RM-SYSTÉM»Události»Španělská aukce pomohla burzám v růstu

Španělská aukce pomohla burzám v růstu

23.12.2011 18:05
Předposlední obchodní týden roku právě skončil, a přestože se již blíží čas na zhodnocení událostí uplynulého roku, ponechám si tuto devizu až na příští týden. Uplynulý týden přinesl mnoho nového, a ačkoli ekonomické problémy eurozóny byly z prvních stránek denního tisku vytěsněny jinými událostmi, pozornosti investorů neunikly. Trhy pozorně sledovaly především aukci španělských pokladničních poukázek a také kroky Evropské Centrální Banky, spočívající v doplnění chybějící likvidity evropských komerčních bank. Poptávka po španělských krátkodobých dluhopisech překonala všechna očekávání a výsledkem byl výrazný pokles úrokových kupónů, za které investoři tyto poukázky nakoupili. Tříměsíční poukázky byly upsány za 1,74 %, přičemž tomu není tak dávno, co se výnosy vyšplhaly až nad hranici 5 %. ECB rozhodla o uvolnění částky 489 miliard EUR v půjčkách, které ponesou úrok ve výši 1 % a jejich splatnost bude prodloužena na 3 roky. Evropským komerčním bankám tak byla uvolněna vyšší likvidita, než se kterou se původně počítalo, což rozvířilo spekulace analytiků, kam všude by mohly banky tyto peníze směřovat. Na uvedené zprávy pozitivně reagovaly trhy s rizikovými aktivy a burzy rostly napříč celým světem. Burza RM-SYSTÉM posílila v tomto týdnu o 3,44 %.

Skupina Erste Group Bank navyšovala podíly v Rumunsku, její akcie výrazně rostly
V poslední době ovlivňovaly vývoj burzy RM-SYSTÉM zejména akcie finančních společností, s akciemi Erste Group Bank v čele. Jejich podíl na celkovém indexu burzy RM-SYSTÉM dosahuje více než 22 %, což spolu se značnými objemy, které byly na tomto titulu obchodovány, v porovnání se slábnoucími objemy u ostatních titulů, tvořilo smrtící kombinaci. Také v tomto týdnu měla bankovní skupina Erste velkou zásluhu na pohybu celého indexu RM, vzhledem k zobchodovaným objemům však nebyla osamoceným hybatelem jeho hodnoty. Z tohoto pohledu jí více než zdatně sekundovaly akcie ČEZu, kterých investoři zobchodovali za 31,2 milionů Kč. V případě Erste Group Bank to bylo 32,21 milionů Kč. Od pondělí 19.12.2011 jsou na burzách v Praze, Bukurešti a ve Vídni obchodovány nové akcie společnosti, vydané v rámci navyšování podílu v rumunské Banca Comerciala Romana (BCR). Erste Group Bank svůj záměr v akvizici nových podílů oznámila již 14. září 2011 a průběžně tyto podíly navyšuje oproti nově vydaným akciím a vyplacené hotovosti v traších s rumunskými investičními fondy. Její podíl v bance BCR dosáhl 88 %. Akcie společnosti potvrdily odraz od minimálních hodnot z minulého týdne a pokračovaly v růstu. Závěrečná hodnota tohoto týdne dosáhla 347 Kč, což znamenalo růst o 11,76 %.

Pojišťovny ze skupiny Vienna Insurance Group sbíraly ocenění, akcie posilovaly
Výrazně menších objemů, než v případě Erste Group Bank, bylo dosaženo u akcií rakouské pojišťovací skupiny Vienna Insurance Group. Investorům jsou však mnohem bližší hodnoty procentuálního zhodnocení dané akcie, a v této disciplíně tentokrát akcie VIGu obstály. Hodnota + 9,42 % během uplynulého týdne jen mírně zaostala za bankovní skupinou Erste. Akcie VIG se přiblížily hladině 800 Kč, když uzavřely na ceně 793,30 Kč. Rumunská pojišťovna BCR Asigurari de Viata, patřící do portfolia skupiny Vienna Insurance Group, získala v tomto týdnu ocenění „rumunská pojišťovna roku 2011", které převzala na galavečeru pořádaném ekonomickým magazínem Piata Financiara v Bukurešti. Porota ocenila zejména finanční stabilitu, strategii růstu a rostoucí objem předepsaného pojištění. Skupina VIG zaujímá na rumunském pojišťovacím trhu podíl přesahující 30 % a mimo pojišťovny BCR Asigurari de Viata, působí na rumunském trhu ještě další dvě značky z portfolia VIG. Jedná se o poskytovatele neživotního pojištění Omniasig a Asirom.

Akcie společnosti Exxon Mobil bez provedení jediného obchodu
Akcie společnosti Exxon Mobil v tomto týdnu investory působící na burze RM-SYSTÉM nepřitahovaly. Tento americký gigant, působící v odvětví těžby a zpracování ropy a zemního plynu, vydal v první polovině prosince svůj výhled ohledně světové poptávky po energiích. Z předpokladů vyplývá, že poptávka vzroste do roku 2040 přibližně o 30 %. Za tímto růstem by mělo stát zejména zvýšení ekonomického výstupu v regionech Asie a Afriky a také zvýšení světové populace. Zatímco ropa bude nadále nejvíce používaným palivem, celková energetická koncepce by měla nadále směřovat ke zdrojům šetrnějším k životnímu prostředí, mimo jiné také zemnímu plynu. Za zásadní hybnou sílu změn v energetické koncepci je považována poptávka po elektřině, kde společnost Exxon Mobil předpokládá růst poptávaného množství o 80 % do roku 2040. Takto dramatický růst by měl být dán zvýšením životní úrovně spotřebitelů a bude doprovázen změnami ve zdrojích, které se budou na výrobě elektřiny podílet. Koncepce u tvorby elektrické energie počítá s postupným ústupem ve užívání uhlí, ropy a biomasy. V uplynulém týdnu nebyl s akciemi společnosti obchodovanými na burze RM-SYSTÉM proveden jediný obchod a tak posledním krokem investorů, směrem k tomuto titulu, zůstala poptávka 150 kusů za cenu 1 650,60 Kč.
Adrian Sarbu opět prodával akcie CETV
Na jih opět směřovaly akcie mediální skupiny Central European Media Enterprises, které zřejmě opět doplatily na pokračující prodeje nejvyššího představitele společnosti. Adrian Sarbu prodává akcie společnosti s železnou pravidelností od loňského léta a přestože je tento krok vesměs očekáván, nevrhá směrem k investorům příliš pozitivního světla. Akcie společnosti zakončily týden na ceně 131,50 Kč a ztratily 4,71 %. Aktuální cena již leží v nebezpečné blízkosti minimálních hodnot z roku 2009, kdy se obchodovalo za 119,90 Kč. Vzhledem k faktu, že akcie společnosti CETV byly řadou analytiků a investorů považovány za černého koně letošního roku, bude jejich aktuální hodnota pro velkou část investičního publika obrovským zklamáním.

Objemy obchodů bez překvapení, index RM posiloval
V 51. týdnu roku 2011 většina titulů ze segmentu EasyClick posílila. Vzájemný poměr mezi rostoucími a klesajícími akciemi, skončil 16 : 6 ve prospěch rostoucích titulů, 2 společnosti se v závěru týdne obchodovaly na stejných cenách, na jakých obchodování v pondělí zahajovaly. Index RM za těchto podmínek posiloval o 3,44 %.

V závěru obchodního roku se již se zobchodovanými objemy pytel neroztrhal. Celkově byly v uplynulém týdnu zobchodovány cenné papíry za 109,72 milionů Kč, což značí průměrný denní objem ve výši 21,94 milionů Kč. Průměrný denní objem pro celý rok 2011 dosahuje hodnoty 36,53 milionů Kč a naznačuje, že aktuální týden byl z tohoto pohledu výrazně podprůměrný. Tradice nižších objemů obchodů v okolí vánočních dnů tak byla dodržena.

Martin Hloušek


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy