RM-SYSTÉM»Události»Česká burza ovlivněna děním v Řecku

Česká burza ovlivněna děním v Řecku

12.03.2012 09:22
V pondělí jsme se dočkali poklesu, když na investory negativně zapůsobila data z Číny (nižší odhad růstu HDP) i samotné Evropy (index nákupních manažerů). Rovněž nejistota před blížícím se rozuzlením kolem restrukturalizace řeckého dluhu nepřidala na optimismu. Úterý bylo nejhorším dnem z celého týdne, když zejména bankovní sektor způsobil výrazné ztráty na většině burzovních trhů. V České republice zveřejnila ČNB výsledky domácích zátěžových testů, které byly provedeny na základě dat z konce roku 2011. Člen bankovní rady dohlížející na oblast finanční stability Pavel Řežábek uvedl, že kapitálová vybavenost bankovního sektoru se v celém sledovaném období udržela nad regulatorním minimem 8 %. Podle údajů ze závěru roku 2011 pak činila kapitálová přiměřenost 15,2 %. Zátěžový scénář „Dluhová krize" simuluje propad ekonomické aktivity s jejími následky. Dodatečně bylo simulováno znehodnocení třetiny všech expozic největších domácích bank vůči svým mateřským skupinám. V případě tohoto velmi nepravděpodobného scénáře by kapitálová přiměřenost bankovního sektoru podle ČNB poklesla k osmi procentům. Středa na trhy přinesla uklidnění a informace o devizových rezervách ČR, které ke konci února rostly na 31,91 mld. EUR z 30,73 mld. EUR. Ve čtvrtek se situace zcela obrátila a bylo patrné, že investoři nečekali žádný negativné scénář z Řecka v podobě neřízeného bankrotu. Je však potřeba zdůraznit, že pokud by nastal tzv. řízený bankrot Řecké republiky, mohou být aktivovány CDS kontrakty, které pravděpodobně způsob

Erste Group Bank
Rakouská bankovní skupina realizovala zpětný odkup hybridního kapitálu za více než 495 mil. EUR. Podobně jako jiné evropské banky se rakouský finanční dům snaží posílit svou kapitálovou pozici, aby tak vyhověl požadavkům Basel III. Kapitálová přiměřenost jádrového kapitálu by měla činit 9 %. Pro splnění tohoto požadavku musela Erste Group Bank získat celkem 743 mil. EUR. Dle vlastního vyjádření chce banka tento cíl překonat o zhruba 200 mil. EUR a v rámci kapitálové přiměřenost dosáhnout minimálně 9,1 %. Ve středu pak snížila Credit Suisse cílovou cenu pro akcie bankovní skupiny z 23 EUR na 22,4 EUR (asi 557 Kč). Doporučení ponechala na stupni neutrální.

ČEZ
Credit Suisse snížila skupině ČEZ cílovou cenu ze 778 Kč na 754 Kč. Doporučení bylo ponecháno na stupni „underperform".

NWR
Unicredit snížila cílovou cenu těžařské společnosti NWR ze 142 Kč na 112 Kč. Doporučení ponechala na stupni „prodat".

CETV
Deutsche Bank snížila doporučení pro akcie mediální skupiny CETV z původního stupně „nakupovat" nově na stupeň „držet". Cílovou cenu na budoucích 12 měsíců snížila na 157,5 Kč.

Souhrn dění na české burze RM-SYSTÉM
V 10. týdnu se na české burze RM-SYSTÉM zobchodovaly cenné papíry v objemu 120 mil. Kč. Nejnižší objem zaznamenala burza v pondělí (16,5 mil. Kč), kdežto ve středu se zobchodoval více než dvojnásobný objem a to téměř 36 mil. Kč. Index RM v celém týdnu oslabil o 0,87 %, když uzavřel na hodnotě 1966,61 bodů.

Jan Kostrhoun


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy