RM-SYSTÉM»Události»Burza RM-SYSTÉM má za sebou úspěšný týden

Burza RM-SYSTÉM má za sebou úspěšný týden

20.01.2012 18:41
Tak se nám to pěkně sešlo, ekonomické novinky ze světa ukazují po dlouhé době pozitiva a reakce investorů tomu odpovídají. Ne, že by se mávnutím kouzelného proutku všechny problémy vyřešily, nicméně investoři začínají reagovat na pozitivní zprávy a ty negativní odsunují na druhou kolej. Impuls dostaly trhy po úterním zveřejnění čínského HDP, který oproti předpokladům vyskočil nečekaně vysoko. Pozitivní byl také komentář o krocích čínské centrální banky, která uvolnila likviditu a přiměla spekulanty k sázkám na globální růst cen komodit. Svou „trochou do mlýna“ přispěla také Evropa, kde pozitivně působil nejen indikátor ekonomického sentimentu ZEW, ale především aukce dluhopisů Španělska a Francie. V obou případech byl projeven značný zájem investorů o dluhy těchto zemí a investory neodradilo ani pondělní ratingové běsnění agentury Standard & Poor´s, která snížila rating několika evropských zemí. Aby nebylo pozitivních zpráv příliš, Světová Banka snížila odhad globálního ekonomického růstu na 2,5 % z původních 3,6 %. Důvodem ke snížení odhadu růstu, byla očekávaná recese v Evropě, která podle představitelů této instituce může vyvolat světovou krizi. V podobném duchu se vyjadřovali také analytici americké bankovní skupiny Citigroup, kteří mezi důvody přidávají také úvahy o fiskálních restrikcích jednotlivých evropských ekonomik. Chuť k nakupování však investorům po těchto komentářích nezhořkla a výsledkem byl růst indexu burzy RM-SYSTÉM o 4,13 %.

Tahounem indexu RM se stala rakouská bankovní skupina Erste Group Bank
Zisky si v uplynulém týdnu připsala většina titulů obchodovaných v segmentu EasyClick, lví podíl na růstu indexu měla Erste Group Bank, která posilovala o 13,49 %. Po výrazných poklesech, ke kterým u tohoto titulu došlo v loňském roce, si tak mohli investoři vychutnat radostnější pohled. V hospodaření společnosti k ničemu zásadnímu nedochází, po 3. čtvrtletí loňského roku, kdy se skupina dostala do ztráty a poklesl také provozní zisk, budou investoři netrpělivě očekávat výsledek za poslední kvartál. Po redukci některých rizikových aktiv a šokových opatřeních maďarské vlády se snad již situace u bankovní skupiny obrací k lepšímu. V tomto týdnu jí pomohla úspěšná aukce španělských a francouzských dluhopisů, výsledky amerických bank a prohlášení německé Commerzbank o tom, že nebude potřeba využít státní pomoci. Bankovní sektor se tak pomalu odráží ode dna a těžila z toho nejen Erste Group Bank, ale také Komerční banka, která posílila o 7,49 %.

Technologičtí giganti reportovali výsledky za poslední kvartál
Největší světový výrobce čipů a mikroprocesorů, americký Intel Corporation, vyhlašoval včera své výsledky za uplynulý kvartál. Společnost v minulých čtvrtletích těžila zejména z rostoucí poptávky v Číně, kde si řada uživatelů kupovala svůj první počítač. Díky ní se Intelu dařilo překonávat rekordy na úrovni tržeb a zisků jako na běžícím pásu. Poté ovšem přišly záplavy, které postihly Thajsko na přelomu října a listopadu loňského roku, a společnost doplatila na snížené prodeje pevných disků a jejich komponentů. Tyto události si zároveň vyžádaly snížený výhled managementu pro následující kvartál. Odhady společnosti se v kategorii tržeb pohybovaly v rozmezí 13,4 - 14 miliard USD a většina analytiků z ulice Wall Street očekávala tržby na úrovni 13,7 miliardy USD. Reportovaná skutečnost odhady analytiků překonala, pohybovala se však v rozmezí stanoveném managementem. Její konkrétní hodnota dosáhla 13,9 miliard USD. Čistý zisk dosáhl 3,5 miliardy USD a proti stejnému období loňského roku vzrostl o 11 %. Nejvíce se na těchto výsledcích podílela divize zabývající se dodávkami mikroprocesorů a čipů určených k prodeji osobních počítačů a notebooků. Tato divize se na celkových tržbách společnosti podílela celkem 9 miliardami USD (64,8 %). Společnost v lednu uzavřela historicky velmi úspěšný rok, ve kterém dosáhla na úrovni zisků i tržeb rekordních hodnot. Na historických maximech jsou také ceny, za které jsou její akcie obchodovány na burze RM-SYSTÉM, ve své čtyřleté historii obchodování na tomto trhu. Naposledy se s nimi obchodovalo za cenu 510 Kč. Přes opatrné výhledy na první čtvrtletí roku 2012, které by mělo být nadále ovlivňováno událostmi v Thajsku, zůstávají vyhlídky na celý rok 2012 optimistické.

Zatímco Intel ohlašoval výsledky za poslední kvartál roku 2011, společnost Microsoft Corporation, se dostala teprve do poloviny svého hospodářského roku. Stejně jako Intel a další společnosti operující v oblasti osobních počítačů, vydal také Microsoft varování o negativním vlivu thajských záplav na své výsledky, které však byly naprosto v souladu s očekáváním trhu. Tržby společnosti dosáhly 20,89 miliard USD a byl vygenerován čistý zisk ve výši 6,62 miliardy USD. Ve stejném období loňského roku dosáhl čistý zisk úrovně 6,63 miliardy USD, při tržbách odpovídajících sumě 19,95 miliardy USD. Poptávka ukazuje, že rozvíjející se trhy jsou nadále hladové po nových počítačích, ovšem technologická revoluce, kterou způsobila firma Apple Incorporated se svým iPadem, snižuje poptávku po osobních počítačích na tradičních trzích. Microsoftu tak v tomto důsledku klesaly tržby klíčového segmentu - prodeje operačního systému Windows. Tyto prodeje, kromě záplav v Thajsku a rostoucí oblíbenosti tabletů, mohla ovlivnit také další skutečnost. A sice chystané uveřejnění systému Windows 8, které mohlo způsobit odklad zamýšlené koupě spotřebiteli. Úspěšně se naopak vyvíjí prodeje systémů pro herní konzole Xbox, kde tržby vzrostly o 15 %. Nedávno byl také spuštěn prodej mobilních telefonů s operačním systémem Windows, na kterém se Microsoft podílí spolu s finskou společností Nokia Corporation. Plody ovoce, které spolupráce přinese, se ovšem ukáží teprve v několika následujících měsících. Pro akcie společnosti obchodované na burze RM-SYSTÉM, byl uplynulý rok úspěšný, když se stal Microsoft s přehledem nejvíce rostoucím titulem. V tomto týdnu naposledy obchodoval za 521 Kč a proti pondělí vzrostl o 0,19 %.

Index burzy RM-SYSTÉM posílil, stejně tak i většina akcií segmentu EasyClick
Index RM se v tomto týdnu poprvé zabarvil do zelena, když v podstatě celému týdnu vládla býčí nálada. Burza RM-SYSTÉM posílila o 4,13 % a index RM se zastavil na hodnotě 1 807,95 bodů. Poměr rostoucích a klesajících akcií dopadl přesvědčivě ve prospěch rostoucích, kterých jich bylo v segmentu EasyClick celkem 19. Mezi 5 klesajícími tituly najdeme například akcie České Spořitelny, která patří do bankovní skupiny Erste Group Bank a se ztrátou ve výši 2,28 % najdeme její akcie, pro tento týden, na samém chvostu tabulky. Rostoucí zájem investorů působil pozitivně na ukazatel objemů obchodů, které překonaly hodnoty posledních dvou týdnů. Nadále však zůstávají v porovnání s výsledkem loňského roku lehce podprůměrné. Celkový zobchodovaný objem dosáhl hodnoty 160,81 milionů Kč a průměrně se za den zobchodovalo 32,16 milionů Kč.

Martin Hloušek


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy