RM-SYSTÉM»Události»ČEZ otestuje i možnost zapojení strategického partnera do dostavby Temelína

ČEZ otestuje i možnost zapojení strategického partnera do dostavby Temelína

10.05.2012 09:16
Energetická společnost ČEZ v rámci přípravy dostavby jaderné elektrárny Temelín prověří možnost vstupu strategického partnera. Výstavba i následný provoz jaderných projektů konsorcii několika společností je v Evropě obvyklá, i násobně větší francouzská EdF staví projekt ve Flamanville se společností Enel.

ČEZ již byl osloven několika zájemci, a protože partnerství dává logiku, společnost ČEZ se rozhodla, že eventuálního partnera vybere v transparentním výběrovém řízení. Vzhledem k faktu, že výběr dodavatele pro dostavbu Temelína probíhá podle zákona o veřejných zakázkách a s ohledem na důvěrnost informací v této veřejné zakázce by vstup partnera připadal v úvahu pravděpodobně až po podpisu kontraktu s vybraným dodavatelem, který se předpokládá v roce 2013.
„ČEZ je připraven financovat projekt z vlastních zdrojů a dostupné dluhové kapacity, nabízí se však i mnoho dalších zajímavých investičních příležitostí, na které by Skupina ČEZ mohla v případě vstupu partnera do projektu dosáhnout. Další motivací je i případné rozložení rizika výstavby a návratnosti projektu na více subjektů. Většina jaderných projektů v Evropě (Francie,
Finsko, Británie) je právě z tohoto důvodu realizována v současnosti na bázi různých forem partnerství. Strategické partnerství může ČEZ přinést i nové know-how spojené s výstavbou jaderných elektráren," říká Daniel Beneš, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ. Z předběžných tržních analýz vyplývá možnost oslovení více než desítky energetických společností, převážně z Evropy, které již projevily či by mohly mít o jednání o takovém partnerství zájem. Samotný partner by pak vzešel z transparentního výběrového řízení s předem přesně definovanými požadavky. Příprava dostavby jaderné elektrárny Temelína probíhá dle plánu. V současné době je v plném proudu zadávací řízení na veřejnou zakázku na výběr dodavatele dostavby Temelína podle zákona o veřejných zakázkách. Právě výstup ze zadávacího řízení na výběr dodavatele bude jedním ze základních parametrů pro rozhodování o formě případného strategického partnerství. Tudíž i proces výběru strategického partnera by byl ukončen až poté, co bude znám vítěz veřejné zakázky na dostavbu Temelína.

Přiložený dokument ke stažení


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy