RM-SYSTÉM»Události»Týden bez valného zájmu tuzemských investorů

Týden bez valného zájmu tuzemských investorů

16.03.2012 18:50
Americký index S&P 500 bojuje o 1 400 bodů, pražský index PX atakuje magickou tisícovku a index burzy RM? Ten narazil na hodnotu 2 000 bodů, od které se prozatím odrazil směrem dolů. Index strachu, atakuje minima z roku 2009 a většina investičních odborníků hovoří o korekci, která však stále nepřichází. Medvědí naděje se tak pomalu upínají spíše směrem k „prověřenějším“ měsícům, než je ten březnový. Důvodů by se momentálně našlo několik. Mezi ty výraznější může patřit velmi dobrý výsledek německého ekonomického indexu ZEW, který sice mírně poklesl, pokud jde o aktuální situaci, nicméně výrazně překonal odhady analytiků ohledně podnikatelské nálady v blízké budoucnosti. Uklidnění finančnímu sektoru, který je základem fungující globální ekonomiky, přinesly přísné „stress testy“, provedené americkou centrální bankou. A do třetice všeho dobrého, nedávno provedený dluhopisový swap, přiměl ratingovou agenturu Fitch k úpravě úvěrového hodnocení Řecka. A v takových podmínkách se trhům směrem dolů příliš nechce, tedy alespoň ne těm americkým.

Ultracyklické tituly dostaly během týdne pěkně zabrat
Má slova z úvodního odstavce nepadají v případě tuzemských ultracyklických titulů zrovna na úrodnou zem. Jejich hodnota totiž stále roste pouze v citovaných názorech analytiků, zatímco ve skutečnosti jsou akcie těchto firem stále spíše na okraji zájmu. Akcie společnosti New World Resources se po dementování zpráv o chystaném spojení s polským uhelným gigantem JSW nadále propadají. K lepším zítřkům zároveň nepomáhají ani slova manažerů společnosti JSW, kteří očekávají pro nadcházející čtvrtletí další pokles cen koksovatelného uhlí, který se musí zákonitě dotknout také prodejních cen společnosti NWR. Analytici skupiny Erste v tomto týdnu upravovali cílovou cenu společnosti, kterou z původních 140 Kč zvedali na 153 Kč. Nepříliš pozitivně však vyznívá doprovodný komentář, kde se píše o relativním nadhodnocení akcií společnosti nad srovnatelnými firmami uhelného sektoru. Akcie společnosti ztratily v tomto týdnu 7,11 % a zakončily jej na ceně 137,10 Kč.

Mediální společnost Central European Media Enterprises získala v tomto týdnu ocenění „značka roku" ve třech jihoevropských zemích. Zatímco rumunská stanice PROTV vyhrála toto ocenění již poosmé a slovinská POP TV popáté, chorvatská Nova TV se takového ocenění dočkala poprvé. Tuzemští spotřebitelé si již navykli na večerní zprávy připomínající černou kroniku a denní vysílání neomylných amerických „super detektivů", tisková zpráva společnosti však ukazuje také prospěšnější stránku mediálního obrazu. Dle slov jejího více-prezidenta, Anthony Chhoye, se rumunská stanice PROTV zasloužila například o snadnější adopci opuštěných dětí rumunskými rodinami. Na adresu akcií mateřské společnosti se vyjadřovali v tomto týdnu například analytici Goldman Sachs, kteří upravili jejich cílovou cenu na 6,7 USD (126 Kč). I přes její mírné navýšení se akcie obchodované na burze RM-SYSTÉM propadaly, a to na 137,80 Kč, což značí týdenní pokles ve výši 0,14 %.

Nepříliš pochopitelnou volatilitu provázelo čtvrteční vyhlašování výsledků technologického producenta Kit Digital. Představitelé společnosti před čtrnácti dny oznámili snížený výhled tržeb a zisku a akcie reagovaly propadem, přestože v průběhu dne relativně slušně zhodnocovaly. Málokdo tak čekal, že samotné vyhlašování výsledků bude provázet podobný obrázek. Ovšem stalo se, v průběhu dne titul posiloval, aby nakonec výrazně ztratil. Žádná překvapení se v samotném vyhlašování výsledků nekonala, když potěšující obrázek nabídla zejména provozní úroveň zisku za celý rok 2011, která se meziročně zvýšila o více než 159 % a dosáhla úrovně 47,4 milionů USD. Přes tento růst se hospodaření společnosti Kit Digital dostalo do červených čísel. Investiční náklady vynaložené na nákup největších konkurentů společnosti znamenalo dosažení čisté ztráty ve výši 25,4 milionů USD. Její akcie na burze RM-SYSTÉM během týdne oslabily na 173 Kč a ztratily tak 4,53 %.

Pegas Nonwovens naplnil celoroční výhledy, výstavba závodu v Egyptě pokračuje
Výrobce netkaných textilií, Pegas Nonwovens ze Znojma, vyhlašoval v tomto týdnu hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí a celý rok 2011. Tržby společnosti dosáhly za rok 2011 úrovně 165,8 milionů EUR, což je v meziročním porovnání s rokem 2010 o 11,9 % více. Ukazatel EBITDA, jehož růst společnost cílovala v rozmezí 2 - 7 %, dosáhl ve skutečnosti hodnoty 36,1 milionů EUR a růstu 2,4 %. Za růstem stálo například spuštění deváté výrobní linky v přímětickém závodu. Negativně se na něm podepsaly naopak investiční náklady na výstavbu egyptské výrobny či zpomalení poptávky po netkaných textiliích v posledním čtvrtletí roku 2011. Provozní náklady společnosti dosáhly výše 130,34 milionů EUR a na jejich růstu se podílela zejména vyšší spotřeba materiálu v důsledku růstu cen polymerů. Nová výrobní linka si také vyžádala nábor nových zaměstnanců, proto rostly rovněž náklady osobní, které však na celkovou hodnotu provozních nákladů neměly výraznější vliv. Výrazně se naopak do celkového výsledku promítly daně z příjmů, které oproti roku 2010 vzrostly o 402,6 % na hodnotu 4,3 milionů EUR. Na jejich výši se podílelo ukončení investičních pobídek dceřiné společnosti Pegas - DS a.s. a také změny v odložené dani na základě zařazení nové výrobní linky do majetku. Čistý zisk za celý rok 2011 činil 14 milionů EUR. Společnost také poskytla výhled na rok 2012, kdy očekává růst výroby přibližně o 20 % z důvodu plného rozjezdu nové výrobní linky. Díky výstavbě egyptského závodu, očekává Pegas pokles provozního zisku v roce 2012 o 1 milion EUR. Na základě zmíněných údajů se očekává pro nadcházející rok růst ukazatele EBITDA v rozmezí 5 - 15 %. Ani pro akcionáře společnosti Pegas Nonwovens nebyl uplynulý týden zrovna příjemný, když se hodnota jejich majetku během týdne ztenčila o 1,57 %. Akcie uzavřely týden na ceně 443,90 Kč.

Investoři o obchodování příliš zájmu neprojevili
Burza RM-SYSTÉM poklesla v minulém týdnu o 1,33 %, když se její index v závěru týdne zastavil na hodnotě 1 940,45 bodů, zatímco v pondělí zahajoval na hodnotě 1 966,61 bodů. Z pohledu objemu obchodů byl 11. týden roku 2012 zklamáním, jelikož zobchodovaný objem cenných papírů dosáhl hodnoty „pouze" 88,91 milionů Kč. Denní průměr tak činil 17,78 milionů Kč. Nejméně se investoři objevovali u svých počítačů v pátek, nejčastěji naopak zadávali nákupní a prodejní příkazy v pondělí.

Martin Hloušek


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy