecka z Eurozóny, na což reagoval měnový pár EUR/USD, který propadl až pod 1,26. Podnikatelská důvěra v květnu klesla ze 7,5 b. na 6,0 b. a spotřebitelská důvěra oslabila z -29,3 b. na -31,0 b. Závěr týdne ovlivnila situace ve Španělsku, kde regionální katalánská vláda požádala o finanční pomoc centrální vládu. Index české burzy (RM) v uplynulém týdnu zahájil na hodnotě 1.736,47 bodů a uzavíral na hodnotě 1.724,70 bodů (-0,68 %). Celkový týdenní objem obchodů pak dosáhl hodnoty 74 mil. Kč.

Snížení cílové ceny pro ČEZ
Bankovní skupina HSBC snížila cílovou cenu pro akcie ČEZ z původních 760 Kč na aktuálních 710 Kč a ponechala doporučení „underweight".

Společnost VIG zvýšila čistý zisk
Skupina Vienna Insurance Group, největší východoevropská pojišťovací skupina, navýšila svůj čistý zisk v prvním čtvrtletí o 8 %, k čemuž dopomohly i zvýšené tržby z životního pojištění v Polsku. Čistý zisk vzrostl na 117,7 mil. EUR oproti loňským 109,1 mil. EUR, na kterém měla svůj podíl i dobrá výkonnost v České republice. Guenter Geyer, CEO společnosti, který na konci měsíce plánuje odstoupit, uvedl, že jejich předpoklady pro současný rok byly potvrzeny dostupnými daty z prvního čtvrtletí. Jeho nástupce Peter Hagen potvrdil cíl nadále organicky růst, ovšem pojišťovací skupina VIG nedala žádný konkrétní výhled pro rok 2012 kvůli nejistému ekonomickému prostředí. Analytici očekávají, že by se celoroční čistý zisk měl zvýšit o 9 %. Společnost VIG dále nevyloučila případné akvizice ve východní Evropě, avšak převážně by chtěla růst s aktuálním portfoliem společností, které do skupiny patří. Již v lednu neuspěla s jednou akvizicí v Polsku a tak musí najít jiné využití pro 1,5 mld. EUR, které byly připraveny pro danou transakci.

Společnost Pegas Nonwovens zveřejnila hospodářské výsledky
Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens oznámil ve čtvrtek své hospodářské výsledky za první čtvrtletí roku 2012. Společnost představila na úrovni výnosů a provozních zisků meziročně lepší výsledky, když hlavním faktorem růstu byly meziročně vyšší objemy prodané produkce díky nové výrobní lince, která byla uvedena do provozu v druhé polovině roku 2011. Čistý zisk zaznamenal výraznější meziroční nárůst zejména díky nerealizovaným kurzovým ziskům a skončil téměř v souladu s tržním konsensem.

Developer ORCO zaznamenal zisk 2,8 mil. EUR
Developerská společnost Orco zveřejnila své výsledky za první čtvrtletí letošního roku. Konečný hospodářský výsledek se dostal do kladných čísel, když zaznamenal zisk ve výši 2,8 mil. EUR V meziročním srovnání se jedná o výrazné zlepšení. V minulém roce ve stejném období společnost zaznamenala ztrátu 4,4 mil. EUR. Pozitivních výsledků se podařilo dosáhnout i přes klesající tržby, které činily 32,6 mil. EUR (33,2 mil. EUR minulý rok). Dle vedení společnosti stojí za dobrými výsledky mimo jiné i restrukturalizace závazků a dalších pasiv. Pro letošní rok se počítá s dalším růstem výnosů na 160 až 180 mil. EUR z loňských 157,6 mil. EUR.

Jan Kostrhoun


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy