RM-SYSTÉM»Události»Smíšená nálada na české burze RM-SYSTÉM

Smíšená nálada na české burze RM-SYSTÉM

09.12.2011 17:52
Během pondělního obchodování bylo zřejmé, že investoři věří v pozitivní dopady očekávané schůzky čelních představitelů EU, zasedání ECB a také úsporného programu italské vlády. Právě úsporný program italské vlády stál za poklesem výnosů desetiletých dluhopisů této země na 6 %, což je vzhledem k vysoké citlivosti investorů na tento údaj, zejména v poslední době, více než potěšující. Pozitivní reakce však rychle ochladilo úterní prohlášení ratingové agentury Standard and Poor´s, která pohrozila snížením ratingu všem členským zemím eurozóny. Hlavní události týdne však měly přijít až v jeho závěru. Čtvrteční zasedání ECB potvrdilo očekáváné snížení úrokových sazeb na historická minima, která jsou nově tvořena hladinou 1 %. Zároveň vyšla pozitivní data o americké nezaměstnanosti, a zdálo se, že se býčí investoři vracejí do hry. Jejich nástup ovšem netrval příliš dlouho, protože guvernér Mario Draghi, vypustil do světa doprovodný komentář k dalším krokům evropského věřitele poslední instance. Dle jeho slov nemíní ECB rozšiřovat svůj dluhopisový program a pomáhat tak zemím, jejichž dluhové cenné papíry je obtížné prodat na finančních trzích. Zároveň pohasly naděje na financování zemí eurozóny skrze MMF, což samotný guvernér ECB v podstatě označil za postup bez právní podpory. Zvýšená volatilita doprovázela také burzu RM-SYSTÉM, která v úvodu týdne zahajovala růstem, aby se po zasedání ECB zabarvila do ruda.

ČEZ obdržel 50 mil. EUR
ČEZ, a. s., obdržel v týdnu finanční prostředky z private placement emise dluhopisů v nominální výši 50 mil. EUR, emisní cenou 100%, splatností 10 let a s kupónem ve výši 4,102%. Tato emise byla vydána v rámci stávajícího EMTN (Euro Medium Term Notes) programu. Jediným agentem emise byla UBS Limited.

Nokia prodává svou luxusní značku mobilů - Vertu
Výrobce nejdražších telefonů na světě změní svého majitele. Finský výrobce mobilních telefonů Nokia plánuje v rámci své restrukturalizace prodat dceřinou společnost Vertu. Podle Financial Times je poradcem pro prodej banka Goldman Sachs. Zájem mají především fondy soukromého kapitálu. Společnost Nokia představila Vertu v roce 1998 jako výrazně úzkoprofilovou značku pro zákazníky, kteří vyžadují luxusní zboží. Ročně se její prodeje počítají v tisících, přičemž celá Nokia vyrobí co čtvrt roku více jak sto milionů kusů telefonů.
Jde o jedinou značku na světě, která se programově soustřeďuje na luxus. Telefony nejsou technologicky příliš pokročilé. Důraz se klade na zpracování a materiály - telefony jsou vyrobené z pravé kůže, nerez oceli, tvrzeného skla či u dražších modelů ze safíru nebo zlata.
Zajímavostí je, že při výrobě telefonů v Británii je vždy určen pouze jeden zaměstnanec, který telefon Vertu kompletuje a následně se podepíše dovnitř pod baterii telefonu. Unikátní službou, která značku Vertu odlišuje od ostatních mobilních telefonů, je "concierge", červené tlačítko na boční straně přístroje, kterým zavolá majitel telefonu osobnímu asistentovi, jenž pro něj má plnit různé úkoly, například poradit se stěhováním do jiné země, zamluvit vhodnou restauraci, přivolat taxi, zarezervovat letenky nebo hotel a provádět další služby.

Telefony si oblíbili hlavně bohatí byznysmeni, šejkové, topmodelky a celebrity. Největšími trhy jsou Rusko, Asie a Blízký východ, Vertu naopak není vůbec úspěšné v Japonsku, kde společnost své obchody zcela uzavřela letos v červenci. Jeden z dřívějších modelů osázený diamanty vlastní například moderátor Leoš Mareš.

Tržní hodnota společnosti Vertu není známá, ale podle deníku Financial Times se pohybují tržby společnosti mezi dvěma až třemi sty miliony eur ročně.

Prodej značky Vertu je součástí masivních změn, kterými prochází dříve zcela jasně dominantní finský výrobce mobilů. Od začátku roku provedl první nefinský manažer v čele Nokie Stephen Elop řadu změn - z firmy odešly tisíce zaměstnanců, část vývoje softwaru přesunul k externím dodavatelům a uzavřel některé továrny. Elop také v segmentu chytrých mobilů, kde Nokii jasně válcuje Apple a telefony s operačním systémem Android od Googlu, vsadil na "třetího vzadu" - firmu Microsoft a její systém Windows Phone. Nokia představila první telefony s mobilními Windows minulý měsíc, kdy je začala prodávat na šesti největších evropských trzích.

V lednu se začnou nové Nokie prodávat i v Česku. Uvedení na trh provází nejmasivnější reklamní kampaň v dějinách firmy, podílí se na ní i Microsoft a mobilní operátoři.

Skupina AAA Auto zaznamenala 13% nárůst prodejů
Skupina AAA AUTO registrovala v průběhu prvních jedenácti měsíců 13% nárůst prodejů ojetých vozů v porovnání se stejným obdobím loňského roku, což napovídá tomu, že si společnost udržuje svou dynamiku růstu prodejů i po vstupu do tradičně prodejně slabší sezóny. Prodeje za listopad meziročně vzrostly o 9,4 % oproti 5,0 % v říjnu. Celkem skupina AAA AUTO prodala za prvních jedenáct měsíců 41 477 ojetých vozů a tím již překonala prodejní výsledky, které skupina dosáhla za celý rok 2010 (39 530 vozů).

Za prvních jedenáct měsíců roku 2011 prodala skupina AAA AUTO celkem 41 477 vozů, což představuje meziroční nárůst o 13,0 %. Pouze za listopad skupina prodala 3 620 vozů, což je ve srovnání s listopadem 2010 o 9,4 % více. Tento vývoj naznačuje, že současná nejistota ohledně budoucího ekonomického vývoje nemá prozatím vliv na spotřebitelskou poptávku na trhu ojetých vozů. Společnost také nadále zaznamenává u svých zákazníků stále silnou poptávku po úvěrovém financování.

Při srovnání jednotlivých zemí, prodala skupina AAA AUTO za prvních jedenáct měsíců roku celkem 30 502 vozů v České republice, což představuje 12,8% meziroční nárůst a 10 795 vozů na Slovensku, kde meziroční nárůst činil 11,6 procent. V Rusku, kde skupina AAA AUTO otevřela svou první pobočku v září letošního roku, prodala skupina doposud 180 ojetých vozů. Prodejní výkonnost za listopad naznačuje, že tahounem skupiny byla Česká republika s 11,9% nárůstem prodejů.

Po otevření první nové pobočky po téměř čtyřech letech v České republice (v Opavě) a své vůbec první pobočky v Rusku v září tohoto roku, plánuje skupina otevřít další autocentrum v Liberci, kde je v současné době v provozu pouze výkupní pobočka.

Erste Group Bank potvrzuje nedostatek kapitálu
Evropský orgán pro bankovnictví (EBA) zveřejnil konečné výsledky zátěžového testu, který byl proveden v souvislosti s krizi státního dluhu, mezi 71 evropskými bankami na základě třetího čtvrtletí 2011. Referenční hodnota ukazatele Tier 1, kterou musí splnit banky do 30. června 2012, je dle definice zátěžového testu 9 %.
Podle výpočtu EBA potřebuje Erste Group Bank AG další kapitál ve výši 743 milionů EUR.

Erste Group bude tento požadavek naplňovat prostřednictvím nerozděleného zisku z minulých let a pomocí likvidace vybraných „méně důležitých" aktiv, ovšem zcela bez vládní pomoci.
Ve třetím čtvrtletí roku 2011 dosáhl dle metodiky EBA a odhadů Erste Group poměr Tier 1 výše 8,4%. Výpočet zahrnuje kapitálovou účast Rakouské republiky ve výši 1.224 mil. EUR, ale vylučuje hybridní kapitál a kapitál poskytnutý soukromými investory ve výši 540 mil. EUR.

Likvidita na české burze RM-SYSTÉM kopíruje vývoj okolních trhů
49. týden roku 2011 byl z pohledu objemu obchodů podprůměrný. Průměrný denní objem dosáhl hodnoty 23,80 milionů Kč. Za celý 49. týden proběhly na české burze RM-SYSTÉM obchody s cennými papíry v objemu 119 mil. Kč.

Martin Hloušek & Jan Kostrhoun


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy