RM-SYSTÉM»Události»RM-SYSTÉM zahájil smíšeně

RM-SYSTÉM zahájil smíšeně

06.01.2012 17:30
Úvod týdne připomněl investorům poučku o působení „lednového efektu“, stačil však jediný den a situace se rázem změnila. Nepříjemnému návratu do reality čelili zejména investoři u bankovních akcií, kterým sice analytici přisuzují roli černých koňů letošního roku, ale trhy budou nadále velmi citlivě reagovat na každou negativní zprávu z oblasti problémových zemí Eurozóny. Negativní reakce světových burz proběhla zejména ve čtvrtek, kdy na základě středečního zveřejnění podrobných informací o masivním navýšení základního kapitálu banky UniCredit, trhy oslabovaly. Obavy způsobila také francouzská aukce desetiletých dluhopisů, které byly prodány s výnosem 3,29 %, zatímco v poslední aukci bylo dosaženo výnosu 3,18 %. Důležité fundamentální ukazatele podávaly smíšené hodnoty. Úterní data o německé zaměstnanosti přinesla lepší údaj, než se kterým se v odhadech počítalo a míra nezaměstnanosti této evropské velmoci klesla v prosinci na 6,8 %. Zklamání naopak zavládlo po vyhlášení dat o průmyslových objednávkách a maloobchodních tržbách, jejichž úroveň v Evropě nedosáhla na tržní odhady.

Média nadále spekulují o prodeji Telefónicy O2
Firemní zprávy z tábora společností, jejichž akcie jsou obchodovány na burze RM-SYSTÉM, nebyly hlavní událostí tohoto týdne. Některé informace však jednotlivými tituly přeci jen zapohybovaly. Nejvýrazněji se zřejmě pozornost investičního publika stočila k Telefónice O2, u které se od prosince spekuluje o prodeji tuzemské dceřiné společnosti její španělskou matkou. Zájemcem by dle spekulací médií mohl být čínský telekomunikační gigant China Mobile či francouzský operátor France Telecom. Důvodem prodeje by měly být výrazné dluhy mateřské společnosti, které by mohla Telefónica O2 řešit prodejem aktiv. Spekulace rozvířil zejména článek v německé obdobě deníku Financial Times, který byl uveřejněn již v úvodu prosince. Zatímco média se tohoto tématu rychle chytila, představitelé společnosti přispěchali s prohlášením o dementování těchto zpráv. Dle jejich názoru bude Telefónica O2 pokračovat v investicích na území České republiky a trh, který generuje stabilní cash flow, opustit nehodlá. Kompletní hospodářské výsledky budou k dispozici 17. 2. 2012, již teď je ovšem jisté, že v roce 2011 pokračoval trend klesajících výnosů a zisků. Za prvních devět měsíců dosáhla společnost čistého zisku ve výši 5,8 miliardy Kč a proinvestovala více než 3,7 miliardy Kč. Nepříliš optimisticky vidí budoucnost společnosti analytici švýcarské banky Credit Suisse, kteří zahájili rok 2012 novým reportem. Vyplývá z něj poměrně dramatické snížení cílové ceny, která klesala z původních 420 Kč na nových 340 Kč. Investoři však závěry tohoto reportu v potaz nebrali a kurz akcií Telefónicy O2 vyrostl o 0,82 %. V pátek se naposledy obchodovalo za cenu 381 Kč.

Paradoxní situace u akcií ze skupiny Erste Group Bank
Paradoxních situací se na trhu objevovala v loňském roce celá řada. Nejčastěji měli zamotané hlavy čtenáři analytických reportů, pro které platí poučka, že sto lidí má sto chutí. Zatímco jedna skupina odborníků věří ve výrazné propady trhů, jiná skupina věří v postupné oživení. Proto se často sejdou dvě zcela odlišné analýzy, hodnotící vývoj akcií konkrétní společnosti v nejbližších měsících. Paradoxní situace tentokrát nastala u akcií ze skupiny Erste Group Bank, analytické výpočty však za ní nestojí. Na burze RM-SYSTÉM můžeme najít jak akcie samotné Erste Group Bank AG, tak i její dceřiné společnosti - České Spořitelny. Jejich vývoj a budoucí výhled hodnotili investoři zcela opačně. Zatímco Česká Spořitelna během týdne vzrostla o 4,14 % a její cena dosáhla na 849,90 Kč, akcie rakouské matky oslabovaly o 3,52 %, když zakončily obchodování na úrovni 334 Kč. Odpovědět na dilema odlišného vývoje zřejmě není nijak složité, ve prospěch České Spořitelny může hrát více faktorů. Jednak je to pravděpodobnost vyplacené dividendy, kterou budou letos akcionáři Erste očekávat marně. Další odlišností je zaměření banky na konkrétní region, zatímco Česká Spořitelna je výhradně zaměřena na tuzemský trh a může tak těžit z určitých zvyklostních návyků tuzemských klientů, Erste Group Bank působí i v dalších středoevropských regionech, která nesou svá specifika. Kapitolou samou pro sebe, je z tohoto pohledu Maďarsko, o kterém se v posledních týdnech mluví velmi často. Zásadní rozdíl panuje ve struktuře a postoji akcionářů, který je u České Spořitelny více konzervativní.

Index burzy RM-SYSTÉM mírně oslabil, většina akcií z EasyClicku však posilovala
Pokud použijeme fotbalovou terminologii, byl obchodní týden s pořadovým číslem 1, zápasem dvou rozdílných poločasů. V první polovině týdne se burza RM-SYSTÉM posouvala směrem nahoru, ve čtvrtek však ve vleku světových událostí poklesla pod svou otevírací hodnotu. Z tohoto vývoje tak resultuje pokles indexu RM o 1,1 %. Index zahajoval týden na hodnotě 1 771,36 bodů, v pátek uzavřel na 1 751,82 bodech a maximální úrovně dosáhl ve středu, kdy se krátce podíval na 1 831,51 bodů. Své minimum pak našel ve čtvrtek, a to na hladině 1 749,23 bodů. Zajímavostí je vzájemný poměr mezi rostoucími a klesajícími akciemi, který dopadl lépe pro rostoucí stranu, konkrétně 15 : 8.

Objemy obchodů nebyly v prvním obchodním týdnu roku 2012 nijak závratné. Průměrný denní objem dosáhl 27,68 milionů Kč a za celý týden se zobchodovaly akcie v hodnotě 138,42 milionů Kč.

Martin Hloušek


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy