RM-SYSTÉM»Události»Akciovým trhům prospívají poslední kroky ECB

Akciovým trhům prospívají poslední kroky ECB

05.03.2012 10:20
Uplynulý týden přinesl mnoho nového, ať už hovoříme o společnostech obchodovaných na burze RM-SYSTÉM, evropské ekonomické scéně či amerických makrodatech. Německý parlament schválil v pondělí druhý záchranný balík pro Řecko, ratingovou agenturu S&P však ani tento konsenzus neodradil od dalšího snížení ratingu krizí těžce postižené zemi. Hodnocení na úrovni „select default“ však už pouze potvrzuje fakt, který již je delší dobu zřejmý, a sice že řecká vláda nebude schopna dostát v budoucnosti všem svým závazkům a některé dluhy zůstanou nesplaceny. Evropská Centrální Banka napumpovala do finančního systému likviditu, když komerčním bankám uvolnila formou tříletých úvěrů téměř 530 miliard EUR. Nepřímo tak zřejmě podpořila italské a španělské dluhopisy, protože se dá očekávat, že část z tohoto balíku poputuje do zmíněných bondů. S touto myšlenkou již začali pracovat spekulanti, kteří po oznámeném kroku ECB projevili o jihoevropské dluhopisy zvýšený zájem. Z amerických makrodat potěšily zprávy o rychle rostoucí spotřebitelské důvěře, která překonala i nepříliš povedený dojem z objednávek zboží dlouhodobé spotřeby. Americký trh práce také udržuje solidní kondici, zklamání však v závěru týdne zavládlo po vyhlášení indexu nákupu manažerů ve zpracovatelském průmyslu, který oproti původním předpokladům poklesl. Akciové trhy však i přes nepovedený závěr prožily další povedený týden.

Novinky z firemního prostředí ovlivňovaly tituly obchodované na burze RM-SYSTÉM
Index RM zakončil uplynulý týden na hodnotě 1 983,91 bodů a bezpečné překonání magické hodnoty 2 000 bodů se tak opět nekonalo. Přesto index burzy RM-SYSTÉM vykázal během týdne růst o 0,69 %, když v pondělí zahajoval na hodnotě 1 970,31 bodů. Objem obchodů nijak výrazně nevybočoval z průměrných hodnot, když se zobchodovaly cenné papíry v hodnotě 146,1 milionů Kč. Nejplodnějším dnem se z tohoto pohledu stala středa, kdy byly zobchodovány akcie v objemu 40,31 milionů Kč, nejmenší zájem naopak přilákala burza v pátek, kdy se zobchodovalo 20,11 milionů Kč. Denní průměr tak dosahoval hodnoty 29,21 milionů Kč. Mimo událostí z oblasti makroekonomické, se na těchto výsledcích podílely také zprávy z IR oddělení jednotlivých společností. Hospodářské výsledky za uplynulý vyhlašovali v ČEZu a Fortuně, ziskový výhled upravovali u Kit Digital a spekulace také panují okolo akcií New World Resources.
ČEZ si tentokrát předčasný únik hospodářských výsledků ohlídal
Společnost České Energetické Závody, a.s. v tomto týdnu vyhlašovala hospodářské výsledky za uplynulý kvartál a celý rok 2011. Investoři napjatě očekávali nejen hodnotu tržeb a zisků, ale také informaci, zda nebudou data z výsledovky opět známa dříve, než dojde k jejich oficiální interpretaci. Tentokrát se vše odvíjelo dle stanoveného plánu a po úvodním přivítání účastníků konference se stal hlavním bodem programu komentář vykázaných výsledků. Hodnota čistého zisku překonala plánovaných 40,1 miliardy Kč o 0,7 miliardy Kč. Velice dobrých hodnot dosáhla společnost na provozní úrovni, když provozní výnosy, zejména díky prodejům elektrické energie, plynu, uhlí a tepla, vzrostly na 209,76 miliard Kč. Vzhledem k rostoucím cenám energií však rostly výrazněji také provozní náklady, které dosáhly úrovně 148,22 miliard Kč. V roce 2011 byl společností vygenerován čistý zisk na akcii ve výši 76,3 Kč, což je oproti loňským 88,1 Kč méně přibližně o 13 %. Pokud by společnost dodržela svou dividendovou politiku, pak by měla vyplatit přibližně 45 Kč na akcii. Na přesnou výši dividendového výnosu si však budeme muset ještě pár týdnů počkat. Prioritou společnosti bude v následujících letech zejména výběr vhodného dodavatele výstavby Temelína a samotná dostavba této jaderné elektrárny. Na zveřejněné výsledky reagovaly akcie ČEZu poklesem o 1,22%, když z týdenních maximálních hodnot okolo 840 Kč zamířily na konečných 808 Kč. I přes tento pokles se však akcie ČEZu nadále pohybují v rostoucím trendu, který zahájily v září loňského roku.

Fortuna zažila dle přijatých sázek rekordní rok, její akcie mírně posilovaly
Hospodářské výsledky vyhlašovala v tomto týdnu také společnost Fortuna Entertainment Group N.V. Největší středoevropský provozovatel kurzových sázek navýšil počet přijatých sázek oproti roku 2010 o 6,2 %. Jejich celkový objem dosáhl 409,3 milionů EUR a letos poprvé se na něm podílela také loterie, která však hraje na celkovém objemu přijatých sázek zanedbatelnou roli. Největší počet sázkařů přilákala nabídka Fortuny v České republice, která k celkovému výsledku přispěla částkou 215 milionů EUR, slovenští sázkaři pak prosázeli 131,3 milionů EUR. V důsledku změn daňových zákonů došlo k poklesu přijatých sázek v Polsku, které se na celkových přijatých sázkách podílelo z 12,1 %. Provozní výsledek hospodaření poklesl oproti předchozímu roku o 25 %. Nejvíce se na tomto poklesu podílel rozjezd loterie, který si vyžádal vysoké náklady a stáhl provozní výsledek loterijního sázení do záporných hodnot. Díky nabírání nových zaměstnanců pro rozjezd loterijního sázení vzrostly zejména personální náklady, které dosáhly 26,9 milionů EUR. V důsledku nových zákonů v oblasti zdanění hazardu v České republice, vzrostly daňové odvody státu na 8 milionů EUR. Společnost dosáhla čistého zisku ve výši 13,3 milionů EUR. Dividendová politika společnosti počítá nadále s výplatou 70 - 100 % čistého zisku akcionářům ve formě dividend. Jejich výše však bude známá až po návrhu představenstva společnosti valné hromadě, která se uskuteční v květnu. Vzhledem k vymezenému rozpětí však lze očekávat dividendu ve výši 0,2 - 0,25 EUR na akcii. Akcie Fortuny posílily v tomto týdnu o 1,61 %.

Martin Hloušek


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy