RM-SYSTÉM»Události»Spanilá jízda bankovního sektoru pokračuje

Spanilá jízda bankovního sektoru pokračuje

27.01.2012 17:50
Předpovědi o vývoji titulů obchodovaných na tuzemských burzách se prozatím vyplňují. Platí to zejména pro oba zástupce bankovního sektoru, kteří byli v analytických materiálech označováni za černé koně roku 2012 nejčastěji. Co se prozatím nepotvrdilo, jsou úvahy o propadech, ke kterým mělo v úvodu roku dojít. Spíše se tak naplňuje známé pravidlo o „lednovém efektu“, který je neodvratně spojen s růstem akciových trhů. Burzovní indexy si nadále razí cestu směrem nahoru a investoři v tuto chvíli hledají spíše odpověď na otázku, zda je již to nejhorší za námi a trhy svá minima pomalu opouštějí. K rozluštění této hádanky by bylo nutné navštívit majitele křišťálové koule, což jsou však úvahy pohybující se v oblasti sci-fi, takže si protentokrát budeme muset vystačit s optimistickým očekáváním nejvyššího představitele společnosti Central European Media Enterprises, Adriana Sarbu, který Hospodářským novinám poskytl rozhovor se svým soukromým pohledem na vývoj reklamního trhu. Obrázek možného budoucího vývoje naznačují také nově domluvené prodejní ceny uhlí, které si na další čtvrtletí zajistila společnost New World Resources. S kůží na trh šla finská Nokia, u které se vyhlašovaly výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí.

Burza RM-SYSTÉM opět výrazně posilovala, objem obchodů zesiluje
Obchodování na kapitálových trzích se začíná rozbíhat naplno a rostoucí objemy obchodů jsou toho důkazem. Obecně platí, že pohyb, který se na trzích vyskytne, přitahuje ve větší míře pozornost investorů, přičemž je zcela lhostejné, kterým směrem se právě kurzy rozeběhly. Své investiční publikum si přitáhla také burza RM-SYSTÉM, která v minulém týdnu přidala 4,13 % a obdobně si vedla také v týdnu právě skončeném. Index RM posílil o 4,32 % a zakončil obchodní týden na hodnotě 1 886 bodů, zatímco v pondělí zahajoval na hodnotě 1 807,95 bodů. Pod tento růst se opět nejvíce podepsala skupina Erste Group Bank, která investorům přinesla výnos 15,16 %. Zahanbit se nedala ani Komerční banka, jejíž růst ve výši 6,82 % však zdaleka nebyl tak impozantní. Po delší době se na úrovni 100 Kč obchodovalo s akciemi provozovatele kurzových sázek, společností Fortuna Entertainment Group, jejichž hodnota stoupla během týdne o 5,49 %. Podobný scénář jsme mohli sledovat u akcií developera Orco Property Group, které připsaly 8,77 % a zakončily týden na ceně 96,70 Kč. Segment EasyClick nabízí k obchodování celkem 24 společností a hned 15 z nich si v uplynulém týdnu připsalo zisky. Průměrný denní objem obchodů činil 42,11 milionů Kč. Poprvé jsme tedy v tomto roce zaznamenali vyšší hodnoty, než ty, za kterých probíhalo průměrné obchodování v roce 2011.

Adrian Sarbu vysvětluje prodeje akcií a předpovídá lepší budoucnost společnosti CETV
V tomto týdnu byl na stránkách společnosti Central European Media Enterprises (CETV) uveřejněn rozhovor Hospodářských novin s předsedou představenstva společnosti, kterým je Adrian Sarbu. Ten byl v nedávné minulosti kritizován za zcela protikladné jednání, které řádně zamotalo hlavu nejednomu investorovi, když hovořil o očekávaném růstu tržeb a zároveň pravidelně prodával držené akcie. Dle jeho slov se chystá CETV rozšířit možnosti generování tržeb na nové oblasti. Mimo příjmů z reklamy, které zůstanou hlavní příjmovou složkou firemní výsledovky a zpoplatnění internetového kanálu Voyo, se chystá také spuštění nových placených televizních kanálů a produkce filmů s následným prodejem českým kinematografům. K vyšším tržbám by mělo v tomto roce přispět také opuštění reklamních bloků na veřejnoprávních televizích. Řeč přišla rovněž na tuzemskou konkurenci, charakterizovanou zejména v podobě rostoucího podílu TV Prima. V tomto směru zůstává Adrian Sarbu optimistou, dle jeho slov drží TV Nova v tzv. „prime time" (čas od 19:00 - 23:00, kdy jsou generovány tržby až ve výši 70 % celkového objemu) sledovanost na 40 %, zatímco její největší konkurent dosahuje tržního podílu zhruba 22 %. Nejdůležitější část rozhovoru se točí okolo „insider operací" s akciemi společnosti, které pan Sarbu vysvětluje jako rozhodnutí jedné z jeho soukromých společností a dodává, že prodeje nijak nekorespondují s jeho vlastním pohledem na věc. Dle jeho slov bude v následujících měsících reklamní trh opět růst, k překonání předkrizových prodejních cen však bude zapotřebí výraznějšího ekonomického oživení. Cena akcií obchodovaných na burze RM-SYSTÉM vzrostla v tomto týdnu o 3,41 %, když se jí podařilo odrazit z pondělních 131,9 Kč na pátečních 136,40 Kč.

Globální problémy tlačily na prodejní ceny uhlí společnosti New World Resources
Jednou z nejvíce sledovaných událostí tohoto týdne bylo dosažení dohod společnosti NWR s odběrateli ohledně prodejních cen uhlí a koksu pro následující čtvrtletí. Pod tíží globálního vývoje cen uhlí, došlo i v případě společnosti NWR k poklesu prodejních cen pro první čtvrtletí roku 2012. Průměrná cena koksovatelného uhlí dosáhla úrovně 142 EUR/t zatímco v posledním čtvrtletí loňského roku to bylo 167 EUR/t. Došlo tak k poklesu přibližně ve výši 15 %. Prodejní ceny koksu byly dohodnuty na 311 EUR/t, zatímco v posledním čtvrtletí loňského roku se průměrně pohybovaly na 350 EUR/t. I v této kategorii tak došlo k poklesu v cenách přibližně o 11 %. Růst naopak zaznamenává cena energetického uhlí, která reflektuje rostoucí poptávku po výrobě elektřiny z uhlí. Dohodnuté ceny na první čtvrtletí dosahují 74 EUR/t, když v posledním čtvrtletí roku loňského se průměrně pohybovaly na 72 EUR/t. V případě cen energetického uhlí tak došlo k nárůstu o 2,8 %. Zatímco v roce 2011 se podíl koksovatelného uhlí podílel na celkových prodejích z 39 %, pro nadcházející rok se očekává jeho zastoupení přibližně z 48 %. Koksovatelné uhlí je známé vyšší marží, kterou společnosti NWR přináší, proto je tato informace lehce pozitivní. Pokud jde o výhledy na rok 2012, očekává společnost produkci ve výši 10,8 až 11 milionů tun uhlí a 700 tisíc tun koksu. V roce předchozím bylo vyprodukováno 11,2 milionů tun uhlí, respektive 770 tisíc tun koksu. Po zveřejnění prodejních cen přišla na řadu smršť analytických doporučení, která investory nepotěšila. Ve všech třech případech byla cílová cena snížena, nejvýrazněji v nové analýze Komerční banky. V jejím případě analytici osekali cenový cíl o více než 1/3 hodnoty. Nová férová cena by se dle jejich propočtů měla pohybovat na úrovni 136 Kč. Po vyhlášení pondělních dat se směrem dolů poroučel také kurz akcií obchodovaných na burze RM-SYSTÉM. Během celého týdne ztratil kurz 3,12 % a uzavřel na ceně 139,90 Kč.

Martin Hloušek


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy