RM-SYSTÉM»Události»Lednový efekt zafungoval dokonale

Lednový efekt zafungoval dokonale

03.02.2012 17:27
První měsíc roku 2012 máme za sebou a nutno dodat, že velmi úspěšně. Pokud to nemůžeme říci z pohledu makroekonomického, pak z pohledu vývoje kapitálových trhů rozhodně ano. Zhodnocení indexu RM ve výši 6,68 % budiž toho důkazem. I přes řadu nejasností a rizik, která na trhu nadále přetrvávají, došlo k přerušení šňůry vyloženě špatných zpráv, což poskytovalo živnou půdu tržní anomálii zvané lednový efekt. Ratingové „cuty“, se kterými se v lednu opět roztrhl pytel, nepůsobily na trhy s takovou razancí jako v měsících předchozích a investoři se spíše zaměřili na lepšící se kredit některých evropských zemí, charakterizovaný klesajícím úrokem kupónových plateb vládních dluhopisů. Mezi společnostmi, obchodovanými na burze RM-SYSTÉM, vynikala rakouská Erste Group Bank, která investorům připsala 23,63 %. Jako druhá docválala do cílové roviny lednových dostihů developerská společnost Orco Property Group, což vzhledem k analytickým prognózám z úvodu roku čekal málokdo. Třetím nejvíce rostoucím titulem se staly akcie německého koncernu Volkswagen AG. Jestliže se prozatím analytici netrefili přesně do vývoje akcií výše uvedeného developera, pak jim naopak vycházejí sázky na titul, který dle jejich prognóz zářit nebude. Je jím tabákový producent Philip Morris, který ztratil 6,35 % a v rámci segmentu EasyClick byl v lednu nejslabší.

Pátý obchodní týden v duchu lednového vývoje
Index RM zakončil uplynulý týden na hodnotě 1 954,27 bodů a vykázal růst o 3,62 %. Burza RM-SYSTÉM tak prodloužila sérii rostoucích, po sobě jdoucích týdnů na tři. Oproti minulému týdnu mírně poklesl objem obchodů, který dosáhl hodnoty 204,35 milionů Kč. Průměrný denní objem ve výši 40,87 milionů Kč je sice nižší, než minulých 42,11 milionů Kč, nicméně je výrazně vyšší, než v případě prvních třech týdnů roku 2012. Pohled na vývoj jednotlivých titulů z burzy RM-SYSTÉM připomíná známou pohádku o spící princezně, konkrétně pasáž o jejím probuzení. Společnosti Orco Property Group, Central European Media Enterprises a New World Resources v tomto týdnu procitly a připisovaly investorům zajímavá zhodnocení. Zazářila zejména společnost Orco Property Group, která nadělila investorům velmi slušných 20,99 %. Jako kometa zářila také mediální CETV, jejíž akcie výrazně vzrostly zejména v závěru týdne. Jejich páteční hodnota dosáhla ceny 158,20 Kč a oproti pondělnímu úvodu vzrostla o 15,98 %. Povodně opět sužují jižní část zeměkoule a trápí největšího světového vývozce uhlí - Austrálii. Tyto negativní události by mohly mít opět pozitivní vliv na světové ceny uhlí, zejména koksovatelného, a proto se v tomto týdnu dařilo akciím společnosti New World Resources, které ukončily obchodování na ceně 160 Kč a posílily o 14,37 %.

Exxon Mobil zvýšil zisk i přes pokles produkce, akcie reagovaly poklesem
Hospodářské výsledky vyhlašoval v tomto týdnu producent ropy a zemního plynu Exxon Mobil. Společnost v roce 2011 vykázala čistý zisk ve výši 41,06 miliardy USD (9,40 miliardy USD za poslední čtvrtletí roku 2011) a dosáhla tak meziročního nárůstu tohoto ukazatele téměř o 35 %. Za růstem stojí zejména zvýšení průměrných prodejních cen ropy, navýšení rafinérských marží a také prodej aktiv podniku. Společnost také vykázala rekordní hodnotu kapitálových výdajů, které dosáhly úrovně 36,8 miliardy USD. V doprovodném komentáři je takto vysoká hodnota obhajována rostoucí globální poptávkou a měnícími se požadavky na dodávky energií. Celkové roční množství produkce vzrostlo o 1 %, porovnání čtvrtletních dat však dopadlo pro poslední kvartál roku 2011 nepříznivě, když oproti 4. kvartálu roku 2010 poklesla produkce přibližně o 9 %. Společnost v posledním čtvrtletí pokračovala v programu odkupu vlastních akcií v celkové hodnotě 5 miliard USD a vyplatila dividendu ve výši 0,47 USD na akcii. Kromě hospodářských výsledků byly k dispozici také nové informace z firemního prostředí, které se týkaly úprav vlastnického podílu v japonských aktivitách. Exxon Mobil podepsal dohodu se společností TonenGeneral Sekiyu K.K ohledně prodeje podílu ve společnosti Exxon Mobil Yugen Kaisha. Exxon Mobil by měl za tuto transakci vyinkasovat dle odhadů zhruba 3,9 miliardy USD. Součástí dohody je také informace o podílu společnosti Exxon Mobil na společnosti TonenGeneral Sekiyu K.K, ve které si Exxon nadále udrží pozici největšího akcionáře. Akcie společnosti Exxon Mobil narazily v minulém týdnu na silnou hranici odporu, od níž se dostavil pohyb směrem dolů. Podpořen slabšími výsledky produkce, pokračoval ve svém poklesu také v tomto týdnu, když páteční obchodování uzavřel na ceně 1 602,70 Kč a ztratil 2,79 %.

Orco prožívá renesanci v cenách akcií, valná hromada schválila přeměnu dluhopisů
Páteční zasedání valné hromady společnosti Orco Property Group schválilo směnu dluhu dceřiné Orco Germany na konvertibilní dluhopisy, potažmo akcie společnosti. Tato konverze proběhne ve dvou krocích. V první fázi budou směněny dluhopisy v rozsahu 129,1 milionů EUR do podoby konvertibilních dluhopisů. Dluhopisy v hodnotě 79,1 milionů EUR budou směněny na 19,25 milionů akcií v ceně 4,10 EUR. V druhém kroku budou směněny dluhopisy v hodnotě 50 milionů EUR za 7,99 milionů kusů akcií v ceně 6,27 EUR. Průměrná konverzní cena akcií tak dosáhne hodnoty 4,74 milionů EUR. Zadlužená společnost se tak vyhne nutnosti provedení květnové splátky dluhu, zároveň však dojde k navýšení akciového kapitálu. I přes dohodnutou výměnu zůstává společnosti Orco Germany dluh ve výši 300 milionů EUR. Také v jeho případě by však mělo dojít dle slov předsedy představenstva společnosti, kterým je Jean-Francois Ott, k pokroku v jeho refinancování. Tyto zprávy zapůsobily na investory velmi pozitivně a přinesly zhodnocení ve výši 20,99 %. Kurz akcií se tak v závěru týdne přiblížil hranici 120 Kč, když zakončil obchodování na ceně 117 Kč.

Martin Hloušek


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy