RM-SYSTÉM»Události»ČEZ oznámil návrh dividendy, AAA Auto zatím nejvyšší čistý a provozní zisk

ČEZ oznámil návrh dividendy, AAA Auto zatím nejvyšší čistý a provozní zisk

10.04.2012 08:38
Obchodování na české burze RM-SYSTÉM se ve 14. týdnu roku 2012 neslo ve znamení celotýdenního poklesu, alespoň to tak vypadá pohledem na průběh indexu RM. Ten od svých týdenních maxim, které zaznamenal v pondělí (1923,50 b.) poklesl při pátečním obchodování až k hodnotě 1822,73 bodů, což je pokles o 5,2 %. V úterý jsme se dočkali tiskové zprávy společnosti ČEZ, která nám prozradila návrh představenstva na výplatu dividendy z loňského konsolidovaného čistého zisku. Horší náladu pak přinesla vyšší nezaměstnanost ve Španělsku a horší data z amerického průmyslu (podnikové objednávky). Američtí centrální bankéři nevidí příliš důvody obávat se o inflaci, přestože ceny benzínu by k obavám vést mohly. Obavy jsou tak ohledně trhu práce, který by i po případném zlepšení mohl znovu zaznamenat pokles. Představitelé FEDu údajně vidí, že ekonomika mírně posílila, ale opatrnost ohledně vývoje trhu práce je stále na místě. Ve středu se objevila informace o maloobchodních tržbách v ČR, které v měsíci únoru rostly meziročně o 1,6 % při očekávaném růstu o 1,0 % (v předchozím období rostly o 1,3 %.). Česká burza však tento den následovala dění na okolních trzích v rámci Evropy, kdy nepovedená aukce dluhopisů ve Španělsku během dne ještě zesílila prodejní tlak na finančních titulech. V závěru týdne jsme mohli slyšet, že stavební výroba v ČR poklesla v únoru o 16,0 % po předchozím poklesu o 5,3 %. Průmyslová výroba vzrostla o 4,7 % při očekávaném růstu o 3,0 % (předchozí růst o 3,2 % byl revidován na 3,1 %). Obchodní bilance

Představenstvo ČEZ navrhuje vyplatit dividendu

Představenstvo energetické společnosti ČEZ na svém včerejším zasedání rozhodlo o návrhu na výši dividendy ze zisku loňského roku, který bude předkládat letošní valné hromadě akcionářů. Představenstvo bude navrhovat hrubou dividendu ve výši 45 korun na jednu akcii (nominální hodnota 100 Kč).

Celkem je na dividendy určeno 24,2 mld. Kč. Majoritní vlastník, tedy stát, obdrží zhruba 16,9 mld. Kč.

Návrh na dividendu je tak v souladu s platnou dividendovou politikou, kdy výplatní poměr dividend (pay-out ratio) je 50 - 60 % čistého konsolidovaného zisku bez vlivu mimořádných příjmů. Částka navrhovaná k výplatě za rok 2011 představuje 59,4% z konsolidovaného zisku po zdanění.

Představenstvo společnosti dále rozhodlo, že řádná valná hromada ČEZ, a. s., bude svolána na den 26. června 2012. Bližší údaje budou uvedeny v oznámení o konání valné hromady, které bude zveřejněno v zákonném termínu, tedy minimálně 30 dnů před jejím konáním.

České vinařské závody jmenovaly nového generálního ředitele

Představenstvo společnosti České vinařské závody a.s. oznámilo, že na svém zasedání dne 29.března 2012 s účinností ke dni 1. dubna 2012 rozhodlo o jmenování Ing. Libora Výlety generálním ředitelem firmy České vinařské závody a. s. , který byl současně jmenován do funkce generálního ředitele firmy VINIUM a.s. ,Hlavní 666, Velké Pavlovice, PSČ 691 06 , kde je emitent jediným akcionářem.

Ing. Libor Výleta se narodil 30. 11. 1971, pochází z Dubňan u Hodonína , vystudoval Střední zemědělskou školu Valtice obor vinohradnictví, absolvoval VŠ zemědělskou v Brně, fakulta Lednice na Moravě obor zahradnictví. Má dlouholetou praxi vedoucího pracovníka ve vinohradnictví a vinařství, od roku 2011 pracoval na pozici výrobního ředitele firmy VINIUM a.s.

Unipetrol oznámil změnu ve finančním kalendáři na rok 2012

Společnost UNIPETROL, a.s., oznámila změnu ve finančním kalendáři na rok 2012. Finanční výkazy za první čtvrtletí roku 2012 budou vydány 25. dubna 2012.

Původně oznámené datum publikace finančních výkazů za první čtvrtletí roku 2012 bylo 27. dubna 2012. Zveřejnění odhadu vybraných provozních ukazatelů skupiny Unipetrol (tzv. trading statement) za první čtvrtletí roku 2012 zůstává beze změny, tj. 19. dubna 2012.

Společnost AAA Auto dosáhla v roce 2011 zatím svého nejvyššího čistého zisku

Podle předběžných neauditovaných konsolidovaných hospodářských výsledků dosáhla společnost AAA Auto Group N.V. v roce 2011 zatím svého nejvyššího čistého a provozního zisku, a to i ve srovnání s jejich úrovní před finanční krizí. Ve srovnání s rokem 2010, se čistý zisk skupiny zdvojnásobil na úroveň 10,3 milionu eur, zatímco provozní zisk společnost navýšila meziročně o 80 % na 21,9 milionu eur při celkovém obratu 276,7 milionu eur, jež oproti obratu dosaženém v roce 2010 vzrostl o 35 %.

Prodeje za první kvartál rostly meziročně o 10,2 % na 12175 vozů. Přispěl k tomu hlavně nárůst prodejů v březnu o 12 % na 4695 automobilů. Společnost uvedla, že pro letošní rok očekává nárůst tržeb a prodejů alespoň o 5 % a nárůst čistého zisku alespoň o 20 %.

„Rok 2011 byl pro AAA AUTO z pohledu dosaženého čistého zisku mimořádným rokem. Efekt opatření, která společnost zavedla v reakci na krizi, se plně projevil a skupina je nyní významnou měrou efektivnější a ziskovější. Ve srovnání s úrovní před krizí dosáhla loni společnost dvojnásobně vysokého provozního a stejně tak čistého zisku na polovičním objemu prodejů" uvedl v reakci na zveřejněné hospodářské výsledky Anthony James Denny, generální ředitel skupiny AAA AUTO.

„V letošním roce očekáváme, že dosáhneme ještě vyššího čistého zisku. Nejistota v souvislosti s budoucím ekonomickým vývojem neměla doposud významný dopad na poptávku spotřebitelů po ojetých vozech a na prodeje skupiny, a reakce, které získáváme od našich zákazníků, jsou mnohem pozitivnější než před minulou krizí. Neočekáváme proto v tomto roce významnou recesi na trhu ojetých vozů, pouze stagnaci, následovanou opětovným mírným růstem příští rok. Růst prodejů si plánujeme zajistit prostřednictvím nových poboček. Naším cílem je tak dosáhnout za rok 2012 růstu čistého zisku skupiny nejméně o 20 % při obratu o nejméně 5 % vyšším ve srovnání s loňským rokem," doplnil Anthony Denny.

Skupina AAA AUTO obnovila minulý rok regionální expanzi. V září 2011 otevřela po čtyřech letech svou první novou pobočku v České republice; další dvě pobočky byly otevřeny v ČR a na Slovensku v únoru 2012. Firemní plány zároveň počítají během příštích dvou let s otevřením dalších až šesti nových autocenter v České republice (z čehož tři by se měly otevřít v roce 2012 a další tři v roce 2013) a až tří nových autocenter na Slovensku (z nichž jedna v roce 2012 a dvě v roce 2013).

Rok 2011 se vyznačil dalším významným milníkem, když skupina AAA AUTO vstoupila na ruský trh a otevřela zde v září 2011 svou první pobočku blízko Moskvy. Vzhledem k potenciální velikosti ruského trhu má tato investice pro skupinu strategický význam. Společnost očekává, že první pobočka dosáhne bodu zvratu na úrovni čistého zisku v polovině letošního roku. Na základě prodejních a hospodářských výsledků první pobočky plánuje společnost otevření dalšího zastoupení v Rusku nejpravděpodobněji v roce 2013.

Společnost očekává, že nové pobočky jak v Rusku, tak v ČR a na Slovensku budou v letošním roce hlavním tahounem růstu prodejů celé skupiny. „Po poklesu v roce 2009 došlo k oživení prodejních objemů skupiny, bude ale trvat ještě pár let, než se vrátí na úroveň roku 2007. Prodeje na celém trhu ojetých automobilů jsou stále pod předkrizovou úrovní. To dává na druhou stranu naší společnosti do příštích let atraktivní potenciál růstu," zakončil Anthony Denny.

Změna cílových doporučení pojišťovací skupiny VIG

Společnost Barclays snížila cílovou cenu pro rakouskou pojišťovací skupinu Vienna Insurance Group na 39,48 eur (970 Kč) z 41 eur. Doporučení stanovila na stupni „overweight". Komerční banka naopak cílovou cenu zvýšila na 36,2 eur (890 Kč) z 29,9 eur. Doporučení ovšem snížila na „držet" z „kupovat".

Volkswagen se těší z výsledků Audi

Německý výrobce luxusních vozů Audi očekává během příštích měsíců procentuálně dvouciferný růst počtu prodaných vozů na čínském trhu. Prodeje za březen se meziročně zvýšily o 37 % (31 505 vozů), růst za první kvartál činil 40 % (90 063 vozů). Společnost chce prodeje navíc podpořit uvedením nového modelu A6L. Audi patří do rodiny koncernu Volkswagen.

Jan Kostrhoun


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy