RM-SYSTÉM»Události»Velikonoční nadílka pro akcionáře Fortuny

Velikonoční nadílka pro akcionáře Fortuny

13.04.2012 17:36
Závěr minulého týdne se z pohledu makroekonomického příliš nevydařil. Americká data z trhu práce neukázala očekávané hodnoty a zasadila pozitivně naladěnému investičnímu publiku brouka do hlavy. Prodeje, které zasáhly trhy v minulém týdnu, se v týdnu aktuálně skončeném změnily ve vlnu výprodejů poté, co guvernér španělské centrální banky vyslovil domněnku o vyšší potřebě kapitálu tamějších bank. Negativně na to, mimo španělských desetiletých dluhopisů, reagovaly také trhy s rizikovými aktivy. Zejména bankovní tituly, které jsou na podobné zprávy více než citlivé, měly tu čest s několikaprocentními poklesy. V úterý však v USA odstartovala výsledková sezóna, kterou tradičně zahajuje společnost Alcoa Incorporated a jejíž výsledky pozitivně překvapily nejednoho analytika. Spolu s touto událostí uklidnilo trhy vyjádření jednoho z členů rady Evropské Centrální Banky, o zvýšené pravděpodobnosti dalších nákupů španělských dluhopisů touto institucí, s cílem snížení dluhové zátěže španělské vlády. V aukci desetiletých dluhopisů Německa bylo zároveň dosaženo historicky nízkého výnosu a indexy začaly dobývat ztracené pozice. Pátek třináctého však zafungoval „spolehlivě“ a výsledkem byla jejich hodnota v blízkosti nulového týdenního růstu.

Týká se to také burzy RM-SYSTÉM, jejíž index RM v úterý startoval z hodnoty 1 826,35 bodů. Maximálních úrovní dosáhl index ve čtvrtek, když se pohyboval až na hladině 1 854,93 bodů. Nejnižších hodnot bylo naopak dosaženo ihned v úvodu týdne, kdy se index nacházel na úrovni 1 814,19 bodů. V pátek zakončila burza RM-SYSTÉM obchodování na hodnotě 1 835,63 bodů, což implikuje pro 15. obchodní týden roku 2012 růst o 0,51 %. O tuto hodnotu se zasloužila zejména Erste Group Bank, když hodnota akcií společnosti posílila o 3,52 %. Zvýšená doporučení pomohla k vyšším hodnotám také společnostem New World Resources či Pegas Nonwovens. Do role outsidera byla postavena společnost Nokia Corporation, jejíž představenstvo zvedlo varovný prst před zveřejněním hospodářských výsledků za uplynulé čtvrtletí. Obchodní týden se příliš nevydařil ani developerské společnosti Orco Property Group, jejíž akcie oslabily o 4,50 % a pojišťovací skupině Vienna Insurance Group, jejíž akcie ztratily 3,42 %. Do pozic se v tomto „velikonočním" týdnu investoři příliš nehrnuli. Průměrný denní objem obchodů dosáhl při zkráceném obchodování úrovně 19,08 milionů Kč a zůstal daleko od průměrného denního objemu loňského roku, který činil 35,23 milionů Kč.

Finská Nokia uvedla na americký trh nový smartphone
Rok od oznámené spolupráce s americkým technologickým gigantem, firmou Microsoft Corporation, uvádí Nokia Corporation na americký trh novou verzi „chytrých telefonů" pod označením Lumia 900. V neděli 8. dubna byl prodej smartphonů Lumia 900 oficiálně zahájen prostřednictvím telefonního operátora AT&T a analytici se začínají sázet, jakých počtů dosáhnou prodeje této nové vlajkové lodi v následujících měsících. Ani přes ocenění, která model získal na lednových veletrzích v Las Vegas, se však většina z nich nedomnívá, že by Nokia zaznamenala výraznějšího úspěchu. Důvodem je zejména silná konkurence, kterou na poli smartphonů reprezentují produkty firem Apple či Samsung. Společnost se chystá zveřejnit hospodářské výsledky za 1. čtvrtletí roku 2012 v příštím týdnu, již teď však čekalo na investory jedno nemilé překvapení - profit warning vydaný představenstvem společnosti. Ziskové marže, které byly očekávány v rozmezí ¬+ 2 až - 2 %, byly upraveny na úroveň - 3 %. Pozitivně nevyznívá ani výhled na nadcházející čtvrtletí, který by měl dopadnout dle stejného scénáře. Akcie společnosti se dostaly pod silný prodejní tlak a na burze RM-SYSTÉM propadly až na úroveň 84,80 Kč. Spolu se závěrečným finišem akciových indexů se však nakonec posunuly přeci jen výše, a to na hodnotu 91,70 Kč. Přesto se však společnost stala pro 15. obchodní týden roku 2012 outsiderem burzy RM-SYSTÉM.

Představenstvo společnosti Fortuna Entertainment Group rozhodlo o návrhu dividendy
Když sázková a loterijní kancelář Fortuna vstupovala na kapitálové trhy, oznámilo její představenstvo záměr vyplácet pravidelně akcionářům podíl na zisku ve formě dividendy v rozmezí 70 - 100 % konsolidovaného čistého zisku. V prvním roce působení na tuzemských kapitálových trzích rozhodla valná hromada vyplatit akcionářům 0,3 EUR na akcii. 5. 4. 2012 rozhodlo představenstvo společnosti, že za rok 2011 navrhne valné hromadě výplatu dividendy 0,23 EUR na akcii. Důvodem poklesu výše dividendy je nižší čistý zisk oproti roku 2010, jehož výše byla ovlivněna zejména vyššími náklady na spuštění loterijních her. Neauditované hospodářské výsledky hovořily o čistém zisku ve výši 13,3 milionů EUR, zatímco v roce 2010 bylo dosaženo zisku ve výši 17,4 milionů EUR. Vzhledem k celkovému vydanému počtu akcií ve výši 52 milionů kusů by měl čistý zisk na jednu akcii dosáhnout přibližně úrovně 0,26 EUR. Dividendový výplatní poměr tak dosáhl úrovně 88 %, což znamená, že se představenstvo společnosti rozhodlo vyplatit dividendu v horním pásmu stanoveného rozmezí. Pro kurz akcií neměla tato informace nijak zásadní hodnotu a tak se jejich kurz zastavil v podstatě na stejné ceně, za kterou se s titulem začínalo obchodovat v úterý. Závěrečná hodnota činila 98,50 Kč a znamenala týdenní pokles ve výši 0,71 %.

Martin Hloušek


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy