RM-SYSTÉM»Události»Vítkovická kovárna má za 200 milionů manipulátor rekordních rozměrů

Vítkovická kovárna má za 200 milionů manipulátor rekordních rozměrů

21.03.2012 09:33
20.03.2012 - Strojírenská skupina VÍTKOVICE MACHINERY GROUP dnes zprovoznila ve své dceřiné společnosti VÍTKOVICE HEAVY MACHINERY jeden z největších manipulátorů (zařízení sloužící k manipulaci výkovku pod lisem) na světě.

Zařízení v hodnotě téměř 200 milionů korun zrychlí kovací proces, zvýší kvalitu a současně ušetří náklady. „Díky manipulátoru jsme schopni vykovat nejrůznější typy výrobků od kovaných tyčí s velkými průměry, hřídelí pro lodní průmysl, až po turbínové, generátorové a rotorové hřídele pro vodní, větrné i atomové elektrárny," uvedl šéf skupiny VÍTKOVICE MACHINERY GROUP Jan Světlík.

Samotné kování je díky manipulátoru daleko rychlejší, přesnější, rovnoměrnější a úspornější. Dříve se ke kování využívalo jeřábů, kde byly výkovky zavěšeny a posouvaly se pomocí řetězů. Manipulace s výkovkem byla značně složitá a zdlouhavá. Manipulátor si nyní výrobek s hmotností až 160 tun uchopí do kleští a s výkovkem si bez problému manévruje, podle potřeby ho natáčí, zvedá nebo naklápí. U některých typů výkovků tak manipulátor pomůže zrychlit kovací proces až o třicet procent. Výrazně se tak ušetří i na dodatečných náhřevech materiálu, které při rychlejším kovacím procesu nejsou zapotřebí.

Investice byla realizována ve spolupráci se světovým lídrem v tomto oboru, německou firmou SMS MEER, se kterou společnost VÍTKOVICE HEAVY MACHINERY spolupracuje na celé řadě dalších projektů. „Know-how dodalo SMS, ale většina dílů byla vyrobena u nás. Z celkové hmotnosti 830 tun jsme ve Vítkovicích Heavy Machinery vyrobili přibližně 660 tun, tedy podstatnou část," upřesnil generální ředitel společnosti Michal Pastušek. Nový vítkovický manipulátor podle něj přeskočil na pomyslném žebříčku českého „rekordmana" z Plzně, který je v porovnání s novým vítkovickým zařízením zhruba poloviční.

Manipulátor je za pouhých šest měsíců už druhou významnou investicí skupiny VÍTKOVICE MACHINERY GROUP. Na začátku října skupina rozjela supermoderní rychlokovárnu VÍTKOVICE HAMMERING. Provoz za více než 2 miliardy korun je svými parametry a výkonností ojedinělý v měřítku celé Evropy. Linka je navíc největší investicí do tohoto typu strojírenské technologie v České republice za posledních dvacet let a právě v těchto dnech najela na plný výkon. Kování výrobku na rychlokovadle nepřesahuje pět minut.

O produkty mají zájem zákazníci z celého světa, především pak z Anglie, Indie, Španělska, Turecka a Německa. Díky technologii se skupině podařilo také významně vstoupit na italský trh a zákazníky má nově i v Kanadě.

Zpracovala: Eva Kijonková, mediální zastoupení VÍTKOVICE MACHINERY GROUP,
tel.:+420 721 857 097, eva.kijonkova@vitkovice.cz, eva.kijonkova@seznam.cz


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy