RM-SYSTÉM»Události»Společnost NWR zveřejnila čtvrtletní výsledky

Společnost NWR zveřejnila čtvrtletní výsledky

21.05.2012 10:38
Za poklesem české burzy stálo opět zvýšené politické napětí v Evropě. Síla německé kancléřsky Merkelové byla oslabena po neúspěchu v zemských volbách a v Řecku přetrvává nadále povolební pat. Za nepříznivé konstelace pokračoval růst výnosů dluhopisů problematických zemí, když u desetiletého španělského bondu přesáhl v pondělí 6,3%. V této situaci se nedařilo celému evropskému bankovnímu sektoru, což se projevilo i na české burze RM-SYSTÉM. Hrubý domácí produkt poklesl v prvním čtvrtletí podle rychlého odhadu mezičtvrtletně i meziročně o 1,0 % a byl tak společně s oznámením nových voleb v Řecku další negativní zprávou. Informace o pozastavení financování některých řeckých bank od ECB a problémech s odlivem vkladů u španělských bank jen pomohla zakončit celkově negativní týden. Index české burzy (RM) v uplynulém týdnu zahájil na hodnotě 1.794,91 bodů a uzavíral na hodnotě 1.736,47 bodů (-3,26 %). Celkový týdenní objem obchodů pak dosáhl hodnoty 144 mil. Kč.

ČEZ byl zařazen mezi nejméně preferované tituly
Švýcarská banka UBS uvedla, že zařadila ČEZ mezi „nejméně preferované tituly", kde nahradí německý E.ON.

Společnost ORCO prodala budovu Svobodné Evropy
Developerská společnost Orco Property Group prodala prostřednictvím dceřiné společnosti pražskou budovu Svobodné Evropy americké společnosti L88 za 94 mil. USD.
80 mil. USD obdrží v hotovosti, 12mil. v obligacích převoditelných na 20 % akcií L88 a 2 mil. v koncesích.

Společnost NWR zveřejnila výsledky hospodaření za první čtvrtletí roku 2012
Ve středu představila těžební společnost NWR své hospodářské výsledky za 1Q 2012. Výnosy a provozní zisk vykázaly v důsledku poklesu cen produkce a prodejů meziroční poklesy, nicméně jejich úroveň byla téměř v souladu s očekáváním analytiků. Pozitivně překvapila úroveň čistého zisku ve výši 6 mil. EUR, když tržní konsensus očekával čistou ztrátu 5 mil. EUR.
Společnost NWR v prvním kvartále letošního roku realizovala meziroční pokles výnosů o 10 % na úroveň 347 mil. EUR. Na snížení výnosů se podepsaly meziročně i mezikvartálně nižší ceny koksovatelného uhlí a koksu a rovněž meziročně slabší objemy prodejů energetického uhlí a koksu. Meziroční nárůsty u prodejů hlavní komodity společnosti, koksovatelného uhlí, nestačily vykompenzovat výše zmíněné poklesy u ostatní produkce. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) dosáhl za 1Q 2012 úrovně 54 mil. EUR, byl meziročně o 34 % nižší a téměř dosáhl na tržní konsensus ve výši 56,5 mil. EUR. Na meziročním poklesu se podepsaly výše zmíněné vlivy v podobě snížení cen produkce a objemů prodejů. Na druhou stranu pozitivní vliv na provozní úroveň měl nižší pokles zásob a víceméně meziročně konstantní provozní náklady. Provozní zisk po odečtení odpisů (EBIT) naplnil očekávání analytiků, když za první čtvrtletí byl na úrovni 11 mil. EUR, meziročně o 70 % níže. Čistý zisk společnosti za 1Q 2012 zaznamenal meziroční nárůst o 80 % na hladinu 6 mil. EUR a výrazněji překonal prognózy analytiků, jejichž konsensus byl postaven na úrovni čisté ztráty ve výši 5 mil. EUR.

KIT Digital zveřejnil výsledky hospodaření za první kvartál roku 2012
KIT Digital v úterý po uzavření trhů v USA uveřejnil výsledky za první čtvrtletí v souladu s předběžným reportem z 3. května. Společnost také uvedla řadu strategických a provozních iniciativ na podporu růstu. Chtěla by zlepšit kontrolu finančních operací a posílit bilanci mimo jiné i úpisem akcií ve výši 29,2 mil. USD. Tržby se vyšplhaly na 59 mil. USD při tržním konsensu ve výši 67,8 mil. USD. Čistá ztráta podle účetní metodiky GAAP dosáhla 24,9 mil. EUR a free cash flow zůstalo v záporné hodnotě 12,9 mil. USD. Hotovost společnosti klesla na 26,1 mil. USD z prosincových 45,7 mil. USD. Pokles za první čtvrtletí se dá přičíst jednorázovým platbám za akvizice z 4Q2011 či vyšším nákladům na právní služby, audit a účetnictví spojené s rozvojem korporace. V návaznosti na to společnost zaznamenala také integrační náklady na post-konsolidaci. Pro rok 2012 očekává tržby ve výši 250 milionů dolarů, což je o 54,7 milionů méně, než očekávali analytici.

Telefónica ČR zahájila zpětný odkup
Telefónica ČR ve středu zahájila avizovaný program odkupu 2 % svých akcií schválený valnou hromadou společnosti dne 19. dubna. Transakcí byla pověřena londýnská pobočka UniCredit Bank, jež má postupně nakoupit až 6,44 milionu akcií společnosti.

Společnost PM ČR zvýšila tržby
Tabáková společnost Philip Morris ČR oznámila nárůst tržeb v prvním kvartále o 16 % na 2,88 mld. Kč. Růst byl podpořen především exportem, když exportní tržby vzrostly dokonce o 38,1 %.

Jan Kostrhoun


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy