RM-SYSTÉM»Události»Pět statečných na české burze RM-SYSTÉM

Pět statečných na české burze RM-SYSTÉM

13.01.2012 17:30
Hlavní událostí týdne, na kterou čekal celý investorský svět, mělo být bezesporu rozluštění tajenky o úspěšnosti aukce španělských a italských dluhopisů. Pochybnosti musely stranou, obě sledované aukce dopadly lépe, než se čekalo. Itálie prodala dluhopisy s různou dobou splatnosti v objemu 12 miliard EUR a úroková sazba ročních pokladničních poukázek klesla na nejnižší úroveň od června 2011. Zatímco ještě v prosinci Itálie platila téměř 6 %, čtvrteční nabídnutý výnos dosáhl úroku 2,735 %. Ještě lépe si vedlo Španělsko, které investorům, v porovnání s Itálií, nabízelo vyšší kuponové platby, což způsobilo převis poptávky. Poptávané množství dluhopisů překonalo nabízené téměř dvojnásobně. Sledované bylo také rozhodnutí Evropské Centrální Banky o hlavní úrokové sazbě. Ta zůstala nezměněna na 1 % a trh tak dostal signál, že ECB neočekává prohlubování problémů ekonomik Eurozóny. Její guvernér, Mario Draghi, však zároveň sdělil, že nastává období, kdy bude nutné sledovat dopady kroků, ke kterým ECB přistoupila na konci roku 2011. Na druhé straně Atlantiku byla zveřejněna tzv. béžová kniha amerického FEDu, která ukazuje na zlepšování situace tamní ekonomiky. Spotřeba sílí, podniky více vyrábějí a automobilový průmysl zažívá rozkvět. A právě zprávy z tohoto průmyslového odvětví, vévodily novým informacím z hospodaření firem, obchodovaným na burze RM-SYSTÉM.

Automobilový koncern Volkswagen dosáhl historického milníku
V úvodu týdne seznámilo představenstvo společnosti Volkswagen AG veřejnost se svými prodejními čísly vozů. Výsledky v průběhu celého roku dávaly tušit, že v táboře německého automobilového koncernu zavládne spokojenost. Počet prodaných vozů v roce 2011 poprvé v historii překonal hodnotu 8 milionů, když dosáhl 8,16 milionů kusů. I přes nepříznivou situaci na trzích a obavách z blížící se recese světové ekonomiky, došlo proti roku 2010 k nárůstu prodeje vozů o 14,3 %. Počet prodaných vozů v roce 2010 dosáhl 7,14 milionů. Výraznou měrou k tomuto úspěchu dopomohl také závěrečný měsíc roku 2011, kdy bylo prodáno 650 tisíc vozů. Z pohledu regionů se nadále nejvíce prodávalo v Evropě, kde dodávky dosáhly na úroveň 3,9 milionů vozů. Poptávka z rychle rostoucích asijských trhů nadále rostla, když celkové množství prodejů dosáhlo 2,56 milionů vozů. Nutno dodat, že 2,25 milionů tvořily prodeje v Číně, která se zároveň stala největším odbytištěm vozů mezi jednotlivými světovými zeměmi. Z pohledu jednotlivých značek skupiny Volkswagen, si výsostné postavení udržela jednotka osobních automobilů značky Volkswagen. Její prodeje ve výši 5,09 milionů vozů je možno rovněž označit přívlastkem „rekordní". Toto číslo zároveň znamená více než 62 % podíl na celkových prodejích. Mladoboleslavská Škoda zůstává třetí nejprodávanější značkou celého portfolia. Během roku 2011 se prodalo 879 200 vozů této značky. I přes tato pozitivní čísla, kurz akcií společnosti obchodované na burze RM-SYSTÉM zažil v uplynulém roce mírný pokles s hodnotou - 1,29 %. Vzhledem k výkonu, který předvedl německý index DAX, jehož součástí akcie Volkswagen jsou, je to vlastně ještě dobrý výsledek. Akcionáři od společnosti ovšem očekávají mnohem více a osobně si myslím, že dostanou zapravdu. Hodnota P/E (ukazatel říká, jak si investoři cení jednotky čistého zisku) na úrovni 3,59 mne v tom pouze utvrzuje, průměr v celém odvětví je totiž 8,34. Akcie společnosti sice v tomto týdnu boom nezažily, jejich růst ve výši 2,11 % je však minimálně sympatický. Závěrečná cena akcií na burze RM-SYSTÉM dosáhla na 2 859 Kč.

Loni se dařilo také prodejům ojetých vozů, skupina AAA Auto je navýšila o 13 %
Jestliže se skupina Volkswagen AG zaměřuje na prodej nových vozů, AAA Auto dává přednost vozům ojetým. Tři věci však mají obě skupiny společné. Jednak je to příslušnost ke stejnému podnikatelskému sektoru, poté obchodovatelnost akcií obou společností na burze RM-SYSTÉM a v neposlední řadě také úspěšný rok 2011, alespoň z pohledu prodeje vozů. Dle předběžných výsledků, prodala skupina AAA Auto celkem 44 828 vozů a zaznamenala oproti roku 2010 navýšení prodejů o 13 %. Při pohledu na vývoj prodeje v jednotlivých měsících lze vidět měsíc, co měsíc stejný obrázek. Ten ukazuje, že ve všech dvanácti měsících roku 2011, byly překonány měsíce roku předchozího. Svůj podíl na těchto výsledcích však nemá obličej Romana Šebrleho, který zdobí internetové stránky prodejce, nýbrž rostoucí návyky tuzemských spotřebitelů na úvěrové financování. Podíl prodaných vozů na úvěr či leasing dosáhl 43,5 % celkových prodejů, zatímco v roce 2010 činila penetrace finančních služeb 39,5 %. Akcie společnosti AAA Auto, i přes pozitivní vývoj svých prodejů, doplatily v loňském roce na bující krizi a černé vize budoucnosti, což způsobilo výrazný pokles ceny akcií. Panické výprodeje a nedostatek poptávky způsobily jejich pokles až na 11 Kč. Na této ceně se však dlouho neudržely a opět zamířily výše. Na jejich vývoj v letošním roce si budeme muset ještě nějaký ten pátek počkat, ve druhém obchodním týdnu roku 2012 však jejich kurz na burze RM-SYSTÉM ztrácel 1,69 %, když uzavřel na ceně 17,60 Kč.

Index burzy RM-SYSTÉM oslabil, stejně tak i většina akcií segmentu EasyClick
Úvod týdne a prostřední část patřila býčímu obecenstvu, závěru týdne opět vládli medvědi. Asi tak by se dal popsat vývoj indexu RM ve 2. obchodním týdnu roku 2012. V posledním obchodním dnu týdne měli medvědi opět více sil a své drápy zaťali s takovou razancí, že v konečném účtování poslali index burzy RM-SYSTÉM do záporných hodnot. Zatímco úvod týdne zahájil index na hodnotě 1 751,82 bodů, na jeho konci se poroučel k 1 736,19 bodům. Pokles tak dosáhl 0,89 %. Kladné zhodnocení připsalo svým investorům pouze „pět statečných" - Vienna Insurance Group (VIG), Volkswagen AG (VOLAG), New World Resources Plc (NWRUK), Česká spořitelna, a.s. (CSPO) a UNIPETROL, a.s. (UNIPE) . Vzájemný poměr rostoucích a klesajících společností zařazených do segmentu EasyClick vyzněl jednoznačně ve prospěch klesajících titulů, a to 5 : 18.

Objemy obchodů ukazují, že o obchodování neměli investoři valného zájmu ani v tomto obchodním týdnu. Průměrný denní objem byl dokonce výrazně nižší, než v týdnu předchozím, když dosáhl 22,01 milionů Kč. V celém týdnu byly zobchodovány akcie v celkové hodnotě 110,1 milionů Kč.

Martin Hloušek


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy